49 Naposledy upravil: PetrK (07.03.2018 09:00:11)

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

U nás vypadá situace tak, že poprvé po pěti letech pomrzla Sasa kurilensis 20%suchýho, Sasa oshidensis a Indocalamus tesselatus taktéž. Tyhle druhy jsou v mých podmínkách nejodolnější vůči mrazu, horku i suchu. Fargesie nepěstuju kvůli citlivosti na sluneční úpal.

Z velkejch druhů:
Phyllostachysy aureosulcata - starý trsy ztráta 50% listí, mladý 100 %
Phyllostachysy nuda a bisseti 90-100% listí pryč - mladý trsy
Bashania quingchengshanensis 90%
Phyllostachys rubromarginata 90%

dále bez listů:
Sasa veitchii
Sasa tsuboiana

Věřím že to vše obrazí. Minimum bylo -21.

Ty fleky na stéblech jsou normálka, je to popálený sluncem, jen to hyzdí ale jinak nevadí.

50

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Minulý týdnen jsem chtěl napsat prakticky to samé jako ostatní - zima byla krutá, ale když se první víkend oteplilo tak všechno vypadalo tak trochu o dost líp, jenže u nás foukalo jako prase a po 24h to bylo sakra horší než ten holomráz -  půda zmrzlá, zalívat nebylo co pokud bych nechtěl po zahradě jezdit na bruslích a rostliny vypaly posmrtně.

Listy všeho co mám chytily barvu šustí kukuřice - týden pryč a kontroluju co vlastně bude pryč a musím uznat, že zatím mě bambus pořád dokáže překvapit - listí podle mě bylo na 100% mrtvé, změny  barev, suchá strukrura - dneska je stejný list nalitý a vypadá skoro normálně.

To platí pro odolné druhy jako Auresulkata / Bisetti co se stočily a dneska jsou plné - Vivax ani Nigra se v zimě nekroutily a kvalita listů je hlavn+ směrem ke středu trsu lepší a lepší.

Jsem zvědavý jak dopadne moje Semiarundinaria fastuosa, která není nic moc odolná, listy jsou skoro bílé, ale i podzimní výhon zatím vypadá hodně nadějně a stéblajsou bez poškození.

51

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Tady na Broumovsku je situace taková: Phyllostachys bissetii,aureosulcata,aur.Aureocaulis i Spectabilis,bashania fargesii stébla šedá a zcela vysušená a zmrzlá až k zemi.Fargesia nitida Fontane,fargesia murieliae Silver bird,Flamingo,Vampire,Jiuzhaigou 1 a 5 vše zmrzlé až k zemi,poprvé za dobu,co je tu mám.Fargesia mur. Jumbo a Standing stone bez listí,ale stébla zelená.
Letos s tím tady končím,uřežu to vše u země a nové stébla posekám.Nelze to zde pěstovat,bohužel,nechám jen ty dvě fargesie a přeju víc úspěchů bambusářům z nížin :-) Přijeďte si pro odkopky,mám tady toho požehnaně.Nebo ty rhizomy vykopu a rozešlu zájemcům poštou za mírný poplatek :-)

52

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Zdravím
Neviete niekto  prosím poradiť, na steblách P. viridiglaucescens sa mi po zime objavili zvláštne veci a neviem čo ich mohlo spôsobiť.
Fotky pošlem na  wufengov mail.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

53

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Poprvé. když se mi tohle stalo, tak jsem myslel, že jde o nějaký druh napadení parazitem. Je to ale pouze důsledek působení mrazu, slunce, větru atd. Je to klasické zimní poškození, kdy pletiva nevydrží nápor zimy. Stébla, pokud nemají zmrzlé listové pupeny, mohou růst ještě pár dalších let, tyto vidilné znaky poškození jim už ale nezmizí.

Dělat se s tím nic nedá. Pokud by to vadilo z estetických důvodů, musela by se ustřihnout.

54

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Jak píše Wufeng, pouze poškození mrazem. Tento víkend jsem měl čas, tak jsem kolem bambusu rozhodil hnojivo NPK.

55

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Já v Čelákovicích to mám skoro stejné jako Petr v Horních Počernicích s tím rozdílem, že Bashania quingchengshanensis  mám omrzlou tak asi jen 30% v listech. Poprvé od r. 2004, co pěstuji bambusy, jsem též zaznamenal omrznutí listů Sasa oshidensis a Indocalamus tesselatus. Zatím nezalévám uměle neb mám v půdě dost vlhkosti tím, jak jsem to stačil od půlky listopadu do konce ledna v odstupu vždy 2-3 týdnů pořádně zavlažit uměle. Nechci zbytečně studenou vodou ze studně ochlazovat půdu. Já jsem již několikrát zjistil, že Bashanie, když se jim nezačne hned od počátku března ochlazovat půda umělou závlahou, tak mi raší kolem 15-20 března. Pokud začnu brzy v březnu zalévat umělě ze studny ledovou vodou a zálivku opakuji, tak Bashanie vyrazí nová stébla až v dubnu, Takže letoz se chystám zalévat uměle opravdu až od prvních opravdu teplých dnů konce března či začátku dubna, kdy denní teploty u mne budou vylézat ve stínu již k 20°C.
Já si stejně myslím, že těm bambusům na zimu a v zimě té vody dáváme příliš.

PetrK napsal:

V Horních Počernicích vypadá situace tak, že poprvé po pěti letech pomrzla Sasa kurilensis 20%suchýho, Sasa oshidensis a Indocalamus tesselatus taktéž. Tyhle druhy jsou v mých podmínkách nejodolnější vůči mrazu, horku i suchu. Fargesie nepěstuju kvůli citlivosti na sluneční úpal.

Z velkejch druhů:
Phyllostachysy aureosulcata - starý trsy ztráta 50% listí, mladý 100 %
Phyllostachysy nuda a bisseti 90-100% listí pryč - mladý trsy
90%
Phyllostachys rubromarginata 90%

dále bez listů:
Sasa veitchii
Sasa tsuboiana

Věřím že to vše obrazí. Minimum bylo -21.

Ty fleky na stéblech jsou normálka, je to popálený sluncem, jen to hyzdí ale jinak nevadí.

56

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Skot napsal:

Tady na Broumovsku je situace taková: Phyllostachys bissetii,aureosulcata,aur.Aureocaulis i Spectabilis,bashania fargesii stébla šedá a zcela vysušená a zmrzlá až k zemi.Fargesia nitida Fontane,fargesia murieliae Silver bird,Flamingo,Vampire,Jiuzhaigou 1 a 5 vše zmrzlé až k zemi,poprvé za dobu,co je tu mám.Fargesia mur. Jumbo a Standing stone bez listí,ale stébla zelená.
Letos s tím tady končím,uřežu to vše u země a nové stébla posekám.Nelze to zde pěstovat,bohužel,nechám jen ty dvě fargesie a přeju víc úspěchů bambusářům z nížin :-) Přijeďte si pro odkopky,mám tady toho požehnaně.Nebo ty rhizomy vykopu a rozešlu zájemcům poštou za mírný poplatek :-)

Chápu, že to je to opětovné zklamání, ale letošní zima opravdu byla nezvykle devastující, tak se neukvap. Alespoň ty Fargesie si nech. Zbavit se jich můžeš vždycky. Pokud časem dorostou do větších trsů, tak snad vydrží víc a zůstane ti aspoň něco.

Já jsem zvědav, jak to dopadlo na zahradě v Liberci, čekám, že to tam budu mít podobně jako ty. Jedinou výhodu co mám je, že mám osázené plochy ještě v teplejších lokalitách a tak ty ztráty nesu lépe, protože aspoň někde něco vydrží. Phyllostachysy tipuji, že budou k zemi u Fargesií jsem zvědav, jak to dopadlo. Uvidím o víkendu, chystám se na inspekci.

57

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Josef Knap napsal:

Já si stejně myslím, že těm bambusům na zimu a v zimě té vody dáváme příliš.


Chce to určitě pozorovat a třeba opravdu zjistíme že je dobré v určitém čase zálivku omezit, ale letos ta zima byla tak nezvyklá, že bych vlivu zálivky na poškození listů nepřikládal velkou váhu.

Včera jsem byl zkontrolovat porosty co mám za Prahou a kde se nezalévalo vůbec. Bambusy jsou na tom úplně stejně jako v Praze, kde jsem zaléval. Všechno listí je pryč, akorát pár zelených listů jsem našel uprostřed trsu Phyllostachys atrovaginata. Zajímavé je, že listy oproti jiným zimám, kde se dají pozorovnat různé stupně poškození, letos odešly úplně všechny. Přitom při bližším ohledání se mi zdá, že přežila stébla a listové pupeny i u méně odolných druhů, které jindy umrznou celé, nebo alespoň částěčně. Ono se teprve uvidí, jak to dopadne, to střídání slunce přes den a lehkých mrazíků v noci může ještě spoustu rostlin poškodit, ale přesto bych ten letošní typ poškození připsal spíše nadměrně teplému lednu a pak náhlému poklesu teplot hluboce pod nulu. Myslím, že rostliny nestačily včas zareagovat a vytáhnout vodu z listů a mráz je pak zničil.

Nesleduji jinak zaměřená fóra, ale možná by bylo dobré zjistit, jak letos přežily jiné stálezelené rostliny. Vím například o velmi poškozených bobkovišních, které někde letos také hodně utrpěly.

58

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Wu Fengu !

Skvělé Skvělé !!! Je tomu tak, byla to zima abnormalit. Bobkovišně mám některé poškozené a vedle Magnolia grandiflora 'Edith Bogue'  a  Magnolia grandiflora 'Victoria' bez jediné skrvnky hnědi na listech



wufeng napsal:
Josef Knap napsal:

Já si stejně myslím, že těm bambusům na zimu a v zimě té vody dáváme příliš.


Chce to určitě pozorovat a třeba opravdu zjistíme že je dobré v určitém čase zálivku omezit, ale letos ta zima byla tak nezvyklá, že bych vlivu zálivky na poškození listů nepřikládal velkou váhu.

Včera jsem byl zkontrolovat porosty co mám za Prahou a kde se nezalévalo vůbec. Bambusy jsou na tom úplně stejně jako v Praze, kde jsem zaléval. Všechno listí je pryč, akorát pár zelených listů jsem našel uprostřed trsu Phyllostachys atrovaginata. Zajímavé je, že listy oproti jiným zimám, kde se dají pozorovnat různé stupně poškození, letos odešly úplně všechny. Přitom při bližším ohledání se mi zdá, že přežila stébla a listové pupeny i u méně odolných druhů, které jindy umrznou celé, nebo alespoň částěčně. Ono se teprve uvidí, jak to dopadne, to střídání slunce přes den a lehkých mrazíků v noci může ještě spoustu rostlin poškodit, ale přesto bych ten letošní typ poškození připsal spíše nadměrně teplému lednu a pak náhlému poklesu teplot hluboce pod nulu. Myslím, že rostliny nestačily včas zareagovat a vytáhnout vodu z listů a mráz je pak zničil.

Nesleduji jinak zaměřená fóra, ale možná by bylo dobré zjistit, jak letos přežily jiné stálezelené rostliny. Vím například o velmi poškozených bobkovišních, které někde letos také hodně utrpěly.

59

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Máš pravdu Wufengu,ty fargesie bych nechal.Co se týká ostatních stálezelených rostlin,tak bobkovišně jsou sežehlé kompletně,včetně kultivaru Van Ness,který udávají za dost otužilý.Cesmíny meserveové přežily,rhododendrony jen cattawbiense a Azurro bez poškození,méně odolné s částečným poškozením.O listy přišla letos poprvé kalina vrásčitolistá a dokonce mírně poškozené jsou i buxusy.Zajímavé je to u pieris japonica,jeden kultivar zcela ok a jiný naprosto pryč.Bohužel si nepamatuji,jak se ten odolný jmenoval.

60

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Jo a kalmia latifolia bez poškození,to je opravdu držák :-)