25

Re: zima 2017-2018

Včera jsem byl na zahradě a poškození minimální, nebo skoro žádné. Bashanie fargesie, Phyll. vivax aureocaulis i Shangai 3 mají minimální poškození. Phyll. aure. spetabilis a areocaulis parvifolie, atrovaginata nemá žádné poškození.

26

Re: zima 2017-2018

U mne konec zimy katastrofální. Co bylo alespoň občas pod sněhem, má napůl zelené listy. Jen starší trs meristémové Atrovaginaty je celý zelený. Fargesie mají uschlé listy, stébla zelená. Pleioblastus p.m. do poloviny suché listy, ale ten se vzpamatuje. Držáky jako P.a.aureocaulis i spectabilis jsou jako sláma, včetně nigry. Loňská zima se také tvářila, jako mírná. Nevyřezal jsem umrzlá stébla, zřejmě mi přibyla druhá generace suché dekorace na zahradě..

27

Re: zima 2017-2018

Když jsem četl Jirkův příspěvek, hned jsem si přál se přestěhovat někam, kde je tepleji. smile

Po tom co píše davor, už si zas na tom nepřijdu tak špatně, Beskydy jsou prostě pro bambusy asi moc velká výzva.

Holt se musíme každý smířit s tím co máme a přizpůsobit tomu výběr druhů.

davor napsal:

Fargesie mají uschlé listy, stébla zelená.

Možná by stálo za to vyzkoušet nové hybridy. Zdají se hodně odolné, ikdyž zatím jsem je nějakou extra silnou zimou neprověřil.

28

Re: zima 2017-2018

Výzvy jsou od toho, aby jsme to nevzdávali hned po pár neúspěších smile
Letošní zima, stejně jako loňská, nebyla nijak extrémní, spíš mírná. Nejen pro beskydské bambusy je asi nejhorší střídání teplot. Většinou v Únoru je týden -15 a další +10 a 2x se to zopakuje. To asi dorazí i aureosulkáty. Kromě pár zelených větví uspodu jsou listy suché. Možná ale stébla ještě obrazí. No musím tak ještě měsíc a půl počkat a doufat...

29

Re: zima 2017-2018

letoši zima podstatně lepší než loni.Loni poškození 50procent a letos sotva 10procent.Nejvice to odnesla Bashanie fargesie a Japonika.na konci zimy u mě bylo -18 asi pět dni,naštěstí to moji kluci přežili

30

Re: zima 2017-2018

davor napsal:

Výzvy jsou od toho, aby jsme to nevzdávali hned po pár neúspěších smile
Letošní zima, stejně jako loňská, nebyla nijak extrémní, spíš mírná. Nejen pro beskydské bambusy je asi nejhorší střídání teplot. Většinou v Únoru je týden -15 a další +10 a 2x se to zopakuje. To asi dorazí i aureosulkáty.

Mám úplně stejný dojem. To střídání teplot v posledních zimách je nejhorší. Letos bylo strašně dlouho teplo, bambusy nebyly připravené, pak přišel rychle mráz. Pak skok nahoru, teplo a zas ťafka a dost nepříjemné mrazy. Dřive jsem si přál, aby se oteplilo, teď spíš, aby zimy byly spíše chladnější, bez výkyvů a začínaly dřív. Prostě člověk si furt přeje něco, co nemá. smile Rozhodně to není ale jako rok 2011/12 kdy přišel náhle arktický mráz a spousta mi toho pomrzla, něco i fatálně. Takže to zas tak špatné není. Určitě jedeme dál, nové bambusy už jsou na cestě sem, ať je co ke zkoumání. smile

31

Re: zima 2017-2018

Čau. Tady zima OK, teprve jaro s bambusy zacvičilo. Do přelomu února a března všechno jako brčál. Pak přišel mráz (až kolem -17), vítr, slunce - vražedná kombinace. Zatím to vypadá takto (od nejlepšího po nejhorší):

1. Fargesia rufa a Sasa kurilensis - obě absolutně bez poškození, jako by zima nebyla. Obě malé rostliny zasazené na konci října! Nestačím zírat. Pravda je, že jsou dost kryté před větrem a částečně před sluncem.

2. Ph. atrovaginata, Ph. parvifolia - pár listů pryč, jinak OK. Jsou na větrném místě, stín zčásti.

3. Ph. alpina - odešlo několik stébel, ale nevím, jestli jenom listy, nebo i samotné stonky. Je na celodenním slunci a větru. Tam, kde je kytka v závětří/stínu, naprosto OK.

4. Bashania fargesii - uschly všechny vnější listy. Rostlina je celá nekrytá, fouká na ni a svítí. Druhá malá rostlinka ve stínu v pohodě.

5. Pleioblastus pygmaeus - vypadá kaput. Tak jsem to sestřihl, uvidíme. Je na slunci, nekrytý.

Celkově spokojenost. Teď ale čekám, že začne růst rufa, která loni touto dobou už měla nová stébla. Zřejmě letos bude zpoždění.

32

Re: zima 2017-2018

O víkendu jsem kontroloval bambusy na další zahradě a v podstatě by se dalo říct, že tam byla zima dobrá. Většinou jsou šlehlé vršky stébel, kde je vysušil vítr a osmahlo slunce, ale jde jen o listí, které doroste. Holomrazy ale totálně poškodily půdopokryvné druhy. Většinou tam bývá sníh, ale letos poprvé přišlo -17°C bez sněhu a vše co je nad zemí je pryč. Nijak to nevadí, stejně je na jaře sestříhávám k zemi. Alespoň jsem si v praxi ověřil, jaké mrazy vydrží smile Předpokládám, že ze země zas obrazí.

33

Re: zima 2017-2018

U mě dostala nejvíc na zadek P. aurea.

https://s18.postimg.org/io3ca25gp/20180410_105148.jpg

34

Re: zima 2017-2018

Vedle stojící P. vivax to zvladl celkem dobře

https://s18.postimg.org/xirxoo2bd/20180410_105137.jpg

35

Re: zima 2017-2018

P. bissetii o zimě ani neví

https://s18.postimg.org/drzpihv2h/20180410_130232.jpg

36

Re: zima 2017-2018

Fargesie jsou taky bez problémů:

https://s18.postimg.org/xzd5b20c9/20180410_130242.jpg