13

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Tohle na genikulaci nevypadá, spíš opravdu jsou nová stébla příliš křehká a lámou se.

Dost bych to přikládal tomu, že sazenice bude pravděpodobně z laboratorního množení, podle toho odkud je. Navrhoval bych koupit vegetativně množenou a vyměnit jí.

Odkud jsou ty další lámavé? Zdeňku, Orangutane?

14 Naposledy upravil: Jixm (10.06.2015 17:54:36)

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Mám úplně stejný problém, rostlinu mám z laboratorního množení.

Když jsem rostlinu koupil a vysadil tak jí rašily výhony, které bez problémů ten rok dorostly. Další rok se skoro všechny výhony zlomily. Myslel jsem si, že problém bude v zemině, protože rostlina byla na stanovišti s chudou půdou, ale už jsem si taky říkal, jestli to nebude náhodou tím, že je laboratorně množená. Tak jsme ji přesadil na lepší stanoviště s kvalitní zeminou a hýčkal jsem jí. Loni vyrostlo asi deset stébel a žádné se nezlomilo. Ale letos se opět lámou, z 30 stébel je 6 zlomených.

Tak to asi opravdu je "výrobní vada" z laboratorního množení.

15

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Moje kytka je od p. Rezla z roku 2008. Jak byla množena, nevím.
Ale ten problém nemáme jen my: <http://www.bambooweb.info/bb/viewtopic. … amp;t=5802>

Jak vyplývá z diskuse našich amerických kolegů, může jít jednak o vliv počasí (ochlazení po teplé periodě), ale spíše o vlastnost atrovaginaty, totiž že vyzrávání internodií probíhá víceméně rovnoměrně po celé výšce stébla a tak jsou v určité fázi velmi zranitelné, mají těžký vršek a měkké stéblo  (na rozdíl třeba - jak uvádí přispěvatel "stevelau1911" - od Ph. dulcis, kde články v horní části bambusu už narůstají na zralejší spodek). Cituji: "I like the idea that they are simply vulnerable when they are around 3/4 done with their vertical growth. Some bamboos like dulcis tend to grow out their bottom nodes much quicker than their top nodes, but atrovaginata seems to elongate all of their nodes simultaneously which can make them top heavy, and vulnerable to breakage."

Člen fóra "dependable" přidává další myšlenku a tvrdí: (cituji) "I am not sure, but I believe these plants used hydraulic pressure to push up new shoots before they harden off. Ever notice water droplets at top of rapidly growing shoots? Water supply is critical during whole shooting process for maximum survival." Čiliže domnívá se, že rostliny během kritického období potřebují hodně vody, aby udržely hydraulický tlak.

Když se už zlomí, tak je někteří přivazují stejně jako my, a jiní doporučují zakrátit nad kolínkem.

Takže uvidíme letos, zkusím hlídat vodu (i když jsem to dělal i loni), ale jestli se mi pořád budou lámat ta nejtlustší stébla, pak uvažuji, jestli vůbec má cenu tento bambus pěstovat.

16

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Pěstuji Phyll. atrovaginatu od roku 2005. Sazenici mám od p. Rézla. Stébla se mi naštěstí zlomí jen občas. Tady u nás je tento rok pěkná sahara, tak každý druhý den zalívám. Jinak hnojím před růstem nových stébel a pak jak začnou růst, tak znovu.

Něco podobného mi dělá Phyll. aure. spetabilis, ale nejspíš je to tím, že má velké množství nových stébel. Snažím se to omezit tím, že slabá stébla vždy preventivně odstraňuji.

17

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Jirka napsal:

Pěstuji Phyll. atrovaginatu od roku 2005. Sazenici mám od p. Rézla. Stébla se mi naštěstí zlomí jen občas. Tady u nás je tento rok pěkná sahara, tak každý druhý den zalívám. Jinak hnojím před růstem nových stébel a pak jak začnou růst, tak znovu.

Něco podobného mi dělá Phyll. aure. spetabilis, ale nejspíš je to tím, že má velké množství nových stébel. Snažím se to omezit tím, že slabá stébla vždy preventivně odstraňuji.


Já jí mám od p. Rezla z roku 2004, to ještě množil vegetativně a zkušenosti mám stejné jako Jirka. Zajímavé je, že později začal p. Rezl prodávat sazenice z laborky myslím, že zlomový rok byl zrovna 2008 (diskutovalo se o tom třeba tady: http://forum.bambusy.info/post/3783/#p3783 ) čili sazenice z roku 2008 od něj může být klidně laboratorní.

Pro Orangutana: Sazenice vypadala jak? Hodně tenčích stébel, nebo jedno či dvě v kontejneru? Z toho by se dalo něco vyvodit.

Informace z bambooweb.info by bylo dobré doplnit také o původ rostlin, třeba by se to zas vyjasnilo víc, ikdyž stevelau1911 není pro mě moc dobrý zdroj informací. Jeho nadšení pro bambusy je sice úsměvné, ale zaspamoval to fórum svými prapodivnými postřehy tak, že jsem ho nějaký čas radši přestal sledovat.

18

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Pro Wufenga:
Sazenici jsem koupil v tom inkrimovaném roce 2008 u Pavla Rezla. Co si vzpomínám, měla asi 3 až 4 slaboučká stébla do 1 m výšky, ale docela slušně vyvinutý kořenový systém s poměrně pěknými silnými oddenky. O meristémovém množení jsem se dočetl až dodatečně, do té doby jsem to nevěděl. Ptal jsem se ho (Rezla) na to asi před třemi roky písemně, jestli ta moje je vegetativně množená, nebo laboratorně, ale nedostal jsem odpověď. smile

19

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Tak to mohl být klidně meristém. Čím dál víc mi to tedy přijde, že opravdu problém s lámáním bude asi způsoben množením v laboratoři. V každém případě, pokud by si někdo z vás postižených pořídil ještě vegetativně množenou rostlinu, vidělo by se, jestli se bude na vaší lokalitě chovat stejně či ne. Osobně si myslím, že by to vaše problémy vyřešilo.

20

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Já mám svoji lámavou atrovaginatu z bambusárina v Troji. Rok přesně nevím, asi 2010 nebo 2011. Myslím však, že pan Kocourek jiné než vegetativně množené bambusy neprodává.

21

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Ahoj,
Taky jsem si letos na jaře koupil atrovaginatu u p. Kocourka a jedno slabé stéblo se mi rovněž zlomilo :-(. Ostatní ještě ne a doufám, že to tak zůstane… :-). Něco podobného se mi občas stane u Spectabilisu či u bissetii, ale to je hodně vzácná výjimka. Z této diskuze to však vypadá, že u atrovaginaty je to pravidlem. Tak nevím, jestli se to dá svést pouze na meristémy…

22

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

zdenek napsal:

Já mám svoji lámavou atrovaginatu z bambusárina v Troji. Rok přesně nevím, asi 2010 nebo 2011. Myslím však, že pan Kocourek jiné než vegetativně množené bambusy neprodává.

Je to tak, ale jde o to jestli je množená tady, nebo dovoz. Určitě to hlídá, ale u dovozů nebývá stoprocentní jistota, že do toho něco nepřimíchají. V případě, že je vegetativní, tak musíme pátrat dál čím to je, nebo to bude výjimka potvrzující pravidlo. smile

23

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Vanjos napsal:

Ahoj,
Taky jsem si letos na jaře koupil atrovaginatu u p. Kocourka a jedno slabé stéblo se mi rovněž zlomilo :-(. Ostatní ještě ne a doufám, že to tak zůstane… :-). Něco podobného se mi občas stane u Spectabilisu či u bissetii, ale to je hodně vzácná výjimka. Z této diskuze to však vypadá, že u atrovaginaty je to pravidlem. Tak nevím, jestli se to dá svést pouze na meristémy…

To ale nemusí být stejný problém, jako u ostatních, jestli se zlomilo pouze jedno slabé stéblo na nové sazenici. Jde o to co bude dělat v dalších letech.

Určitě nechci tvrdit, že je to vyřešené. Klidně to může způsobovat něco jiného, ale je divné, že nám s Jirkou to nedělají a u těch máme jistotu, že vegetativní jsou.

24

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

I takto tenký výhonek na konci změknul a ohnul se ve výšce 1.7m

lamani stebel