Téma: Nové výhonky 2019
Tohtoročná sezóna práve začala. Zo zeme sa už ukázali výhonky Bashania qingshenganensis, Fargesia robusta Campbell a Fargesia rufa. Pri tohtoročných teplotách asi bude všetko o pár týždňov skôr ako obyčajne.
Nejste přihlášen. Přihlaste se, nebo se zaregistrujte.
forum.bambusy.info » Bambusy - Pěstování » Nové výhonky 2019
Tohtoročná sezóna práve začala. Zo zeme sa už ukázali výhonky Bashania qingshenganensis, Fargesia robusta Campbell a Fargesia rufa. Pri tohtoročných teplotách asi bude všetko o pár týždňov skôr ako obyčajne.
Tak to není dobré. Ještě jsem výhonky u své Bashani fargesie nehledal, ale ve středu se podívám. Již několikrát se mi stalo, že když vyhnala nové stébla brzo, tak pak při ranních mrazu zmrzla a rostlinu to zbytečně vysiluje.
Tady zatím nic. Ale včera jsem trochu přesazoval a pod zemí už jsou výhonky aktivní. Taky nové listy už sporadicky pučí.
Přípraven na jaro už jsem, teď to ještě rozvozit.
Je nutné mít hnůj uleželý anebo to např. můj Spectabilis přežije i za čerstva? A je jedno jakého je původu? Mám možnost sehnat kombinaci ovce/osel různého data "výroby".
Hnojím tím co je. Takže v průběhu let jsem hnojil od uleželého hnoje až po úplně čerstvý. Měl jsem k dispozici většinou koňský, občas od krav. Ovce/osel předpokládám bude dost podobný. Ve strarých porostech jsem to naházel v souvislé vrstvě několika centimetrů a vždy to bylo v pohodě. U novějších výsadeb bych byl radši opatrný a dal toho méně, ale i tam si myslím si s tím bambusy dobře poradí. To se týká velkých výběžkatých druhů, trsnaté bych hnojem nehnojil vůbec, ty se dají snadno spálit.
Teď z jara je dobré, že hnůj většině "producentů" leží na kupě od podzimu, takže když se domluvíš a hrábnou ti do starší hromady, bude už zralejší. Zralejší mi přijde lepší, nejen z hlediska výživy rostlin, ale už v něm nejsou kusy suché slámy či sena a hlavně semena. Z čerstvého mi mezi bambusy občas vyjelo obilí. Není to žádná práce to vytrhnout, ale ve starším hnoji už by měla být semena mrtvá, případně už rozložená a vyklíčení nehrozí.
Díky moc, vemu tedy uleželý a ten osel je velikosti koně, takže skoro jak koňský:).
Mám spectabilis ze zahradnictví od loňského jara. Začal vyhánět v půlce dubna tuším a bylo celkem 18 výhonů a dva nejdelší byly přes 2 metry, ty původní něco přes metr a byly hodně tenké. Jen mi není moc jasné, jak vlastně tyčový bambus roste v čase, když se růst do výšky zastavil už v květnu. Znamená to, že letos budou nové výhony (teoreticky) ještě delší a příští rok ještě delší,...?
Kupodivu zimu přežil bez větších úhon (vysočina, 560mnm, velmi exponované stanoviště, vítr a slunce celý den), jen doufám, že mi za pár let nevykvete, když je to z neznámeho zdroje
V první řadě je nutné upřesnit, že to není Phyllostachys aureosulcata spectabilis, ale Phyllostachys aureosulcata aureocaulis. Kvetení by neměl být problém, doposud vždy kvetly pouze sporadicky, jen na části rostliny.
Většinou u nás nové výhonky lezou později. Pravděpodobně jde o nadopovaný dovoz z jihu. Ten enormní růst je způsobený tím, že byl přes zimu buď ve skleníku (nebo v teplé zimě Portugalsko, Španělsko, Itálie) a hodně hnojený. Byla teplá zima, takže se to dobře sešlo a bambus to v pohodě utáhl. Jinak by měl každým rokem přibývat na výšce, dokud se nedostane do výsledné výšky. To jak frčí na těch fotkách je úžasné.
Hmm, tak to si to pojedu s prodejcem vyříkat. A to jsem chtěl už loni vznést své pochybnosti o mém spectabilis na tomto fóru zejména kvůli málo klikatým tyčím a pouze jedna jediná je se zeleným pruhem.
Jen pro info, na mých fotkách lze kliknout na "i" symbol vlevo nahore a pak se už bude u všech objevovat datum (říkám pouze pro jistotu). Ten velký nárust nových výběžků se udál loni srpen/září, většina se vrátila zpět pod zem nebo jsem je prostě zasypal a některé šli nahoru až na podzim a teď vypadají jakoby mrtvé (nestihly se olistit). Mám je ufiknout ať to nevysiluje rostlinu?
Každopádně díky moc za určení! Hnůj bude asi až příští týden, tak tam zatím zlehka hodím nějaký Cererit.
Není to zas tak tragická záměna. Tady v Praze v jednom zahradnictví loni měli na Phyllostachys aurea cedulku Phyllostachys bissetii. To už je dost problém. Místo nejzimovzdornějšího druhu si pak někdo odnese ne moc odolný druh a bude se divit, že mu to omrzá. Sice jsem je na to upozornil, ale když jsem tam byl příště, cedulka byla ta samá. A věřím, že letos tam ještě bude.
některé šli nahoru až na podzim a teď vypadají jakoby mrtvé (nestihly se olistit). Mám je ufiknout ať to nevysiluje rostlinu?
Ty jsou k ničemu, fiknul bych je. Ze země vyrostou nové.
Díky za info. Loni se tu něco podobného řešilo a měl jsem za to, že to ty osobně neřešíš. Zítra je fiknu a nahazim uležely hnůj (akorát jsem ho vyložil z kufru:)
To, že nemám spectabilis mě celkem štve a jestli mám od toho doklad, budu požadovat satisfakci, aspoň výzvu na souboj.
Díky za info. Loni se tu něco podobného řešilo a měl jsem za to, že to ty osobně neřešíš.
Jestli myslíš jestli fiknout nebo ne, tak když si jich všimnu a je čas, fiknu je. Občas, když jsou olistěné, tak je nechávám u rostlin, které mají málo stébel s listy. Říkám si, že alespoň pomůžou s fotosyntézou. Když pak vyrostou nové výhony a olistí se, stříhám je. U tvé pěkně olistěné rostliny nemají význam.
To, že nemám spectabilis mě celkem štve a jestli mám od toho doklad, budu požadovat satisfakci, aspoň výzvu na souboj.
Tak to zas ber pozitivně, že si můžeš koupit další bambus a dát ho vedle. Třeba ti dají slevu. Snad se ti někam ještě vejde. Mít víc bambusů na zahradě je vždycky lepší.
Každý rok na jaře mám spoustu vyřezaných stébel. Zabírají místo než uschnou. Ani pak jejich pálení není ideální. Zaprvé to dělá strašný kravál. Zejména větší stébla už dokážou vybuchovat dost nahlas, takže jsem s tím otravoval spousedy v okolí. Zadruhé mi přišlo líto tenhle dobrý biologický materiál nevyužít. Dlouho jsem přemýšlel o drtičce, až jsem letos jednu konečně koupil. Koupil jsem nejlevnější v akci v Moutfieldu. Splnila moje očekávání. Má dva nože, které si s bambusy pěkně poradí. Zpracuje stébla od nejmenších, po x metrové kousky. Nic jsem neřezal, nezkracoval, stébla zpracovával hned po odstřižení. Zkoušel jsem i stará suchá stébla, a ty to vzalo ještě lépe. Občas byl problém u čerstvých starších stébel, která jsou na vršku hodně olistěná. Tam pomohlo projet zároveň s nimi ustřižené větve z jabloně, které pomohly protlačit listí mezi noži. Zpracoval jsem obrovskou kupu. Ucpala se mi jen jednou, ještě než jsem se s ní naučil pořádně pracovat. Výsledná drť je perfekní na mulčování. Můžu všem doporučit.
Na fotkách je směs posekaných bambusů a větviček z jabloní.
forum.bambusy.info » Bambusy - Pěstování » Nové výhonky 2019