37

Re: 2008 - kořenová bariéra

Ahoj,
mám pro vás pár šílenějších fotografií pokládání proti kořenové fólie. :-)
Pořídil jsem lithoplast hdpe 1,6 ( i ta již byla děsně drahá) šíře 1 metr a ten musel jít do hloubky... Díra je cca 7 metrů dlouhá a 1 metr široká pro 5 rostlinek.
No dávám rovnou foto. Již bez komentáře. :-D

P.S. Fotky jsou docela malé, ale jestli se to blbě načítá, tak to Wufengu prosím smázněte.

Pár fotek zákopu.
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
Tohle to vyrobilo. Omlouvám se za možnou reklamu...
PunBB bbcode test
A tady to jde do finále. Další pokračování do šířky doufám tento víkend.
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test

38

Re: 2008 - kořenová bariéra

pekne fotky, zabrana vyzera fajn.
akurat ja by som na tej ploche nekombinoval viacere druhy, jedna sa o nejaky experiment?
po prvom roku po vysadbe si myslim, ze zavery ohladne odolnosti este budu trochu predcasne a nasledujuci rok uz mozu byt dost poprepletane, hlavne pokial sa jedna o agresivnejsie druhy.
vivax sa podla mojej skusenosti zo zaciatku prilis neprejavi, ostatne si netrufam hodnotit.

co su to za bambusy?

39

Re: 2008 - kořenová bariéra

Neskusal niekto zasadit bambus do 1m3 nadrze s PVC

Rozmery nádrže: 1200 x 1200 x 1000 mm Hmotnosť: 70 kg Výpustný ventil: Ø 50 mm Nápustný otvor: Ø 150 alebo 250 mm
cena na internete 30eur

Mate skusenost s betonom-zaklad plotu 80x15cm namiesto folie?

Dakujem.

40

Re: 2008 - kořenová bariéra

Nádrž by byla vhodná pouze pro nějaký menší druh. Pro Vyšší druhy je to malé.

Hloubka betónového základu je dostatečná, klidně tam bambus nasaď. Pouze tam nesaď Bashanii fargesii, ta koření až v 1m hluboko.

41

Re: 2008 - kořenová bariéra

zatial mam zaujem len o atrovaginata, len neviem ci vyrastie, sadil som dost neskoro.

42 Naposledy upravil: zdenda (09.04.2013 20:34:24)

Re: 2008 - kořenová bariéra

HDPE 0,6 mm z Fatry neprošlo za cca 4 roky nic jen sasa palmata přeskakuje vrškem

43

Re: 2008 - kořenová bariéra

Tak jsem se pustil do zakopávání zábrany. Použil jsem PENEFOL 950 síla 1mm. Je dostatečně silná a bambus tím neproroste. Zábranou chci vyřešit, aby se rostlina nerozrostla mimo vyhrazené místo. Na fotkách to vypadá, že je tam hodně místa, ale měl jsem tam dvě samostatné rostliny, ale jednu jsem kompletně odstranil a chci aby prostor vyplnila jen jedna rostlina.
(fotky posílám na email wufenga)
Tak nějak bych chtěl v budoucnu pořešit všechny mnou pěstované bambusy.

výkop u Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

fólie Penefol 950 - délka 11m

PunBB bbcode test

fólie ve výkopu

PunBB bbcode test

spojení fólie šrouby

PunBB bbcode test

hotovo u Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

hotovo u Phyllostachys nigra

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

44

Re: 2008 - kořenová bariéra

přidány fotky

45

Re: 2008 - kořenová bariéra

Cau, tenhle typ folie neni UV staly. Nebojis se, ze ty kraje co jsou vystavene svetlu casem zkornati a popraskaji?

46 Naposledy upravil: Jirka (17.10.2015 03:57:30)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Fólie by měla něco vydržet. U té atrovaginaty je kompletně v zemi a u nigry mi asi na dvou metrech ze země kouká cca 1cm, už se mi to nechtělo prohlubovat. Jinak během roku to zaroste trávou a zapadne listím z bambusu a bude tam přirozený mulč.
U jiného bambusu mám fólii taky asi 1cm nad terén už 6 rokem a zatím v pohodě, ale je to ve stínu.

47 Naposledy upravil: pavelmicek (25.04.2017 13:43:16)

Re: 2008 - kořenová bariéra

V některých zdrojích literatury uvádějí, že přirozenou bariérou pro výběžkaté bambusy může být močálovitá zemina (bambusovým rhizomům se nebude chtít cestovat tímto zamokřeným prostředím) nebo zhutněná zemina např. pod cestou. Zajímalo by mě zda by chodník ze zámkové dlažby, který má předepsanou skladbu, například 30-40 cm zhutněné kamenné drtě a následně zámková dlažba v pískovém loži, zabránila / odrazila rhizomy.
Jde mi o to, zda bych takovýto chodník vedle bambusového živého plotu mohl brát jako bariéru. Zda by rhizomy podrůstaly a vykoukly na druhé straně chodníku (cca 1m šíře) nebo dokonce prorostly kamennou drtí uprostřed chodníku.

48

Re: 2008 - kořenová bariéra

Hodně záleží na tom, co bude mít bambus okolo. Jestli z jedné strany bude tenhle chodník, a zbylé tři budou volné, tak půjde cestou nejmenšího odporu a bude se rozrůstat hlavně do těch volných stran. Jestli ten prostor je limitovaný, nebo až dojde k jeho vyplnění, bude hledat kudy dál. Také náhodný rhizom může podrůst pod tím chodníkem, metr není žádný problém. Takže do určité míry by to mohlo fungovat, ale nedá se na to úplně spolehnout. Také záleží jak bude udělám kraj. Jestli tam bude podélně nějaká bariéra, třeba obrubník, tak to chytí víc. Jestli to bude jen volně ložená zámková dlažba, tak ta se časem slehá, vznikají mezery a do těch by se mohly rhizomy tlačit.