13

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Dnes jsem kontroloval stav bambusů (Phyllostachysy,Fargesie,Samirundinaria,
Bashania fargesii)."Nejlíp" dopadl P. atrovaginata a P.parvifolia,jsou poškozeny z 80%
a 90%.U ostatních to je za 100%.Než skončí mrazy tak to bude určitě všechno za
100%.Za tu dobu co je pěstuji,jsem došel k závěru,že nejnižší teplota pro dobré
přezimování je maximálně -10°C a to jen krátkodobě.K tomu je nutno počítat se
zimním osluněním a větrem,což je horší než mráz.Ty bludy o teplotách,které mají
určité druhy bambusů vydržet bez poškození jsou naprosto nereálné!!Předpověď
počasí na další dny není vůbec optimistická.

14

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Naprostý souhlas s posledním příspěvkem.Tady u Broumova už není co kontrolovat.Dvakrát pod minus 15,trocha slunka a další dny,kdy tady je po ránu ke třiceti,už není co sledovat :-)

15

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Já jsem sice už měsíc svoje bambusy neviděl, ale po zkušenostech z posledních tuhých zim, kdy se teplota také dlouho držela pod -20, bych to neviděl tak černě. Na první pohled suchá a omrzlá stébla P. nuda se mně vždycky na jaře znovu obalila listy, až na pár výjimek, kdy se zazelenala jen spodní polovina. Chce to jen vydržet tak do dubna května a nestříhat to hned.

Kromě toho mám řadu let ještě P. viridiglaucescens, který se nevzpamatoval ani z první mírné zimy a celou dobu nevyhnal pořádný výhon. I ten však vždy na jaře ožije.

Předloni jsem vysadil P. atrovaginata a loni P. aureosulcata Spectabilis, tak na ty jsem zvědavý.

16

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Je to hodně o lokalitě. V Liberci to teď také každou noc klesá k -25°C, tak počítám, že to, co je nad sněhem, bude umrzlé. Tady v Praze jsem měl nejvíc -18°C a klesá to pravidelně k -15°C. Není tu skoro žádný sníh, a je to vidět hodně na půdě. Hrozně to vysychá. Bambusy už stáčí listy a na méně odolných už dochází k poškození listí. Ty, co v popisu druhů mám pod číslem 1, ale zatím drží, jen na koncích větví pár listů začíná namrzat. Na jaře pak napíšu jak to dopadlo, ale ikdyž jsem tady dříve v Praze měl několikrát pod -20°C, nikdy mi ty nejodolnější nezmrzly až k zemi. Maximálně to odnesly listy a konce tenčích větviček.

Takže pokud teplota v noci klesá k -30°C, tak to bohužel pro bambusy nebude. Tam se holt člověk bude muset smířit s tím, že to budou "jednoletky", které na jaře obrazí. Ale zase -10°C mi nepřijde moc a většina druhů to vydrží bez poškození. Zase ale záleží, jestli to je větru, jaká je půda, jak v kuse mrzne, jestli je to nová sazenice, nebo starší atd.

Vliv umístění mohu pozorovat přímo na dvou rostlinách tady v Praze, které jsou asi 50 metrů od sebe. Jedna roste v 90% stínu, v obyčejné půdě, je chráněná částečně před větry. Druhá je na slunci a větru a zasazená v substrátu, který, jak si myslím, dost vysychá. Zatímco první je prakticky bez poškození, druhá je žlutá, srolované listy už jsou částečně poškozené. Zkusím to vyfotit pro ilustraci.

Obecně se mi v poslední době zdá, že kupované substráty nebudou to nejlepší. I v létě jsem pozoroval tu rostlinu v substrátu a vypadala méně hezky než ta druhá. Řekl bych, že je to hlavně tím, že drží méně vláhy a pokud se pravidelně nezalívají jsou pro bambusy horší než hutnější zeminy, které vážou vodu.

17

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

U nas v Nitre zatial minimum -14C a dnes na okamih teplota vystupila na -1C. Z bambusov mam len bisseti, ktory som sadil az v novembri ale snad to rozchodi. Skor sa obavam o ine rastliny, pre ktore zacina byt tento mraz pres prilis a zatial sa nejake citelne oteplenie nerysuje.

18

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Je fakt,že záleží na mnoha okolnostech.Jednou z nich je i to,že pokud jednu zimu zmrznou všechna stébla až k zemi,tak ty nové,které překotně vyrostou v dalším roce,jsou mnohem méně odolná,než ta původní.Takže jim stačí třeba -15 po 3 dny,jako u mně u Bissetii a je po nich.
V Praze zpravidla nižší teploty nejsou a pokud ano,pak krátkou dobu.Proto má pan Kocourek v Bohnicích tak pozoruhodnou sbírku.Jak to dopadne letos jsem zvědav,ale tady to je dost nepříjemné.
Mrazuvzdornost,která se uvádí je podle mně silně nadhodnocená,teplotu okolo -20 bez vážnějšího poškození můžou Phyllostachysy přežít pokud se jedná o jednu vyjímečnou noc a netrvá to více dní.Podle mně by se měly uvádět hodnoty,které rostlina přežije bez ztráty olistění a především pupenů.Vše ostatní je pouhé přežívání rostliny a má to značně negativní vliv na její vzhled.A těch zmiňovaných -10 tomu zhruba odpovídá.I když pokud k tomu zafouká a bude těch -10 půl zimy nonstop,tak to zřejmě také bude likvidační.

19

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

V noci opat krutych -14C a teraz je 0C. Odokryl som niektore rastliny aby som ich prevetral a nevyzera to dobre. P. bisseti vyzera bezchybne ale napr. Chamaerops humilis ma dost poskodene listy. Dokonca aj M. grandiflora ma listy spalene viac ako obycajne, ale tu nijak nechranim. 10 dnova predpoved neukazuje ziadne rapidne zlepsenie, aj ked tieto extremne mrazy by mali nahradit normalne mrazy v rozpati 0 az -8C. Jedine pozitivum tejto zimy je, ze prisla tak neskoro a "za chvilu" je tu jar a rastliny sa zacnu coskoro zotavovat. Ak by takato sibirska zima prisla napr. v decembri, aj keby nasledoval mierny januar a februar, rastliny by mali vacsie problemy tu zimu rozchodit. Ved uvidime na jar, co bude dufam coskoro ;-)

20

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Dotaz , který nebude možná od věci. Má se oteplit, místy nad 0°. J

ak bude nad nulou, zalévat?

21

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Ja som vcera polial. Bolo +1C, na terase zaliatej slnkom mi ukazoval teplomer +10C :-)

22

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Určitě bych zalil když to půjde. Bohužel teď pár dní mám práci až do večera, tak to nestihnu, ale jak to půjde, hned zalévám.

Už jsem v Praze měl -22°C, tak všechno vypadá poškozeně, jak moc, se ukáže hned jak to poleví.

23

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

U mě letošní maximum předminulý čtvrtek -22, tento víkend -19, skoro u všeho půjdou listy na jaře dolů, stébla zatím vypadají OK.

Nejlíp dopadla Fargesia rufa, proti ostatním druhům vypadá absolutně skvěle - bissetii a aureosulcaty zklamaly - stočené listy jsou vyschlé, vivax a nigra vypadají líp, ale listy jsou jasně poškozené a taky z nich nejspíš nic moc nezůstane.

Mrazy 10-15 stupňů pod nulou trvající 7-14 dní bych dal na úroveň udávaných minimálních teplot, které jsou bambusy shopné vydržet jen krátkodobě.

Přes týden se má oteplit a o víkendu pršet, takže bude konečně líp :-) doufám

24

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

U mě to, co bylo zabalené, vypadá dobře. Jednu loňskou sazenici bissetti mi rozbalil vítr a oschla, zbylé ne. Zalévat jdu dnes.