1 Naposledy upravil: Jirka (05.01.2018 21:47:48)

Téma: zima 2017-2018

Tak jsem si pročetl některé příspěvky zpětně a fakt síla.
Minulý rok 2017 bylo v tuto dobu cca -15 stupňů a tento rok dnes u nás + 10 stupňů.

Jinak zatím žádné poškození. Tak jsem zvědavý na další průběh zimy.

2

Re: zima 2017-2018

V Beskydech také velmi mírná zima, i když +10 tady nemáme. Víc nasněžilo jen 2x, mrazy max -8.

3

Re: zima 2017-2018

U nás na Teplicku máme taky slušně teplo pod nulou tu bylo jen pár dní a to spíš v noci. Jinak nám tu od Vánoc slušně prší takže bambusy jsou zatím maximálně spokojený 😁 a podle předpovědi se žádné mrazy zatím nečekají.

4

Re: zima 2017-2018

Je to až divné. Takhle teplo je fakt neuvěřitelné. Mám venku ještě pořád velké sazenice v kontejnerech. Většinou jsem je uklízel do půlky prosince a teď je leden a všechny jsou krásně zelené. Zatím pohoda. smile

5 Naposledy upravil: pavelmicek (09.01.2018 08:24:18)

Re: zima 2017-2018

Existuje úměra, že při mírné zimě jsou větší přírůstky rhizomů nebo vetší počet výhonků na jaře? Nebo má zima jenom vliv na úhyn listí či výhonků.

6

Re: zima 2017-2018

Nic takového nemůžu říct. Po jedné teplé zimě jsem si říkal, tak letos to bude paráda, to to poroste a nic. Zas jindy kdy zima mi přišla horší než jindy, na jaře vyjely pořádné roury. Tak nevím, jaké další vlivy tam budou hrát roli.

Ale pozor, ještě nás to může vytrestat. Už jsem to dřív zažil. Dlouho nic, pak v únoru pořádně přituhlo a škody byly obrovský. Hlavně aby to nešlo rychle dolů. Jednou se běhne několika dní z podobného počasí jak dnes udělalo pořádně nevlídno s teplotami k - 20°C a to byla pohroma. Bambusy na to nic nepřipravilo a pomrzly.

7

Re: zima 2017-2018

Mám stejný poznatek jak Wufeng. Jak narostou nové stébla, je jen ve hvězdách, ale můžeme bambusu pomoc - hnojení a při suchu zálivka.
Dle mého poznatku poznám až následující rok, jak jsem se o sazenici staral.

8

Re: zima 2017-2018

Když už je řeč o hnojení, tak bych chtěl upozornit na tablety Silvamix Forte 60, které jsem loni prvně začal používat. Jde o tablety, které v závislosti na teplotě uvolňují dusík. Ten je tak využit v maximální možné míře, protože se uvolňuje v době, kdy rostlina roste. Podobných hnojiv je více, ale většinou u nich nejdou dohledat nezávislé testy. Silvamix je zahrnut do mnoha studií, které dokládají jeho učinnost. Výrobce je nabízí pro jednoleté využití, v některých studiích se pozitivní učinky objevují i druhým rokem.

Aplikoval jsem je na jaře hlavně na menší sazenice a pod trsy přesazovaných Fargesií. Díky pomalému uvolňování živin nehrozí spálení nových kořínků a zejména u Fargesií mi to přijde jako velmi šikovné. Jsou na přehnojení dusíkem citlivější a takto, ikdyž jsem jim dopřál a zvýšil počet tablet na dvojnásobek, oproti doporučené dávce, se nic nepříjemného nestalo a naopak bych řekl, že jsem shledal pozitivní vliv na vývoj nových výhonů. Přesazoval jsem i Phyllostachysy a patřičně zvýšenou dávku hodil i pod ně, ale zde mi rozdíl nepřišel nějak vyrazný, než když jsem je "cukroval" levnějším NPK hnojivem. Poměr dusíku, fosforu a draslíku v tabletách je dost vyrovnaný (17,5–17,5–10,5(9)), myslím ale, že u nových sazenic, připadně přesazených či odkopnutých trsů to v prvním roce může být výhoda, neboť je dusík tolik nehoní v růstu a dostatek draslíku jim pomůže při přezimování.

Silvamix vyrábí celou řadu hnojiv, dají se najít i další s větším podílem dusíku. Forte 60 je ale nejsnáze sehnatelné a univerzální. Na zahradě se uplatní nejen při hnojení bambusů, ale může se aplikovat skoro na vše. Účinnost tablet byla nejlépe vidět na truhlíku pelargonií, který jsme měli za oknem. Pár tablet jsem manželce doporučil dát pod nově vysazované sazenice a můžu říct, že loni měla nejmohutnější pelargonie co jsem u ní kdy viděl.

Přehled hnojiv tady:

https://cz.silvamix.com/pomalu-rozpustna-hnojiva/

9

Re: zima 2017-2018

Fakt je, že na takhle mírnou zimu si za hodně dlouhou dobu nepamatuji. Bambusům to relativně svědčí. Ještě ani pořádně nepolehly. Podle mých zkušeností kritická doba pro ně přijde až koncem února a počátkem března. V té době jim nejvíc seschnou listy. Podle mě jako důsledek  již silného slunce a ještě zmrzlé půdy.
Uvidíme, jak se počasí ještě vyvine - v nížinách prakticky zima letos ještě nebyla, ale nějaká snad musí přijít. Když nepřide aspoň týden silnějších mrazů, tak se přemnoží slimáci, což je pro zahradu neštěstí.

10

Re: zima 2017-2018

Tak už jsem měl v Praze -15°C, v Liberci - 18°C. Nikde není sníh, takže se trochu bojím, jak hluboko půda promrzne. V neděli se to snad otočí a bude tepleji. Pokud by tyhle holomrazy vydržely déle, bylo by to zlé.

11

Re: zima 2017-2018

U nas na Teplicku  -14°  tak jsem take zvědav jak to dopadne,male nigry jsem zabalil ,vivaxy zustali bez kryti tak uvidime co vydrží

12

Re: zima 2017-2018

Už to snad v neděli skončí. Zatím už je vidět na Phyllostachys vivax Shanghai poškození listí, nigry mám zakryté a radši se nedívám smile, počkám až bude tepleji.