37

Re: zima 2017-2018

https://s18.postimg.org/71j89bv4p/20180410_130302.jpg

38

Re: zima 2017-2018

Sasa palmata též bez problémů:

https://s18.postimg.org/ccy4u2js9/20180410_130333.jpg

39

Re: zima 2017-2018

jardaD: Rostliny máš dobře chráněné, ať už mezi domem a zdí nebo schované za zídkou (zřejmě tam hodně pomůže akumulace tepla těch zdí i v zimě). Vivax i aurea už jsou pěkné kousky. Můžeš prozradit alespoň přibližně lokalitu, kde rostou?

40

Re: zima 2017-2018

Hostivice, 350 m.n.m.

41

Re: zima 2017-2018

Takhle u domu je to paráda. Je vidět, že co koukalo ven je taky suché. Rozhodl jsem se, že letos v zimě přehodím netkanou textilii přes Phyllostachys vivax Shanghai. Už mu rostou nové listy, ale jinak mě štve, že mu tolik listí odešlo a teď to dělá na zahradě bordel.

42

Re: zima 2017-2018

Ahoj, loni na konci srpna jsem nasadil v cca 400m.n.m. bambusy do zahrady. Byly to mensi sazenice.
Momentalne to vypada takto:
U baraku, kde je plne slunce pouze cca 3h denne, prezila Fargesira Rufa s minimalnim poskozenim a uz lezou nove vyhonky.
Kousicek dal od baraku na plnem celodennim slunci Ph. aureosulcata alata dve rostliny - 1 jedna cela sucha, druha mensi a dal od baraku ma par zelenych listu a tak verim, ze zije.
Pak ale dalsich asi 15 rostlin - Ph. heteroclada, Ph. Aureosulcata ruzne kultivary, vsechny na plnem slunci (krome cca 2h okolo poledne v zime) maji vsechny listy uschle. Otazka zni: Do kdy jim mam dat sanci na ukazani nejakych novych vyhonku? Uz vam nekomu rasi vyhonky phylostachysu ze zeme? Diky.

Bohuzel je u nas dost vetrno a ty posledni tyden trvajici mrazy, kdy zmrzla puda okolo korenu jim daly pekne do tela..

43

Re: zima 2017-2018

Záleží teď na tom, zda jsou uschlé jen listy, nebo pomrzla i stébla. Pokud jsou to jen listy, už by měly začít růst nové, alespoň na mých bambusech už je to vidět. Pokud zmrzla nadzemní část, květen, červen by měl rozhodnout zda to přežily a měly by vystrčit nové výhony.

Zrovna jsem teď nedávno přesazoval loňskou sazenici Phyllostachys varioauriculata. (Bohužel jsem jí loni píchnul na ne moc dobře promyšlené místo.) Nadzemní část je umrzlá, ale pod zemí měla nekolik metrových rhizomů na kterých byly živé pupeny. Tak doufám, že to rozdýchá a přežije. Regenerace z rhizomů většinou funguje, ale rostliny to vysiluje.

44 Naposledy upravil: petrpan (16.04.2018 21:20:51)

Re: zima 2017-2018

Ahoj, diky za rychlou odpoved. Stebla budou spis uschnuta (aspon vetsina). Mam chut prave taky jednu sazenici vykopat a omrknout podzemni cast. Na druhou stranu, je mi jasne, ze ji to neprospeje. No zadne nove listy jsem nikde nevidel, ale u nas je obecne vsechno trochu opozdene oproti prumeru CR.

45

Re: zima 2017-2018

Určitě bych počkal. Vykopávat jí jen ze zvědavosti je blbost. Já musel, protože jsem na to místo potřeboval zasadit jiný druh. Jestli jsou stébla suchá, nic neporoste, ale ta sazenice co má pár zelených lístků, ta by měla začít pučet. Při bližším pohledu by mělo být vidět, jak se prodlužují očka na větvičkách.

46

Re: zima 2017-2018

Potěšující správa, zima skončila a Bashania fargesia začíná vyhánět nová stébla.

47 Naposledy upravil: petrpan (18.04.2018 10:05:25)

Re: zima 2017-2018

Ok, nebudu nedockavec a necham vsechno v zemi. Diky za ten tip ohledne raseni listu.
Vcera jsem zkoumal stebla zblizka a Ph. aureosulcata alata i Fargesia rufa uz vyhani nove listky.
Ph. heteroclada taky vypada, ze aspon nejakym kytkam uz zelenaji pupeny. Takze pomalu zase prestavam premyslet nad tujema na zivy plot.. :)

48

Re: zima 2017-2018

Z me kratke zkusenosti nove vyhonky lezou zacatkem kvetna (280 mnm) (ted je hodne teplo tak bych se nedivil kdyby prisly driv) a nove listy pozdeji.. Vubec na to nehrabej, zima byla celkem mirna, vsechno urcite prezilo..