13

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

Já letos přemýšlím, že nechám prorůst P.a.spectabilis s nigrou (P.a.spec.mám i na dalším místě, oba veg.množeny ze dvou zdrojů). Zatím jsou 4m od sebe, dostaly by tak 15m2 prostoru. U mě je to ale běh na dlouhu trať...

14 Naposledy upravil: Jirka (04.07.2018 08:18:58)

Tak jsem provedl konečně měření u nejtlustějšího stébla Phyll. parvifolie.
Výška 7,5 m a 4,8cm. Měřeno v cca 1m a mezi kolínky.

Stéblo již starší. Tento rok pro mě velké zklamání, protože parvifole měla minimální růst a stébla vesměs slabá.

15

Jirko, mně se to taky tak chová. Třeba Bashanie loni byla o kousek vyšší a silnější než letos. Dělá to na střídačku alpina i atrovaginata (ta si zase odpočinkový rok si u mne vybrala loni). Vypadá to, jako by se v ten rok, kdy má velké přírůstky, vysílila a další rok sbírá energii. Jinak nevidím letos důvod, proč by měly bambusy stagnovat. Zima celkem ušla, jaro rekordně teplé, takže pokud člověk dostatečně zalévá, nevím...

Třeba ti zase příští rok o něco přiroste. Ale - mezi námi - jsou to impozantní rozměry a nejspíš se už pomalu blížíš limitu pro ČR. Nic většího než parvifolii u Tebe v Břeclavi jsem v Čechách nebo na Moravě neviděl. Závidím ;-)

A k tématu toho poměru mezi výškou a tloušťkou - opravdu na tom tedy nejsou všechny druhy stejně, Wufeng má pravdu. Parvifolia je zjevně mezi těmi, které mají na svou výšku stébla silnější. Někdy. V Holandsku jsem viděl asi 6 cm stonek, ale určitě byla výška přes 10 m.

Mně se ještě zdá, že když na jaře vyrazí výhonek s již danou tloušťkou, tak jeho výška závisí na teplotě. Stébla vyrostlá v horkém období (letos, například) mají dlouhé články. Když je chladno, jsou krátká. U atrovaginaty letos 30 cm (ve výšce 2 m nad zemí), kdežto ve studeném roce třeba jen 25 a méně - při tloušťce lehce přes 3 cm.

Zajímavé je, že nejvyšší stébla nemusí být ta nejtlustší. Často nejsou. Alpina i Bashania dělají to, že jeden rok vyleze rekordně tlustý (oproti předchozím rokům) stvol, ale příští rok ho na výšku přerostou další, třebaže ne tlustší (spíš i slabší). Ten první je jako průzkumník, omrkne situaci a příští rok se za ním vyženou kámoši. :-)