37

Re: Jaro 2011

Skot napsal:

Zdravím všechny bambusáře.Stav mých bambusů po letošní zimě(u Broumova): U všech phyllostachysů se jedná o nová stébla,neboť minulý rok všechny umrzly k zemi.Nejlépe dopadly aureosulcaty,mají ve středu trsů i několik živých listů,pak bashania fargesii a ph.nuda.Bissetii letos opět zmrzlý až půl metru nad zem,tedy po linii sněhu.Zvláštní je,že vedle vysazený trs bissetii přesazený ze skleníku omrzl jen z poloviny,z čehož usuzuji,že vyzrálejší stébla mají větší mrazuvzdornost. Dále fargesia jiuzhaigou 1 a 5 na jaře vysazené jsou bez listí od půl metru nad zemí výš.Fargesia murieliae Standing stone,též nově vysazená bez poškození a tradičně také F.murieliae Jumbo ok.


Vypadá to dost podobně, jako na mé zahradě v Liberci. Takhle fatální to ale nemám každý rok. Jen když je horší zima. Letos jsem to ještě neviděl, ale doufám, že to bude lepší.

Fargesia nitida Fontane a kultivary Fargesia murieliae Green Arrows, Fresena, Flamingo drží stejně jako Standing Stone a Jumbo. I Fargesia rufa se drží a namrzá jen částečně.

38

Re: Jaro 2011

Tak jsem našel nové výhonky u Phyll. aure. spetabilis a Pyll. heteroclada.

39

Re: Jaro 2011

I u nas to snad uz taky zacalo  rust ,po B. fargesii a Phyll. pubescens jsem nasel vyhonky i u Phyll. iridescens

40 Naposledy upravil: zdeněk Ltm (24.04.2011 22:51:37)

Re: Jaro 2011

Zdravím u nás na Litoměřicku už taky vystrkuje Phyllostachys decora. Phyllostachys Aureosulcata Spectabilis která je na stanovišti třetím rokem a měla asi osm výhonů kolem dvou metrů letos v zimě totálně oschlé lístky,které se v této době obnovují novými tak se navíc tato rostlina asi pomátla.Napočítal jsem asi čtrnáct nových výhonů. Poradte mi prosím mám je všechny nechat nebo ne.Mám obavu že to je moc a nebo budou výhony slabé.

41

Re: Jaro 2011

Ahoj, Já bych je nechal všechny. Jedíně pokud uvidíš vyloženě slabý výhonek, tak ho ustřihni. Pokud byl minule 2m, tak tento rok bude nejmíň 3m.

42

Re: Jaro 2011

Tak i už u mě na vysočině (480 mnm) jsem objevil první výhonky u Ph. aureosulcata spectabilis. Je dobře, že trochu zapršelo. Bylo už sucho. Těším se co vyleze do příštího týdne.

43

Re: Jaro 2011

Zdravím všechny bambusáře. (-:

Vyčlenil jsem doma na zahradě tři místa pro bambusy. Všechny tyto místa jsou stíněna ze severu a od východu.

Jedno místo je více slunečné , prostor cca 2m2 a tam jsem umístil Phyllostachys aureosulcata "Aureocaulis" od p. Rezla. Již po týdnu po zasazení mi vyrašila dvě nová stébla a pěkně přibývají.

Dále jsem si od něj přivezl Phyllostachys atrovaginata. Ten by měl tvořit dominantní hájek do budoucnosti, když se zadaří. Má vyčleněný větší prostor cca 4m2.Rostlinu jsem zasadil přibližně do středu šišoidu.(-: Výhony zatím nerostou, i když při přesazování na stanoviště byli už na okraji sazenice viditelné. Jak jsem se dočetl zde, zřejmě raší výhony později.

Chtěl jsem se zeptat, jak mu co nejrychleji dopomoci k tomu aby cely prostor zarostl? Někde jsem se dočetl, že tvoří trsy různě daleko od sebe. Je vhodné třeba dát více sazenic do tohoto prostoru? Nebo počkat až se trošku rozroste a odkopnout sazenice a dát je do volného prostoru?

Dále jsme se chtěl zeptat na mé třetí místo , které jsem si určil pro Phyllostachys Parvifolia. Nemáte někdo po zimě již zkontrolováno a k dispozici volnou sazenici?

Děkuji za jakékoli komentáře rady a odpovědi.

Díky Jirka

44

Re: Jaro 2011

Mně se osvědilo všeobecně v rozrůstání Phyllostachysů a Bashanií následující. První rok po vysazení rostlinu velmi opečovávat, hnojit, mulčovat, zalévat. Druhý rok opět namulčovat a to mulčování učinit v širším okolí mladé rostliny, již nehnojit žádnými umělými hnojivy ani hnojem a nezalévat mladou rostlinu do středu trsu a jeho blízkého okolí nýbrž na okrajích té namulčované plochy. Pak Vám výběžkatý bambus během 2-3 let ukáže, proč výběžkatým bambusům v USA a UK říkají running bamboo tedy běžící bambus. Bambus totiž běží za dusíkem a vláhou. Takto se mi v loni rozběhl Phyllostachys aureosulcata aureocaulis a to do vzdálenosti 3m od zahuštěného trsu zaujímajícího plochu ani ne půl metru čtverečního a letos pozoruji, že se mi do podobné vzdálenosti rozběhl Phyllosatchys bisseti. Podobně jsem pěstoval i sazenici Phyllostachys atrovaginata, ale ta se zatím drží v trsu byť stébla mají výšku již 5m. Myslím si, že se již její rhizomy loni v druhé polovině léta rozběhly a tak v poslední dekádě června očekávám vyrašení nových stébel hodně daleko od původního trsu.  Cituji z Vaupela : "Halme: grün, bemehlt, später -grün, im Alter leicht gräulich, senkrecht, relativ dick und stämmig, hartes Holz, bis 5 cm Ø, anfangs dicht stehend, später mit großem Halmabstand " Takže zpočátku jako mladá rostlina jsou stébla od sebe hustě stojící později však s velkým odstupem. Jinak celý článek je na:
http://www.bambus-lexikon.de/phyllostac … nata0.html

Josef  K n a p  z Čelákovic tj. na levém břehu Labe cca 3km proti proudu Labe od jeho soutoku s Jizerou

JNK napsal:

Zdravím všechny bambusáře. (-:

Vyčlenil jsem doma na zahradě tři místa pro bambusy. Všechny tyto místa jsou stíněna ze severu a od východu.

Jedno místo je více slunečné , prostor cca 2m2 a tam jsem umístil Phyllostachys aureosulcata "Aureocaulis" od p. Rezla. Již po týdnu po zasazení mi vyrašila dvě nová stébla a pěkně přibývají.

Dále jsem si od něj přivezl Phyllostachys atrovaginata. Ten by měl tvořit dominantní hájek do budoucnosti, když se zadaří. Má vyčleněný větší prostor cca 4m2.Rostlinu jsem zasadil přibližně do středu šišoidu.(-: Výhony zatím nerostou, i když při přesazování na stanoviště byli už na okraji sazenice viditelné. Jak jsem se dočetl zde, zřejmě raší výhony později.

Chtěl jsem se zeptat, jak mu co nejrychleji dopomoci k tomu aby cely prostor zarostl? Někde jsem se dočetl, že tvoří trsy různě daleko od sebe. Je vhodné třeba dát více sazenic do tohoto prostoru? Nebo počkat až se trošku rozroste a odkopnout sazenice a dát je do volného prostoru?

Dále jsme se chtěl zeptat na mé třetí místo , které jsem si určil pro Phyllostachys Parvifolia. Nemáte někdo po zimě již zkontrolováno a k dispozici volnou sazenici?

Děkuji za jakékoli komentáře rady a odpovědi.

Díky Jirka

45

Re: Jaro 2011

Ahoj, pokud máš na Phyll. atrovaginatu nachystaný prostor cca 4m2, tak stačí jedna rostlina. Atrovaginata se rozrůstá málo, ale za pár roků prostor vyplní. Já osobně čerstvě zasazenou sazenici nehnojím, ale dálší rok ji hnojím koncem března-začátek dubna a ještě jednou koncem června. Každopádně neodkopávej a nech ji ze tři roky růst bez zásahu, až pak začni vystřihávat slabé výhonky a spodní větve.

46

Re: Jaro 2011

Ahoj, pokud máš na Phyll. atrovaginatu nachystaný prostor cca 4m2, tak stačí jedna rostlina. Atrovaginata se rozrůstá málo, ale za pár roků prostor vyplní. Já osobně čerstvě zasazenou sazenici nehnojím, ale dálší rok ji hnojím koncem března-začátek dubna a ještě jednou koncem června. Každopádně neodkopávej a nech ji ze tři roky růst bez zásahu, až pak začni vystřihávat slabé výhonky a spodní větve.

47

Re: Jaro 2011

A nebude tedy lepsi a efektivnejsi sehnat Phyllostachys parvifolia a zasadit tam tento bambus. Me to porad pripada jako lepsi variansa, akorat je problem ho sehnat. V praze maji v ceniku sazenici za 1800 Kc, coz je pro me plus cesta 3000Kc  za sazenici. Jaky na to mate nazor? Jsem ochoten to investovat, ale ma zahrada je jeste oraniste a bambusy jsou jedny z prvnich obyvatel.(-: Musi zbyt peniz aji na ostatni rostlinky. (-; Pokusim se dodat nejake fotky.

48

Re: Jaro 2011

Tak, dnes objeveno nekolik vyhonku Phyllostachys viridiglaucescens (3-5cm) v cele siri korenove bariery.