49

Re: Jaro 2011

pro JNK: Pokud máš 3 místa, tak bych dal do každého jeden druh. Phyllostachys parvifolia je určitě perspektivní druh. Jestli ta cena je adekvátní těžko posoudit, je o ní ale velký zájem a sazenic je málo, takže asi jen tak hned cena dolů nepůjde. Jsou ale i jiné pěkné, perspektivní druhy, takže se dá šáhnout jinam a pořídit něco levnějšího.


JNK napsal:

Chtěl jsem se zeptat, jak mu co nejrychleji dopomoci k tomu aby cely prostor zarostl? Někde jsem se dočetl, že tvoří trsy různě daleko od sebe. Je vhodné třeba dát více sazenic do tohoto prostoru? Nebo počkat až se trošku rozroste a odkopnout sazenice a dát je do volného prostoru?

Pokud jde o rozrůstání, tak myslím, že do určité míry to co píše pan Knap může pomoci (mulčování kolem atd.). Přesto si ale myslím, že míra rozrůstání je zakódovaná v tom kterém druhu, což potvrzují i zjištění pana Knapa. Ty první dva se rozrůstají na mnoha lokalitách ať už se hnojí a mulčují více či méně. Phyllostachys atrovaginata zase na mnoha lokalitách drží v trsu. Pokud máš ale na ní 4m2, tak bych to vyplnění prostoru tipnul na 7-10 let z jedné sazenice podle toho jak se jí tam bude dařit. Určitě pomůže když tam teď vsadíš sazenic víc. Tím se proces může hodně urychlit. Dělení původní sazenice bych, stejně jako Jirka, nedoporučoval. Máš vegetativně množenou sazenici? U laboratorních můj tip neplatí.


JNK napsal:

Někde jsem se dočetl, že tvoří trsy různě daleko od sebe.

Myslím, že jsem to tady někde ve fóru psal já. U Vaupela se totiž chová tak, že roste trs, z toho na různé strany vyrostou rhizomy, po pár metrech vytvoří další shluk stébel a zase jede dál. Má tam na to ale velký prostor v řádu desítek metrů, takže pokud tady bude prostor ohraničený, tento efekt asi nebude pozorovatelný.

50

Re: Jaro 2011

Děkuji za odpověĎ. Tím je to dáno.Trsů se tedy už nebojím. (-:

Třetí místo je potlačeno hodně do zadních partií zahrady. Na to "nespěchám".

Druhé místo, kde je nyní atrovaginata má být boční dominantou a zastinovat budoucí dřevník. Tzn, že než se rozroste, bude tam trošku jako pěst na oko. (-:

Proto jsem zvažoval záměnu druhů na stanovišti 2 a 3. Pokud Parvifolia roste rychleji a rychleji zarůstá.

Pokusím se dát dohromady nějaký nákres, jen pro vaši představu.(-:

Sazenici mam množenou vegetativně. Roste jakoby z řízku bambusu.

51

Re: Jaro 2011

U Phyllostachys parvifolia těžko odhadnout, jak tam půjde. Já jí mám ve stínu a drží se v těsném trsu. V jiné zahradě na méně stinném místě se rozrůstá rychle do stran. Bude hodně záležet na podmínkách na lokalitě.

52

Re: Jaro 2011

Dnes jsem našel první špičky výhonků Phyllostachys atrovaginata.Za dobu kdy ji pěstuji,mě tak brzy ještě nevylezla.Foto zašlu Wufengovi.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

53

Re: Jaro 2011

Také už mi vylezla Ph atrovaginata,aureosulcata, aureosulcata Aureocaulis a Spectabilis, bissetii,glauca Y,vivax Aureocaulis a Fargesia sp. Jiuzhaigou 7. U atrovaginaty jsou výhonky různě barevné, jeden je úplně černý a další zase zelenofialový. Taky pošlu foto.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

54

Re: Jaro 2011

pro Vanjos: Tak jako loni ty výhonky vypadají podezřele. Ve srovnání s těmi od Pavla, které se barví jak mají, tak u těhle bych pochyboval. Co ten pokus s třením stébel? Voní? Na těch loňských by se to dalo otestovat.

55

Re: Jaro 2011

Jsem moc zvědav, jak to s P. atrovaginata zde v diskusi dopadne. Mne raší nová stébla až vždy v poslední dekádě června. Třením samozřejmě stébla P. atrovaginata voní po kadidle, ale u P. virella též. Není tedy možná záměna P. atrovaginata a P. virella ???  - ptám se.

Vanjos napsal:

Také už mi vylezla Ph atrovaginata,aureosulcata, aureosulcata Aureocaulis a Spectabilis, bissetii,glauca Y,vivax Aureocaulis a Fargesia sp. Jiuzhaigou 7. U atrovaginaty jsou výhonky různě barevné, jeden je úplně černý a další zase zelenofialový. Taky pošlu foto.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

56

Re: Jaro 2011

Tam bych viděl jako problém to, že raší také pozdě.

57

Re: Jaro 2011

Ano, to problém je neb nová stébla vystrkuje P. virella též až v červnu, ale vůne P. atrovaginata je tak výrazná, že někdy zejména vždy po teplém dešti např. bouřce z tepla, když opět zasvítí slunce a není velký vítr, tak ta vůně je znát jen při přiblížení se  cca na 1m od větších stébel P. atrovaginata.

wufeng napsal:

Tam bych viděl jako problém to, že raší také pozdě.

58

Re: Jaro 2011

Ahoj,
tak sem vyfotil výhonky Atrovaginaty jak jsem psal 07.04.2011 17:50:05. Dva výhonky vylezly 07.04.2011 a včera jsem našel víc kusů. A ještě fotky výhonků Phyllostachys Aureosucata Aureocaulis - sazenice vysazeny na jaře 2010.
Fotky sem poslal Wufengovi.

59

Re: Jaro 2011

Uz vylieza phyllostachys nigra, ale vyhonky su o poznanie tensie, ako minuly rok ...

phyllostachys aureosulcata aureocaulis sa zblaznil, minulorocna sadenica 25 kusov 1cm silych stebiel.

60

Re: Jaro 2011

MarekP napsal:

Uz vylieza phyllostachys nigra, ale vyhonky su o poznanie tensie, ako minuly rok ...

phyllostachys aureosulcata aureocaulis sa zblaznil, minulorocna sadenica 25 kusov 1cm silych stebiel.

Čau mě se taky "zbláznily" u dvou sazenic vysazených na jaře 2010 sem napočítal 67 výhonků kolem 1cm.
Ale su rád a doufám že to vytáhnou tak do 3 metrů smile
V záhonu s bissetti, 2 sazenice jaro 2010 a jedna jaro 2009 sem napočítal kolem 100 výhonků a taky tlustší než staré stébla.
Vypadá to na dobrý rok smile

Phyllostachys aureosulcata aureocaulis

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test