49

Re: zima 2017-2018

Ahoj, mám na vás zkušenější dotaz, můžu ještě teď přesadit fargesii? Potřebuji přemístit na jiné místo, trošku zavazí. Sazenice je stará letos třetí jaro. Děkuji za odpověď.

50

Re: zima 2017-2018

U většiny by to mělo jít v pohodě, jen u Fargesia robusta a Fargesia rufa už to může být riskantní, ty můžou na některých lokalitách už vystrkovat nové výhonky.

51

Re: zima 2017-2018

Ano moje Fargesia Rufa, zatím jako první z mých bambusů už vystrčila cca 10 výhonků. (Okolí Brna 410 mnm)

52

Re: zima 2017-2018

wufeng napsal:

...Fargesia rufa už to může být riskantní, ty můžou na některých lokalitách už vystrkovat nové výhonky.

Rufa v Beskydech pustila už před týdnem.

53

Re: zima 2017-2018

Jarek napsal:

Z me kratke zkusenosti nove vyhonky lezou zacatkem kvetna (280 mnm) (ted je hodne teplo tak bych se nedivil kdyby prisly driv) a nove listy pozdeji.. Vubec na to nehrabej, zima byla celkem mirna, vsechno urcite prezilo..

Vsichni pisou, ze byla mirna zima. Mne prisla celkwm extremni, obzvlast tim kolisanim teplot, ikdyz na to jsou citlivejsi asi jine rostliny.
U nas je problem, ze tady porad fouka a pres ty posledni velke mrazy tady svitilo slunce cele dny, takze vsechny phylostachysy to pekne schytaly. No snad vetsina obrazi z lonskych stebel a pozdeji snad vylezou nove vyhonky. Kazdopadne ted uz nemam chut je vyryvat. Obzvlast kdyz na alate a f. rufa vidim nove listky uz.

54

Re: zima 2017-2018

Protoze je to pravda. Mrazy byly chvíli. U mě taky bohužel hodně fouká (mezi poli) a letos byly mnohem menší škody než loni. Loni totiž bylo hluboko pod nulou asi tři týdny a to se podepíše hodně, když jsou bambusy třeba měsíc v mrazech, na větru a bez vody. Však si prolistuj vlákno z předchozí zimy a uvidíš že jsme tam brečeli všichni..

55

Re: zima 2017-2018

U mě tedy v porovnání škod na bambusech "vyhrává" ta letošní zima. Vloni jsem měl škody výrazně menší. Na P. aurea mi vloni zmrzlo pár kousků stébel. Kdežto letos je 80-90% listů suchých. Asi prostě jak kde. Někde bylo hůř vloni někde zase letos.

56

Re: zima 2017-2018

U Phyllostachys aurea bych přehodnotil zda si jí nechávat. Pokud k ní nemáš nějaký osobnější vztah, tak bych jí vyměnil za něco odolnějšího. U té se dá poškození čekat každý rok.

57

Re: zima 2017-2018

Tak u mě už raší nové výhonky u Phyll. aure. spetabilis.

58 Naposledy upravil: pavelmicek (30.05.2018 09:30:20)

Re: zima 2017-2018

Asi pomalu oplakávám jedinou rostlinku, která nepřežila zimu. Phyllostachys nigra zasazena spolu s dalšími čtyřmi druhy Phyllostachysů na podzim. Ostatní rostliny a odkopky zregenerovaly a rostou, pouštějí výhonky. Tato nigra doteď nepustila jediný nový zelený list ani výhonek. Nechám ji být do příštího jara kdyby náhodou. Ještě to ale s nigrou nevzdávám, je sice náchylnější, ale neudělal jsem žádné opatření, které by jí mohlo zvýšit šance v této divné zimě.


PunBB bbcode test

59

Re: zima 2017-2018

Loni jsem měl stejný problém s dvěma vivaxy - předloňské sazenice a po zimě vypadaly takto.. Ale výhonky se po nějaké době objevily.. Pokud na větvičkách nejsou živé pupeny tak ty výhonky asi můžeš fiknout ale v zemi to raději ještě nechej..

60

Re: zima 2017-2018

Pokud nevyjedou nové výhonky ani v létě, tak je po ní.