25

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Teď o víkendu u nás bylo dva dny v noci -20 ºC a předtím ty mrazy s větrem…  U mě to je podobný jako u ZiP33.73 a s tou zimovzdorností a výdrží bych to viděl stejně. Nejlíp vypadá F. rufa, ale úplně bez poškození taky není… Ph.bissetii a aureosulcaty mají stočené listy seschlý a ty bambusy, co jsem zakryl, mají listy taky zničený. Jen doufám, že stébla a pupeny jsou v pořádku. Ještě jsem zvědavej na F. deudata a F.Jiuzhaigou , ty mají listy totálně srolovaný. Smůla byla asi i to, že u nás nebyl přes ty nejhorší mrazy vůbec žádný sníh a tak půda velmi rychle promrzla a vyschla.

26

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Přátelé bacha při odkrývání.Jednou jsem po mrazech v březnu na první jarní den odkryl,listy ok a jak do toho přišlo slunko s větrem,bylo za dva dny po listech,i když vzduch měl skoro deset stupňů.Dokud je půda zmrzlá,voda se do ní nevsákne.Přijít o listy na jaře je pech.Pozor na to. :-)

27

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Tak jsem se byl venku podívat a jak už psal Vanjos Fargesia rufa vypadá slušně, pár lístků poničených, ale jinak to zvládla zatím pěkně. Fargesia nitida rozbalila listy, tak doufám, že to znamená, že zima je pryč. Mám venku několik různě starých a vzrostlých semenáčů a všechny jsou prakticky bez poškození. Většina dalších druhů má listy buď svinuté, nebo vidím na nich poškození. Je ale brzo na to jak moc je to poničilo. Ještě to bude chtít počkat.

28

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Včera jsem zalil a něco odkryl. Na vzrostlých kusech bez poškození, loni zasazení malí bissetti jsou na tom trošku hůř, ale přičítám to otevřené krajině a slunci.

29

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Tak vse co sem zahazel listim vypada v poradku, jenom maly bissetii ktery je v otevrenejsi casti zahrady kde jde slunce i vic vitr castecne oschnul, ale takky nebyl uplne zakryty a sazel sem ho teprve tohle leto. Zkusil sem zmerit rozdil teplot pod listim (20-30cm vrstva) ve srovnani s teplotou ve vysce cca 1.8m, tak 12.2. kdy byla u nas nejvetsi zima bylo min. -22.2 a pod listim min. -2.3 st C. (Ma to urcitou setrvacnost, kdyz bylo venku 5.8, u zeme 2.8 tak pod listim -0,4) PunBB bbcode teplotni graf 12.2.2012
Teplota dne 12. 02. 2012 360 m.n.m. u Chocerad modra - cidlo pod listim, cervena - cidlo venku

30

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Ahoj všichni, jak to vidíte s rozbalováním bambusů? Myslíte, že nadešel už správný čas? Některé rostliny mám zabalené v bílé netkané textilii, jiné jsem nebalil.
Plánuji výlet na chalupu a budu chystám se vybalovat.

31

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

V dedine na SR, ktora je uplne pri hraniciach s CR je predpoved pocasia nasledovna:

http://www.shmu.sk/sk/?page=1186&id=

Ako vidite, je tam este stale riziko az na -8. Dedinka je sice dost vysoko polozena a je v podstate vychodne od moravy, ale je mozne, ze bambusy, co boli zabalene budu omnoho nachylnejsie na mrazy a vietor... Je to otazne, ja osobne by som skusil radsej pockat asi este tyzden. Neviem... Na druhej strane je to bambus, mal by vydrzat vsetko. Je to prva rastlina, ktora zacala rast po vybuchu atomovej bomby v Japonsku za 2. sv. vojny, takze snad to vydrzi big_smile

exoticke druhy bambusov

32

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

wladap napsal:

Tak vse co sem zahazel listim vypada v poradku...

Zaujimavy experiment. Nakolko nie som vobec zastanca topnych kablov a nemienim do zimnej ochrany investovat viac ako co dum dal a 1 den svojho casu, tak ochrana listim je moj zauzivany sposob. 4 tyce, kolem nich obycajna folia, do prostroru natlacim listie a hotovo. Cele je to odokryte, takze vetranie je zabezpecene iba v pripade zrazok alebo mrazov pod -5C prehodim foliu aj zvrchu. Len som netusil, ze rozdiel medzi vonkajsou teplotou a teplotou pod listim moze byt tak markantny.

33

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

To je opravdu hodně. Nějak jsem to předtím nepochopil, myslel jsem že to kleslo taky, ale později. Trošku mě zmátly ty dvě osy na grafu. 20°C rozdíl, to je hrozně moc. Je vidět, že pokud není sníh, tak se vyplatí alespoň mulčovat.

Já ve výsledku zakryl jen jeden a to tak, že jsem přes něj přetáhl jutový pytel a taky to dost pomohlo. Vypadá, že přežil s velmi malým poškozením listů.

Pepa napsal:

Ahoj všichni, jak to vidíte s rozbalováním bambusů? Myslíte, že nadešel už správný čas? Některé rostliny mám zabalené v bílé netkané textilii, jiné jsem nebalil.
Plánuji výlet na chalupu a budu chystám se vybalovat.


Jestli to odkrýt, těžko říct. Můžou přijít silnější noční mrazíky. Zase ale pokud na chalupu nejezdíš často, tak bych to radši odkryl. Jestli už bude tepleji a bude do toho pařit slunce, tak to udělá možná víc problémů, než to risknout a sundat to.

34

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Me ten rozdil teplot prevapil, cekal sem tozdil tak 5st. ale i ostatni dny to je podobne (napr. 24.1. min. teplota venku -2.0 / v listi 2.0, dalsi dny -3,9/1.6  -8,6/0.6  -6.2/0,4  -5,5/0,1  -6,9/0,7  -9,8/0  -12,3/-1,3  -16/-2,8  -18,8/-3,7  -18,3/-4,1  -15,4/-3,8  -18,6/-4,5  -13,3/-2,5  -14,9/-2,6  -14,5/-2,5  -15,0/-1,7  -20,7/-1,9  -22,2/-2,3 -17,8/-2,2 atd.) Vypada ze to listi ma nejakou teplotni setrvacnost, pred mrazy jsem to prolil vodou, listi to nasaklo a pak zmrzlo, zrejme vrstvy zmrzleho listi a vzduchu tvori dobry izolant.

35

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Ja sa prave naopak snazim aby boli listy vzdy suche. Ked to takto polievas, nemas problem s plisnemi?

36

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Plisen, to sem nezaznamenal, ale s oteplenim to asi hrozi. Puvodne sem predpokladal, ze to vyschne, ucel byl predevsim zalit bambusy a ne macet listi.