37

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

ahoj,
u nás (praha) byl vývoj takovejhle:
než nastaly ty velký a dlouhý mrazy na přelomu ledna a února tak jsem zalít nestihl, resp. před tim tady docela pršelo a půda mi přišla vlhká dost (asi jsem se mýlil).

mame Phyllostachys humilis, Phyllostachys aureosulcata alata, Fargesia utilis (asi, uz bohuzel nepamatuju, ale jen male trsy), Bashania fargesii.
u všech druhů v postatě stejnej průběh, po dvou-třech týdnech mrazů (kdy se logicky zalít nedalo) už byly listy na všech srolovaný, zelená barva se pomalu začla vytrácet. minulý týden bylo jeden den kolem nuly, tak jsem všechny zalil (vlažnou vodou, protože půda byla pořád zmrzlá), asi dva dny na to už byly teploty kolem nuly, listy na VŠECH se rozvinuly a rostliny vypadaly docela dobře. nicméně asi za další tři dny se opět totálně srolovaly, zase v noci kolem -8 C, přes den nad nulou, tak jsem zase vydatně zalil, tentokrát studenou, ale už to vypadá pořád stejně, jakokdyby uschly, nejhůř asi ta bashania...

nic jsem nezakrejval, máme tady teď v podstatě staveniště a ty trsy jsou dost velký 2-3 m, takže by to šlo dost těžko...

nejlíp vypadají ty malé fargesie, ty to asi zvládnou, ostatní nevim, myslíte, že to už je ztraceno, nebo mám udělat nějaký opatření?

naštěstí jsem v prosinci ještě než mrzlo udělal asi 20 odkopků a schoval do baráku a ty phyllostachy už nasazujou výhony, bashania ne, ale aspoň není uschlá a nějaké nové listy se objevují....

máte někdo nějakou radu co udělat s těma venku? zalejvat/nezalejvat?

diky

38

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Přesně to se stalo mým bambusům v Praze. Jen tak spekuluji, že ten mráz přišel moc rychle. Předtím bylo dost teplo a vlhko, tak asi nevytáhly dost vody z listů a pak to pomrzlo. Já mám listy pryč skoro u všeho. Takovouhle ztrátu listí jsem nikdy neměl, odešly i na těch nejodolnějších co se mi tady v Praze v takovém rozsahu ještě nestalo.  Ale pupeny i u těch míň odolných vypadají v pořádku, takže věřím ve velmi dobrou regeneraci.

Dělat se s tím teď moc nedá. Chce to zalévat, pohnojit a čekat až narostou nové listy. Nemyslím, že by byly zmrzlé i tyče, takže snad velké škody nebudou.

39

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Mě se stalo s bambusy přesně to samé jak píše mic a wufeng - listy fuč :-(  A půda je navíc furt zmrzlá na kost, takže vůbec nevsakuje vodu a mám na zahradě kaluže...

40

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

U mě je to podobné. Když mrzlo, tak jsem si říkal, že je po listech.
Pak se oteplilo a listy vypadaly trochu lépe. A další den už skoro všechny sesychaly sad
Dost listů zůstalo jen na mé jediné Fargesii - jiuzhaigou5.
Ta vypadá jakoby žádný mráz nebyl.

Zabalil jsem jen Atrovaginatu a asi to nepomohlo.
Možná nějaké listí zůstalo, ale většina je pryč sad

Jak poznám, že jsou pupeny vpořádku?
Většinou to zjistím až na jaře, když se začnou nebo nezačnou prodlužovat smile

41

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Nevím, jak to přesně popsat. Většinou to odhaduji tak nějak od oka. Většinou ty pupeny, které jsou živé mají podobnou barvu jako větvička, na které jsou, nebo jsou zelené, či žluté. Vypadají "šťavnatě". Pomrzlé bývají černé, hnědé, jakoby vysušené. Když do nich člověk dloubne nechtem, můžou být hodně tvrdé, nebo naopak jsou jen jakoby z papíru.

Určitě nejlepší je počkat, až se začnou nalévat, teď se ještě člověk může splést. I na jedné rostlině mám stébla, na kterých jsou rozdíly. U některých bych se vsadil, že jsou pupeny v pořádku, jsou takové zdravě vypadající, u dalšího stébla jsou takové nevýrazné, takže tam se dá jen hádat.

Jisto bude až porostou. Ale kdo by to vydržel a nezkoumal to už teď. smile Alespoň já už je chodím okoukávat každý den. smile

42

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Tak pred tydnem jsem odkryl, a nebyl to moc dobry napad. Bisetii pekne oschla ted uz z 80%, i kdyz pupeny ok – otevrenejsi stanoviste. I kdyz vcera bylo venku jak na jare a puda rozmrzla, pod listim to je jak v chladnicce, led a zmrzla puda, T 0.2 °C oproti venku cca 10°C. Robusta to taky uplne nerozdejchala, ale tu sem nechal castecne prykrytou jutovym pytlem a tak je ted jeste z 50% listy OK, hned vedle Atrovaginata uplne v poradku, poskozeni na listech do 5%, stejne jako Parvifolia kousek vedle na stejne chranenem stanovisti (oboji pres zimu schovane pod listim, vysadba leto 2011). U Fargesii tezko soudit, nitida a nitida x murielae jsoou svinute (ze az pripominaji tvarem pakobylky), tak nejsem schopny posoudit poskozeni, ale odhaduju ze OK, chranim je nejmene ze vsech, zejmena pristinenim, a vzdy takto vypadaji ale vzdy se take proberou a listy rozvinou.  Priste asi s tim odhalovnim pri otepleni  tyden–dva pockam. Vlahy od roztateho snehu vsude dost, ale do te promrzle pudy to bohuzel se nevsaje.  Si rikam jestli by na zemi nepomohla cerna netkana textilie, pekne by se to no slunku prohralo.

43

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Ta zima 2011/2012 byla velmi zvláštní a podobala se zimě 1985-1986, kdy listopad až konec ledna bylo naprosto bez mrazů teplo vlhko a pak celý únor každé ráno skoro minus 20°C a do toho pak celý den slunečno.
Já si totiž myslím, že děláme jednu chybu tím, že bambusy zaléváme i v zimě a tím je udržujeme vlastně ve vegetaci. Já v Čelákovivích měl největší mráz minus 18°C, ale jinak skoro 16 dní mrzlo po celý den a do toho skoro každý den svítilo sluníčko. Jelikož letos od lstopadu prakticky do konce ledna nemrzlo, tak jsem neměl uklizenou hadici a uzavřený venkovní rozvod vody a tak jsem zaléval i přes tu zimu. Můj názor po té zkušenosti této poslední zimy, kdy mám listí zmrzlé skoro na 100% i u těch nejodolnějších bambusů jako jsou Phyllostachys bisseti , P. nuda, Sasa oshidensis s výjimkou Phyllostachys humilis, který jednak roste na místě, kde na něj přes zimu vůbec nezasvitne slunce a který jsem naposled zalil někdy začátkem října. Já si myslím, že děláme chybu, že využívám v zimě a to hlavně v té její první polovině každého hezkého počasí a bambusy zaléváme. Vždyť ony rostou v monzunovém klimatu, kde je v zimě v Číně sucho a kde je to možná právě to zimní sucho, které bambusy vedle poklesu teplot uvede do stavu zimní dormance. Já si myslím, že je dobré bambusy prostě naposled zalít pořádně v půlce září a pak až teprve za velké předjarní oblevy v druhé půlce února. Já si myslím, že tou zimní umělou vláhou a teplem až do konce ledna ty bambusy neupadly do dormance a pak když přišel první velký mráz koncem ledna a to dost zprudka, tak přebytečná voda svým prudkým zamrznutím v listech bambusů způsobila  zkázu listů. Já učiním jeden experiment. Bambusy přestanu zalévat tento rok v půlce září a pak je zaleju až za té únorové oblevy, která u mne přichází vždy v období půlka února - počátek března. Já jsem zvyklý zimu měřit podle toho, jak po ní vypadá můj nominátní cedr himalájský, kterému naposledy zrezavěly po zimě jehlice v zimě 1996/1997, letos má jehličí v perfektním stavu, takže ta zima u mne nebyla až zas tak tvrdá. Šlo asi o ten její průběh a o to, že jsem v období listopad -půlka ledna několikrát bambusy zalil, kdy to pro ně asi nebylo vhodné.

44

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Tak zima snad už skončila. Potvrdilo se mi, že hodně záleží na stáří bambusu. Starší sazenice jsou podstatně odolnější. Phyll. parvifolie, concava žádné poškození, Phyll. aureo. spetabilis a aureocaulis menší poškození listů. Phyll vivax aureocaulis a Bashanie fargesie100 % poškození listů. Ostatní moje sazenice do 1m všechny listy poškozené. Bambus v zimě nezalívám, protože pokud mrzlo, tak půda zamrzne a i když svítí sluníčko a je nad nulou, tak půda je zmrzlá. Včera jsem na zahradě kopal výkop na nový přívod elektriky a 10cm půdy měkké a dalších 15cm zmrzlé a bylo potřeba vzít krumpáč. Proto doporučuji, než začnete v zimě zalívat, tak vzít rýč a zkusit promrznutí půdy, ať si zalitím neuděláte větší škodu na rostlině.

45

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Josef Knap napsal:

Ta zima 2011/2012 byla velmi zvláštní a podobala se zimě 1985-1986, kdy listopad až konec ledna bylo naprosto bez mrazů teplo vlhko a pak celý únor každé ráno skoro minus 20°C a do toho pak celý den slunečno.
Já si totiž myslím, že děláme jednu chybu tím, že bambusy zaléváme i v zimě a tím je udržujeme vlastně ve vegetaci. Já v Čelákovivích měl největší mráz minus 18°C, ale jinak skoro 16 dní mrzlo po celý den a do toho skoro každý den svítilo sluníčko. Jelikož letos od lstopadu prakticky do konce ledna nemrzlo, tak jsem neměl uklizenou hadici a uzavřený venkovní rozvod vody a tak jsem zaléval i přes tu zimu. Můj názor po té zkušenosti této poslední zimy, kdy mám listí zmrzlé skoro na 100% i u těch nejodolnějších bambusů jako jsou Phyllostachys bisseti , P. nuda, Sasa oshidensis s výjimkou Phyllostachys humilis, který jednak roste na místě, kde na něj přes zimu vůbec nezasvitne slunce a který jsem naposled zalil někdy začátkem října. Já si myslím, že děláme chybu, že využívám v zimě a to hlavně v té její první polovině každého hezkého počasí a bambusy zaléváme. Vždyť ony rostou v monzunovém klimatu, kde je v zimě v Číně sucho a kde je to možná právě to zimní sucho, které bambusy vedle poklesu teplot uvede do stavu zimní dormance. Já si myslím, že je dobré bambusy prostě naposled zalít pořádně v půlce září a pak až teprve za velké předjarní oblevy v druhé půlce února. Já si myslím, že tou zimní umělou vláhou a teplem až do konce ledna ty bambusy neupadly do dormance a pak když přišel první velký mráz koncem ledna a to dost zprudka, tak přebytečná voda svým prudkým zamrznutím v listech bambusů způsobila  zkázu listů. Já učiním jeden experiment. Bambusy přestanu zalévat tento rok v půlce září a pak je zaleju až za té únorové oblevy, která u mne přichází vždy v období půlka února - počátek března. Já jsem zvyklý zimu měřit podle toho, jak po ní vypadá můj nominátní cedr himalájský, kterému naposledy zrezavěly po zimě jehlice v zimě 1996/1997, letos má jehličí v perfektním stavu, takže ta zima u mne nebyla až zas tak tvrdá. Šlo asi o ten její průběh a o to, že jsem v období listopad -půlka ledna několikrát bambusy zalil, kdy to pro ně asi nebylo vhodné.

Já si nemyslím, že je chyba v zalévání. Jiné zimy se dá pozorovat naopak jeho pozitivní vliv. Připsal bych to letos spíš tomu, že bylo abnormálně teplo a pak najednou rychle přišly mrazy, které klesly hodně pod nulu a vydržely v kuse. Kdyby teplota klesala pomalu, rostliny by vytáhly vodu z listů a věřím že poškození listů by bylo malé. I trs, který jsem nezaléval a ještě než zasněžilo, byl vystaven mrazům bez zalévání v půdě, kterou když jsem vzal do ruky se suchem a mrazem drobila, je na tom stejně.

Myslím, že letošní zima byla s abnormálním průběhem. Pokud ten pokus uděláte napřesrok, nebude to mít žádnou vypovídající hodnotu, protože ta zima může být velmi odlišná. Pokus by se musel udělat tak, že by jste zasadil několik trsů, nejlépe vždy dvě sazenice ze stejné rostliny od několika druhů, na jednom pozemku se stejnými podmínkami, a vždy jednu sazenici zaléval a druhou ne. Byl by to pokus ale na víc let aby se dalo z toho něco vydedukovat. Pokud by jste se toho takhle ujal, tak by to bylo velmi prospěšné věci a něco by jsme se dozvěděli. Pokud ale budete zalévat jen pár trsů a pár jiných druhů ne, moc to nenapoví.

Srovnávat naše zimy s Čínou se moc nedá. Hodně druhů, které pěstujeme pochází z teplejších oblastí, než je u nás a i průběhy zim jsou tam jiné. Nevím, kde jste přišel na to, že v Číně jsou zimy suché. Naopak, zejména u vysokohorských druhů, jsou zimy vlhké, a ne tak silně mrazivé. Přirovnal bych to k zimám třeba v Chorvatsku. Je tam syhravo, vlhko, občas jde teplota pod bod mrazu ale ne na dlouho. K tomu nutno připočíst, že hodně druhů roste jako podrost v lesích, případně v souvislých porostech. Naše, v zahradách rostlé bambusy jsou spíše solitéry, které jsou mnohem více vystaveny výkyvům počasí.

Možná bambusy fungují v nějakých nám zatím neznámých víceletých cyklech. U některého trsu jsem třeba měl pěkný přírůstek, hnojil jsem ho, zima byla teplá a příští rok měl jen pár tenčích stébel. Jiný jindy zas, nerostl nic moc, zima byla krutá, a na jaře z něj vyrostlo tlusté stéblo, až jsem se divil. Možná nějak hromadí v rhizomech energii a v důsledku nám zatím neznámých podnětů regulují svůj růst. Jen tak spekuluji, ale prostě každým rokem mě překvapí něčím novým, co někdy popírá předem získané zkušenosti.

Zatím se mi zdá zimování bambusů naprosto neuchopitelné. Některý rok záhadně přežíjí méně odolné druhy a třeba odolnější jsou poškozené, další zimu je to jinak a tak podobně. Každý rok mě něco překvapí. Někdy je víc poškozen ten, u kterého bych to nečekal, někdy vydrží zas jiný, nad kterým jsem lámal hůl.

Spekulovat se dá i u přikrývání. Když jsem dříve zkusmo přikryl v Liberci několik trsů, pár jich bylo úplně v pořádku, pár jich naopak dopadlo hůř (poškození listů), než ty ponechané bez přikrytí. Byl použit stejný materiál, měly podobné stanoviště a podobnou odolnost. Přesto si myslím, že pokud to jde, přikrýt se vyplatí. Většinou bych řekl, že to pomůže.

Vliv může mít i druh půdy, odlišné stanoviště atd. atd.. Okolností, které zimování ( a nejen je) mohou ovlivnit je mnoho. 
Třeba to jednou všechno pochopíme a budeme mít nějaký univerzální návod. Určitě bych to zalévání kriticky pozoroval, po jedné zimě, která nevyšla, bych ho ale zatím nezatracoval.

46 Naposledy upravil: JNK (02.03.2012 10:29:50)

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Mě se teď docela osvědčilo, že jsem k bambusu dal do země umělou trubku, cca 30 cm do země a do ní jsem dal vzhůru nohama jako trychtýř, seříznutou pet láhev od piva. Když to bylo zamulčované, zaléval sem do trychtýře a voda se dostala dolů k rostlince, nikoli z vrchu do mulčovací kůry.

Jinak všechno mám loňské sazenice a čítám ze listí je poškozeno. Uvidíme jestli olistí znovu.

Závěr je takový, že drobné, původní rosltinky tu zimu dali bez poškození listů a nové stébla, mají poškozené listy. Jeslti obrazí novými listy uvidíme. Snad alespoň roslinky přežijí. ((-:

47

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Ahoj, rád bych se zeptal, jakou zkušenost máte se stébly, které mají mrazové skvrny. Mám stanoviště u plzně, nejvíce jsme tu měli -22 a u Phyllostachys aureosulcata ´Spectabilis´ pozoruju na mnoha tyčích mrazové skvrny, přižijí tyto tyče nebo ne?? Díky

48

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Jestli mají na sobě živé pupeny, tak obrazí. Ty skvrny na nich zůstanou, ale -22°C by měla stébla přežít.