13

Re: zima 2010-2011

Jestli jsou teprve letos zasazené, tak se dá čekat že omrznou více než v dalších letech po lepším zakořenění. Jak jste zjistila, nevybrala jste zrovna nejvhodnější druhy na živý plot. Zvlášť Pseudosasa japonica bude asi pravidelně umrzat. Na jaře zas obrazí z kořenů, ale jako trvalá zástěna asi moc fungovat nebude. To zalití pomůže, ale nezvýší mrazuvzdornost, takže pokud bude nad nulou můžete zalít, ale zázraky od toho nečekejte.

To, že u Tomanka je Phyllostachys viridiglaucescens zelený, může mít víc příčin. Lépe zakořeněná rostlina, lepší stanoviště, také může jít o zimovzdornější klon. U tohoto druhu věřím, že koluje několik různě odolných klonů. Také je ta zpráva už týden stará, takže teď už také zelený možná není. Týden mrazů někdy udělá hodně.

14 Naposledy upravil: Tomanek (05.01.2011 21:18:55)

Re: zima 2010-2011

Stale krasne zeleny, zitra rano dodam foto. Minulou zimu vypadal takhle http://forum.bambusy.info/post/4059/#p4059 a to byla vetsi zima nez je zatim ted.

15

Re: zima 2010-2011

Podle mě byl prosinec nejstudenější za posledních 10let. Doufám, že leden únor bude mírnější než minulí rok. Například moje Phyll. shangai3 má již 80% spálených listů mrazem, Bashanie fargesie 100%, Phyll. atrovagina, Phyll. concava a Phyll. parvifolie jsou v pořádku.

16

Re: zima 2010-2011

Minulý týden jsem se jel podívat, jak zimují bambusy. Sp. Kew a nuda mají spálené všechny listy, Shanghai3 asi také 80%, stejně tak i nigra Henonis. Propinqua 50%. Nejlíp jsou na tom atrovaginata, aureosulcata, parvifolia, concava, které mají do 20% omrzlých listů. A to jsou letos sázené. Jak si vede Sp. Kew u vás ostatních? Mám pocit, že pro mou lokalitu 490 mnm není vůbec vhodný. Omrzá jako první a asi už i stébla jsou poškozená.
U Žďáru nad Sázavou je umrznuté vše nad sněhem, ale naštěstí je většina stébel schovaná pod ním. Tak snad se jim nic nestalo.

17

Re: zima 2010-2011

Moje bambusy (P.nuda a P. viridiglaucescens), které minulou zimu přišly o nejsilnější stébla, se letos pod tíhou sněhu kompletně položily, takž nekouká ani lísteček. Možná, že lepší ochranu jsem si nemohl přát.

18

Re: zima 2010-2011

Zima v Praze zatím docela ujde. Některé méně odolné druhy mají poškozené listy, odolnější druhyjsou takřka bez poškození. Uvidíme co dál.

19

Re: zima 2010-2011

Připomínám, že teď je vhodná doba na zalévání. Komu se chce, tak do toho.

20 Naposledy upravil: MarekP (11.01.2011 07:58:37)

Re: zima 2010-2011

30km od Bratislavy, nizina

Ph. Nigra, dost stocenych listov /zalial som vzdy ked bolo nad nulou/,  ph. aureosulcata aurealis a fargesia rufa sa tvaria ze su uprostred leta, vypadaju nadherne. Indocalamus hopei ma zlte listy, ale nie suche. Sasa veitchi si to tiez uziva, je pekne zeleny.

21

Re: zima 2010-2011

V Beskydech, alespoň u mě, zatím vzhledem k prognózám o zimě tisíciletí, žádný velký problém. Pár mrazivějších dnů už bylo, ale díky inverzi, kdy na horách bylo tepleji než v Ostravě a všude spousty sněhu, neomrzla ani loni vysazená Semiarundinaria fastuosa, která skončila celá pod sněhem, který jí ochránil na 100%. Ani jiné náchylnější druhy jako Pseudosasa japonica a Phyllostachys nigra nejsou nijak poškozené, ale zatím je jaro daleko tak doufám, že to u mě bude vypadat stejně dobře i po zimě.

22

Re: zima 2010-2011

U nás na vysočině taky zatím žádný velký problém, ale uvidíme jak dopadne tento týden. Pěkně mrzne sad
Jen mě překvapilo, že Fargesia jiuzhaigou 5 přišla o většinu listí a phyllostachysy byly vpohodě.
Minulý rok byla fargesia bez listí a phyllostachysy bez stébel smile
Nejspíš to bude tím, že je ochránil sníh, protože jsem je ohnul k zemi a zatížil kusem dřeva a taky jsem je malinko zasypal pilinama a na to napadlo 30cm sněhu.
Jen se trochu bojím, co uvidím, až přijedu bambusy zkontrolovat po tomhle mrazivém týdnu. roll

tu je ta fargesia: větší obrázek
fargesia

23

Re: zima 2010-2011

Zhodnocení stavu bambusů po zimě:

Žďár nad Sázavou - 590 mnm
Ph. pubescens - vypadá mrtvě - uvidím jestli ještě obrazí. Tentokrát jsem jej nechránil, abych mu zvýšil odolnost smile
Ph. viridiglaucescens - stébla nad zemí umrzlá, jen pár zelených lístků uvnitř trsu při zemi.
Ph. atrovaginata - stará stébla se ztrátou 60% listí, stébla v pořádku. Nová stébla z října jsou bez pupenů, takže asi uschnou.
Ph. Bissetii -  asi 80% jistí odešlo, stébla jsou v pořádku.

Náměšť nad Oslavou - 490 mnm
Sp. Kew - vše nad zemí suché
Ph. nuda - všechno listí pryč, stébla z 50% přežila
Ph. propinqua - 50% listí a stébel přežilo (je ještě malá)
Ph. Shanghai3 - listí pryč, stébla v pořádku
Ph. nigra Henonis - 50% stébel přežilo, přežilo i trochu listí uvnitř trsu
Ph. aureosulcata Spectabilis - 60% listí pryč, stébla v pořádku
Ph. aureosulcata aureosulcata - 30% listí odešlo, stébla v pořádku
Ph. concava - odešlo do 20% listů, zbytek je krásně zelený
Ph. atrovaginata - jedná se o malou sazeničku s jedním stéblem, sázená v červenci - neodešel ani jeden list! Je krásně zelená a stala se mým favoritem

24

Re: zima 2010-2011

Můžu potvrdit, že Ph. concava a atrovaginata mají nejmenší poškození. Ještě zimu dobře snesla Ph. parvifolie.