73

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Zdar,

Nejprve jsem si myslel, že ptáci to být nemohou i když u nás jich je fakt dost. Ale pak jsem koukal, že si s oblibou na bambusy sedají, takže bych je taky označil za pachatele... :-) Letos jsem objevil pár takto ohnutých stébel i u parvifolie, což bylo poprvé. Mám ji zasazenou hned vedle třešně a např. loni jsme skoro žádné třešně na stromu neměli, takže ptáci se na ni moc nehrnuli, ale letos...

Tož tak...:-)

74

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Jirka napsal:

U mě jsem vypozoroval, že když rostlina roste ve volném prostoru, tak na špičky sedají ptáci a pak stéblo zlomí.

Zlomí, nebo ohnou jako u Davora na fotce? Může to být klidně příčinou. Já jsem si toho u svých bambusů nevšiml. Hnízda už jsem ale v porostech měl.

P.S. Přehodil jsem hosting, aby se fotky načítaly rychleji.

75

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Letos jsem nic nevyvazoval, jen ustřihnul zlomené konce stébel.
Tři ohnutá zkusím pěstovat dále, takovou mám teď raritku:

Phy_atro_2018_03

Aktuální výška nejdelšího je 3.8m, průměr nezměřím, je uvnitř hustého trsu, odhaduji 17-18mm (15mm má ve 2m).

76

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

U mě se zlomilo či ohnulo pár stébel po silné bouřce s pořádnými poryvy větru. Bambusy se při nich položily prakticky vodorovně. Zřejmě tedy hlavní příčinou je vítr. A někdy ptáci. Letos jsem si dával bacha, aby měly bambusy ve fázi růstu stébel hodně, ale fakt hodně vody. Škody jsou minimální.

Pro zajímavost: zlomila se stébla jen atrovaginaty a parvifolie. Alpina ne, stejně tak bashania nic. (U bashanie jsem nezažil, že by ji něco zlomilo, kromě dvounohých vandalů).

Možná, že tyto druhy mají výhonky křehčí, nebo jde čistě o shodu okolností, že vítr přišel zrovna v té době (ostatní druhy už měly stonky o něco vyzrálejší).