1

Téma: Samovolné ohýbání nových výhonů

Měl bych jeden začátečnický dotaz na ohýbání některých velmi mladých výhonů. Posledních pár dnů nacházím na mém Phyllostachys aureosulcata aureocaulis několik výhonků, které se z neznámého důvodu při dosavadním vzpřímeném růstu při celkové výšce cca 70cm někde v polovině nevyzrálého stébla ohnou až o 45 stupňů. Když se těchto čerstvě ohnutých stébel dotku a zkusím je napřímit, tak jsou alespoň v místě ohybu jako z gumy a je možné je zase narovnat. Ta stébla, která jsem v den ohybu nenarovnal už stihla za pouhý den v ohybu částečně zdřevnatět a nelze je již napřímit.
Bambus pěstuji teprve druhým rokem a mám pocit, že loni vývoj výhonů probíhal trochu odlišně - stébla odhazovala své "obaly/supiny" mnohem pomaleji,  část z nich až po dosažení své terminální výšky. Zatímco letos některá jakoby šupiny ztratila už na začátku růstu. Je to dané výživou, počasím (např. loni bylo v květnu ale zato sucho a letos je to spíš naopak) anebo je to normální projev? Díky
https://photos.app.goo.gl/1oQbNVCCtp5WyHJQ6

2

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

http://forum.bambusy.info/topic/478/phy … ch-stebel/
http://forum.bambusy.info/topic/749/phy … te-prosim/

3

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

Díky za odkazy. Hledal jsem přes funkci "hledat" a nic mi to nenašlo, příště holt to radši proklikám.

Jinak u mě to určitě není ani větrem (v době ohybu zatím žádný nebyl) ani ptáky (letošní výhony jsou zatím mnohem nižší než ty loňské a špičky jsou tedy schované uprostřed trsu) Spíš bych v tom osobně hledal jak bylo zmiňováno množení anebo výživu - alespoň já jsem letos hnojil v dubnu prvně hnojem a v květnu NPK, loni bez hnoje. Vodu jsem dodával pouze v suchém dubnu, v květnu ani jednou bo pořád pršelo. Zkusím dodat draslík a uvidíme. Jinak rozdíl v barvě je oproti loňsku velmi znatelný - loni tmavě zelené a letos velmi světle zelená. Přitom loni byla rychlost růstu větší, na druhou stranu zase bylo o 1/3 méně výhonů.

4

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

kubais: Přibližná lokalita pěstování?
Soudím, že asi nebudeme od sebe moc daleko. smile

5

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

Na té fotce to vypadá jako normální genikulace. U tohoto druhu normální chování.

6

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

Jsem z Jihlavy.
Na genikulaci bych osobně nesázel. Ohnutá stébla jsem některá našel pod úhlem 90st. a více - prostě jako guma - můžu s tím dělat jaký chci úhel. Dnes jsem ráno celý bambus svázal a večer už ta ohnutá stébla z rána nebyla gumová - docela rychlé vyzrávání. Zato se našlo pár nových menších gumových stébel - díky svázání se ale ohnuly jen trochu. Hlavní ale je, že nedochází k lámání, jen gumování smile

7

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

PunBB bbcode test


Na fotkách ty úhly vypadají opravdu normálně. Jestli se ale pak ohýbají dál dolů a jsou měkké, tak je to divné. Pokud jde o vývoj, rychlost růstu atd., těch vlivů je více. Každý rok je jiný a bambusy překvapí. Ono to člověk víc pozoruje, když má jeden kousek a začíná, později už to tak neřeší.

8

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

Je mi to jasný. Rostlinu mám jednu a teprve druhým rokem. Loni se žádný gumicuky neděli, tak mě to jen zajímalo. Zdá se, že svázání opravdu problém vyřešilo. Sice je pár výhoný ohlých, ale jen v určitých mezích. Na té fotce je zrovna výhon, co by se ohnul víc, jenom ho podpírala lilie, když jsem jí dal stranou, tak výhon div nespadnul na zem smile Každopádně je velmi zajímavé pozorovat, co všechno rostliny dokážou. Bambusům zdar!

9 Naposledy upravil: pavelmicek (07.06.2019 07:33:49)

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

Mně něco podobného dělá odkopek Phyllostachys Alpina, který má své druhé jaro. Prakticky všechny letošní výhonky zgumovatí a stéblo lehne, řeším to že ho nemilosrdně narovnám až k hranici ulomení a přivážu.


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

10

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

pavelmicek napsal:

Mně něco podobného dělá odkopek Phyllostachys Alpina, který má své druhé jaro. Prakticky všechny letošní výhonky zgumovatí a stéblo lehne, řeším to že ho nemilosrdně narovnám až k hranici ulomení a přivážu.

Chápu to dobře, že u původní rostliny, z které odkopek je se nic takového neděje? Ale děje se to jen u těch slaboučkých na odkopku?

P.S. Můžu přehodit ty tvoje fotky na svůj hosting? U těch cizích to brzy mažou a tady to bude navěky.

11

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

wufeng napsal:

Chápu to dobře, že u původní rostliny, z které odkopek je se nic takového neděje?

Ano, origoš mateční sazenice mi to nikdy neudělala a ani to nedělá teď.
Tento odkopek vypustil loni skromně pár výhonků. Letos vystartoval podstatně dříve než mateční, výhonky jsou docela silné než bych očekával u takto mladé rostlinky. Viz ostatní, ale kontejnerované rostlinky, které dle očekávání, mají pozvolnější nárust tloušťky.


wufeng napsal:

P.S. Můžu přehodit ty tvoje fotky na svůj hosting?

Ano samozřejmě, dělej si co je libo i s mými dřívějšími fotkami. Vím že to z těchto hostingů časem zmizí takže budu jenom rád.

12

Re: Samovolné ohýbání nových výhonů

pavelmicek napsal:

Ano, origoš mateční sazenice mi to nikdy neudělala a ani to nedělá teď.
Tento odkopek vypustil loni skromně pár výhonků. Letos vystartoval podstatně dříve než mateční, výhonky jsou docela silné než bych očekával u takto mladé rostlinky. Viz ostatní, ale kontejnerované rostlinky, které dle očekávání, mají pozvolnější nárust tloušťky.

To je výborný poznatek. Spekuloval jsem dříve, zda to není způsobeno původem sazenic, ale tady je jasné, že problém je jinde. Pořád dumám, proč to u svých druhů nepozoruji. Možná jsem tento problém nezaznamenal, protože velmi tenká stébla buď stříhám, nechávám ohlá k zemi, nebo stříhám na poloviční výšku a tím zůstanou vzpřímená.



PunBB bbcode test

Osobně bych takovéhle výhony nevyvazoval. Situaci na fotce bych řešil zkrácením výhonů. Přijde mi lepší výhony odlehčit, myslím že se rostlině i uleví když nemusí vyživovat tolik listové plochy.