1 Naposledy upravil: Sweetdreams (08.11.2015 23:15:15)

Téma: Vyber rastlinky

Ahojte,

napred sa chcem ospravedlnit ak som to zadal do nespravnej skupiny.

Potreboval by som radu ohladom vyberu spravnej odrody bambusu do "zimnej" zahrady, ktora je skor sucastou obyvacky nez samostatnou miestnostou.

Rastlinka by rastla v uzavretom priestore zo stalou teplotou. Zahrada je orientovana na Juho-Zapad. Cca do 12:00 polotien a potom uz slnecne stanovisko. Vyska stropu je ~250cm

Nemalo by jej vadit pripadne zostrihnutie a nemala by mat hrube stonky .. skor by som ocenil keby rastol v "trsu" a samostatne

Vedeli by ste mi nejaku odporucit? .. mne sa pacila "Phyllostachys Nuda" ale to len s fotografie

vopred dakujem za odpovede smile

2

Re: Vyber rastlinky

Bohužel to bude těžká volba. Bambusy, kterým se tady na stránkách věnujeme potřebují zimní klid spojený s poklesem teplot. Trvale vysoké teploty asi zvládnou, ale s velkým opadem listí v zimě, kdy je krátký den, takže nebudou vypadat hezky. Možná by se dal vyzkoušet nějaký tropický druh, ale opět se mi nepodařilo najít žádný, který by trvale prosperoval a byl hezký.

3

Re: Vyber rastlinky

ach toho som sa obaval .. moznosti by boli nejake?

myslim ze by nebol premna problem mat ho na konci podzimu vonku pred zimnou zahradou .. len netusim ako moc by mu vadil:
1. crepnik(aj ked primerane velky), sice v nom by bol vlastne stale
2. nahla zmena teploty.

vela by ludi povedalo vyskusaj a uvidis ale pride mi to unfer voci tej rastline. Som radsej ked sa im v mojej pritomnosti dari ako by som mal pozerat, ze pomaly odchadza

4

Re: Vyber rastlinky

Bohužel se opravdu dá jen něco vyzkoušet. Problém je, že tropické druhy, kterým by stálá teplota vyhovovala, zase většinou mají rády vlhké prostředí, což se dá v bytech těžko zajistit. Ony bambusy obecně mají rády spíše vlhko. Suché podmínky v bytech jsou pak pro ně náročné.

Třeba existuje takový druh, který by se dal takto úspěšně pěstovat, ale já takový bohužel neznám.

5

Re: Vyber rastlinky

Moc dakujem za ochotu a rady.
Tak teda asi budem musiet vazne vyskusat .. prosim ta nenapada ta nejaky druh, ktory by aspon ako tak mal sancu ? z tych netropickych .. vyskusal by som ho presuvat a prinajhorsom by skoncil u jazierka smile

6

Re: Vyber rastlinky

Z tyčovinových druhů jsem pár let pěstoval trvale v kontejneru  Phyllostachys aurea a jeho barevné varianty Phyllostachys aurea Koi, Phyllostachys aurea holochrysa a Phyllostachys aurea Flavescens-inversa a přišlo mi, že se jim tak docela daří. Nejsou tak náročné na vlhko a i sušší prostředí jim nevadilo. Také Phyllostachys bambusoides castillonis se docela držel.

Z Fargesií bych případně vyzkoušel nějaké teplomilnější. Možná Fargesia robusta by stála za pokus.


V posledních letech byla dostupná semena dosud botanicky nepopsaného druhu Fargesia gaolinensis. Ta se distribuovala pod mnoha názvy - gaolinensis, songmingensis, yunnanesnsis, yuanjiangensis, fungosa atd. Pravděpodobně půjde o jeden druh. Semena byla ale sbírána v různých lokalitách, takže rostliny se budou pravděpodobně lišit. Ukázalo se, že nebude nijak moc zimovzdorný, ale je moc pěkný a možná by za pokus stál.

Je třeba vidět tady: http://forum.bambusy.info/topic/764/jar … y/page/10/

7

Re: Vyber rastlinky

http://www.bamboogarden.com/Interior%20Bamboo.htm

8

Re: Vyber rastlinky

Jen bych upozornil, že to není seznam doporučených, vyzkoušených druhů. Jen tam píšou, že se tyhle mohou zkusit pěstovat doma, ale nejlépe je bambusy pěstovat venku. Taky na ně při pěstování doma nedávají záruku, což myslím hovoří o mnohém.

O mnoha druzích vím (třeba ty z rodu Bambusa), že dlouhodobě doma sice vydrží, ale nejsou hezké. Některé, vysloveně sezónní druhy, jako třeba Pleioblasty, co tam mají v seznamu, je podle mně nesmysl doma trvale mít. Budou hezké několik měsíců a pak se budou jen v teple trápit.

9 Naposledy upravil: davor (18.11.2015 21:11:14)

Re: Vyber rastlinky

Zcela souhlasím, i když s indoor pěstováním nemám vůbec žádné osobní zkušenosti. Odkaz na tyto informace jsem přidal jen proto, aby si tazatel přečetl uváděné informace a udělal si vlastní názor.

10

Re: Vyber rastlinky

Dobrý den, prosím o radu, jaký by byl vhodný druh bambusu? Chci trsnatou rostlinu dorůstající výšky 4 až 5 m. Ze severozápadu bude chráněna vysokou zdí, kterou bude částečně zakrývat, což je smysl celého snažení. Chci vytvořit zelenou stěnu, která se bude pomalu rozrůstat do šířky, ale rychle požene do výšky. Místo je polostín s dostatkem vláhy, kterou zajistím zavlažovacím systémem. Rád bych rostliny s tlustšími stvoly, pokud budou jiné barvy, než zelené tím lépe, ale není to podmínkou, sytě zelené jsou také krásné. Pokud je možno kombinovat více barev nebo druhů, nebráním se tomu. Délka pásu, který budou rostliny obývat je cca 15m, šíře pásu pro trsy maximálně do jednoho metru. Děkuji za každou radu.

11

Re: Vyber rastlinky

Určitě některá Fargesie. Pokud u té zdi je polostín, tak asi kterákoliv. Horší to bude s tím, jak rychle požene do výšky. To bude běh na pár let a dostat se na 4-5m asi jen u některých druhů při ideálních podmínkách... Další otázkou je lokalita, především zimní podmínky. I když bude chráněna tou zdí, z dotazu není jasné, zda bude růst třeba na J Moravě nebo těsně pod Jěštědem. Zde na stránkách je dostatek informací k prostudování a jistě poradí i fundovaní pěstitelé.

12

Re: Vyber rastlinky

Je to Praha, od severu místo chráněné kopcem, roste mi tam kiwi, vinná réva i fíky, takže tepelné podmínky celkem dobré. Není podmínkou, aby to vyrostlo 4 metry za rok, ale také ne za 15. Pokud to poroste 3, 4 roky, žádný problém. Máte typ na některé konkrétní kultivary, případně, kde by se daly koupit? Děkuji.