1 Naposledy upravil: DanielS (14.05.2012 14:04:56)

Téma: Phy. Au. Spectabilis ohýbání a měknutí nových stébel

Ahoj. Cca 4 letá rostlina, letos vyhnala opravdu hodně, cca kolem 40ti nových stébel. Asi 4-5 stébel se ve druhém týdnu růstu ohnulo k zemi a už nezvedlo, u dvou, která se ohnula jako první pozoruji "měknutí". Nějaká zkušenost? Rada?

2

Re: Phy. Au. Spectabilis ohýbání a měknutí nových stébel

A mne to samé dělají letošní stébla Bashania fargesii  a je to jen škoda neb vyrazila stébla vypadající zprvu velmi nadějně svou tlouštkou, ale potom se dokonce dvě ohla a následně zlomila a to prosím v prostoru perfektně chráněném proti větru.


DanielS napsal:

Ahoj. Cca 4 letá rostlina, letos vyhnala opravdu hodně, cca kolem 40ti nových stébel. Asi 4-5 stébel se ve druhém týdnu růstu ohnulo k zemi a už nezvedlo, u dvou, která se ohnula jako první pozoru "měknutí". Nějaká zkušenost? Rada?

3 Naposledy upravil: PatronX (14.05.2012 12:55:20)

Re: Phy. Au. Spectabilis ohýbání a měknutí nových stébel

zdravím,

nepestujem sice bambusy dlho a nemám také skúsenosti, ale na americkom fore bambooweb.info sa to stalo viacerím ludom, a vraj to bolo spôsobené mrazom. Mráz spôsobil to zmaknutie stebiel a vietor ich polámal, alebo sa sami zlomili.

edit: tu o tom píšu, je tam aj odkaz na viac fotiek
http://bambooweb.info/bb/viewtopic.php?f=4&t=5620

4

Re: Phy. Au. Spectabilis ohýbání a měknutí nových stébel

U me to neni ani o vetru ani o mrazu, bambusy mam ve dvore a mraz tu nebyl.....

5

Re: Phy. Au. Spectabilis ohýbání a měknutí nových stébel

Je to normální proces. Když rostlina vyžene příliš výhonů, pár jich může pustit, když zjistí, že by je nevyživila. Každý rok to pozoruji opakovaně.

6

Re: Phy. Au. Spectabilis ohýbání a měknutí nových stébel

Ph. Aureosulcata mi to taky dělá každoročně. Pár stébel vždy pustí. Další se ohybají a narovnávají a vytváří ty zprohybaný stébla.
Příjde mi že při vlhkém jaru usychá stébel méně. Zálivkou se to ale nezachrání, je to spíš teplotou.

7

Re: Phy. Au. Spectabilis ohýbání a měknutí nových stébel

Jop, tomu rozumím. Vyhnal asi 40 stébel, cca 20 roste a zbytek stagnuje. Loni ty stagnující časem odumřely. Trošku mě vyděsilo, že to vypadá, že odumírají ty 4 cca metrová, na palec tlustá stébla. I tak mně překvapuje, že toho vyhnal tolik. Zase nutno říct, že hnojím hodně a zalévám také poměrně hodně.

8

Re: Phy. Au. Spectabilis ohýbání a měknutí nových stébel

Když vidím, že bambus má mnoho stébel, tak ty slabší vystřihnu. Pak již ostatní stébla rostou celkem v pohodě.

9

Re: Phy. Au. Spectabilis ohýbání a měknutí nových stébel

Také mám bambus bisseti...a přesně tak...vyžene do vysky 2 metrů a potom se zacnou se  ohybat.