13

Re: Vyber rastlinky

Namátkou jsem našel tyto kultivary, které se mi libí na obrázku a podle základních údajů by teoreticky mohly vyhovovat mým představám: Fargesia robusta Campbell a Fargesia Jiuzhaigou. Co soudíte o jejich vhodnosti Vy a o možnosti je kombinovat? Jaké jiné byste doporučil? Máte představu, kde by se daly sehnat? Jen pro jistotu, jsou to obě trstnaté odrůdy? Znáte to, podejte prst a vezmu celou ruku. :-)

14

Re: Vyber rastlinky

Nejsem dlouholetý pěstitel, ale pokud tam rostou fíky, réva, kiwi (a snad i plodí?), budou mít bambusy zřejmě lepší podmínky, než na nechráněném svahu v horách a mohlo by se jim dařit. Všechny Fargesie jsou trsnaté, tudíž pomalu se rozrůstající do stran. Jen u té výšky jsem skeptický, odhadoval bych to tak na 3m nejmíň za 5let. Pokud jste z Prahy, není nic jednoduššího, než navštívit Rosteto v Tróji nebo Jižní Město. Pan Kocourek i Burka jistě rádi poradí na základě svých dlouholetých zkušeností, popř. i prodají sazenice.

15

Re: Vyber rastlinky

Děkuji za radu, rozhodně to tak udělám. Budete překvapený, ale všechny vyjmenované rostliny plodí. Kiwi sice začalo až po 10 letech, ale nyní už plodí pravidelně. Loni byly první fíky, jak to bude letos se teprve uvidí. Réva plodí celkem standardně. Děkuji za pomoc, v nejbližších dnech zajedu do Rosteta. Přeji hezký den.

16

Re: Vyber rastlinky

S tou výškou to je dost nereálné. 4 - 5 metrů už je na trsnaté docela dost. Ono už dostat se přes 3 metry trvá. Zkusit by se daly nové hybridy, třeba Viking.

17

Re: Vyber rastlinky

Jaké druhy výběžkatých bambusů jsou olistěné kompletně od země?

18

Re: Vyber rastlinky

Většina výběžkatých je olistěná od země. (Mluvím tedy o rodu Phyllostachys). Z každého kolénka vyrůstá větvička na které jsou listy. Zejména u tenčích stébel je olistění v poměru ke stéblům dost husté. U hodně druhů se na starších, tlustších stéblech tvoří větévky v poměru ke stéblu malé, někdy jsou zakrnělé, občas chybí. Takže souhrnně řečeno, největší "křoví" vytvoří porost tenčích stébel. Také stébla uprostřed porostu jsou v dolních partiích holá, nebo jsou větve redukované. Stébla na krajích porostu jsou ale většinou olistěná až dolů, takže skrz trs vidět není.

19

Re: Vyber rastlinky

Pěknou zástěnu Ti udělá Bashanie fargesie, ale má nevýhodu, že se dost rozrůstá, tak bys musel udělat zábranu. Jinak je to moje osobní zkušenost a přes rostlinu nikdo nevidí.