25

Re: zima 2010-2011

Jo, na tu jsem zapomněl a byla by to chyba!
Parvifolia 490 mnm byla zasazená v červenci a má zatím jedno stéblo. Zimu přečkala s 50%ním poškozením listí, stéblo v pořádku. Přečkala velice dobře i přes to, že na ni docela fouká. Těším se už na výhonky.
(díky, Jirko)

26 Naposledy upravil: Tomanek (26.04.2011 12:59:27)

Re: zima 2010-2011

Muj Phyllostachys viridiglaucescens omrznul tak max z 20%. Rostlina zasazena na jare 2008 - 179m.n.m..
V predchozich mirnejsich zimach omrznul podstatne vice. Mozna je to jiz "starim" rostliny.

27

Re: zima 2010-2011

Koukám, že Phyllostachys concava dobře zimuje i jinde, než jen u Jirky. Jsem rád, že už i ta moje se probrala a drží stejně dobře, jako ty vaše.

Já letos zaznamenal abnormalitu, co se týče zimování Fargesií. Už v Praze jsem se divil, že některé pomrzly více ve srovnání s Phyllostachysy než jiné roky. O víkendu jsem navštívil Liberec a tam se zima letos projevila zvláštně.  Phyllostachysy zimovaly, tak jak bych čekal. Hodně listí pryč, část stébel pomrzlých, přesto zimovaly poměrně slušně. Zato některé Fargesie letos dopadly nejhůř co tam jsou. I držáci jako Fargesia nitida (cca 90%) a  Fargesia murieliae (cca 50-80%) přišli o dost listí. Stébla jsou ale v pořádku a obrůstají novými listy. U klonů Fargesia sp. Jiuzhaigou zmrzla i stébla, jen 5ka se držela dobře a omrzla jen málo. Je tam o něco déle vysazená, tak to asi mělo vliv na její přezimování. Fargesi rufa si vedla nejlépe, jen část listí z horní a sluneční strany byla zmrzlá.

28

Re: zima 2010-2011

Dobrý večer, tak vám musím napsat, jak dopadly ty naše bambusy loni na jaře zasazené při našich 217 m n.m. v Pardubicích.

Pseudosasa japonica - komplet pryč listy i stébla. Od kořenů teď vyráží nové výhonky. Tak jsem dnes ty staré suché ostříhala 5 cm od země a zítra pohnojím Cereritem (jak často hnojíte?)

Phyllostachys viridiglaucescens- 90% listů pryč, 50% stébel obráží. Zatím nestříhám. Těšíme se z každého nového bodla smile

Jinak jsme byli před týdnem na výletě v bonsaj centru v Libčanech a tam neměli zmrzlého vůbec nic... To nechápu. Všude samý bambus, různé druhy (ale neřekli nám jaké sad(( vysoké do 5 m a zelené všechno. Krása. Kdo ví, co tam mají za druhy, prosím vás napište.

29

Re: zima 2010-2011

V dalších letech to může být o něco lepší, ale bohužel ten váš výběr druhů nebyl nejšťastnější. Kdyby jste vysadili třeba druhy, které zmiňuji tady http://bambusy.info/?clanky:s-jakymi-druhy-zacit věřím, že by jste byli na tom stejně dobře jako v těch Libčanech. Zvažte, jestli se ještě nevyplatí alespoň část výsadby vyměnit. Hnojit už se mohlo dříve, hnojím několikrát do půlky července, pak už ne.

30

Re: zima 2010-2011

Teď toho lituji. Tolik práce se sázením, zábranama a zaléváním... V jakých intervalech se, prosím vás, hnojí? Každých 14 dní či 3 týdny nebo po měsíci? A ještě mám dotaz. Co s tou mulčí? Na zimu jsem udělala pořádnou nastýlku a nevím, jestli nemám dát alespoň část pryč. Mám tam toho dost.

31

Re: zima 2010-2011

Teď bych radši nic neodstraňoval. Už vylézají nové výhony, které jsou křehké a snadno se ulomí. Chtělo to udělat dříve, nebo část odstranit až nové výhony vyrostou a zpevní se. Hnojivo se dá aplikovat vícekrát v menších dávkách, či větších 2 až 3 krát za sezonu.