25

Re: Jaro 2010

zaslal ppeter: Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

26

Re: Jaro 2010

Pro Wufenga: no jist si nejsem:-), ale na cedulce to bylo... snad až začne růst, tak se uvidí víc...

27

Re: Jaro 2010

Robert Smolík napsal:

Pro Wufeng: Můžeš prosím rozepsat, jaké Fargesia murieliae  a Fargesia robusta máš a jak které dopadly?

V současné době mám Fargesia murieliae green arrows a famingo, první jmenovaný je na tom lépe, famingo hodně proschlé, obě obráží, ale vzhled nic moc, ještě mám stále f. m. joy a ta je na tom podobně, původně jsem měl více kultivarů, asi před třemi, čtyřmi roky, ale přežila jen tahle jedna - šlo o selekce množené z meristémů.

Fargesia robusta Wolong, každý rok přijde o všechny listy, letos zůstalo něco pod sněhem, neobráží na starých stéblech, takže už to rovnou řežu a čekám na nové výhonky.  Fargesia robusta „Campbell“ mám první rok, všechno listí pryč, sem tam někde začíná obrážet, velké množství nových výhonků.

Všechny jsou na podobném, polostiném stanovišti. Všechny zakoupeny u pana Kocourka.


Pokud jde o  Fargesia robusta tak mam pouze dvě, jak jsem popsal výše. Mám je na lokalitě v Praze.

Wufeng napsal:

U Fargesia robusta mohu porovnat jen Fargesia robusta Campbell a Fargesia robusta Wolong. Letos dokonce Wolong zimoval maličko lépe, čímž mě překvapil. Spíš bych to tipoval obráceně. Fargesia robusta Campbell má skoro 100% listů pryč, ale už obráží, takže stébla přežila.

Pokud jde o  Fargesia murieliae mrkni na podrobnosti sem na Lokalitu 2 - Liberec. U stejných kultivarů co máme oba je zdroj stejný.

http://bambusy.info/?clanky:prehled-lokalit-a-druhu

Většina jich dopadla dobře, akorát mě zklamal kultivar Fargesia murieliae Standing Stone. Letos dopadl nejhůř ze všech. Jsou čerstvě vysazené, tak se uvidí co příště, ale zřejmě to, že v zimě nestáčí listy mu ubírá na zimovzdornosti.

On i kultivar Fargesia murieliae Jumbo první dva roky docela omrzl, ale letos je prakticky bez poškození, takže doufám, že se opravdu odolnost zvýší časem u všech.

28

Re: Jaro 2010

Pro Wufeng: Co se týče robusty, tak i když vše omrzne, krásně obráží a má velké množství výhonků, takže překousnu ty měsíce se suchým listím.
F. murieliae má ze všech mích Fargesií nejméně nových výhonků, a také je jednoznačně nejchoulostivější na spálení sluncem a sucho, myslím, že to jim vadí mnohem víc než mráz, jak jsem to pozoroval letošní zimu, tak když jsem byl pryč a nezaléval, hned se to projevilo.

29

Re: Jaro 2010

Dobrý den,
mohl byste mi někdo poradit, jak daleko od sebe vysazovat  Phyllostachys aureosulcata spectabilis (rostlina velká cca 2 m, 30 cm květináč, Bauhaus)? Netroufám si odhadnout, jak moc rychle se bude rozrůstat do šířky. Bambus má sloužit jako vysoký živý plot o celkové délce 12 m, kořenovou bariérou mám vymezen prostor cca 12x2 m.
Děkuji za radu.

30

Re: Jaro 2010

Na živý plot bych rostliny vysadil ve vzdálenosti 60cm-1m od sebe. Záleží jak na ten plot spěcháš, pokud moc ne, tak i víc jak 1m. Nezáleží moc na velikosti rostliny, ale na tom jak se rychle rozrostou v zemi. Počítej, že bambusová stěna bude stejně za 3-4roky.

31

Re: Jaro 2010

Ak má bambus dobré podmienky vie sa rozrásť za rok aj 2 metre na každú stranu. To sú druhým rokom 4m. Osobne si myslím že stačí tak na 3-4 metre od seba. U trsovitých bambusov by som dal spon okolo 0.7 metra. Podľa druhu.

32

Re: Jaro 2010

U nás v Česku to zas tak rychle neroste, takže bych to sázel radši hustěji, aby se porost rychleji zapojil. 3 - 4 metry od sebe mi už přijde moc. Když by ale člověk nespěchal a počkal si než to zahoustne, tak to určitě stačí.

pro Szomolányi: Jak to u vás letos dopadlo? Co novinky co jste dovezl. Vydržely?

33

Re: Jaro 2010

Novinky čo som doviezol,som rozdelil do dvoch skupín.Chusquea, Yshania a Borinda išli do studeného skleníku.Tam prezimovali bez ujmy. Fargesie išli von. Robusty okrem "Campbell" a "Wenchuan" ktorým omrzli len listy(staršie rastliny) omrzli aj steblá až po mulč.Čiastočne omrzlé steblá boli u F. utilis,yulongschanensis,Nanping 97.Veľmi dobre obstáli F.demissa, denudata Xian2,Taibashan 2,denudata,dracocephalla,rufa,Jiuzhaigou,murieliae,hlavne z nových "1992"Zo starších porastov najlepšie obstáli Ph.atrovaginata,virella,rubicunda,concava,sp.Kew,vivax Huanvenzhu,vivax,Aureocaulis,bissetii,au.Spectabilis,au.Spectabilis LamaTempel,au.Harbin Inversa, concava. Veľmi ma prekvapil Shanghai3.Úplne bez poškodenia.Indocalamus taktiež v pohode,pekne zelený.Prekvapivo dobre obstála aj Arundinaria gig. Macons.Zelená aj pri cca - 22 . Najnižšie teploty boli -18 na kopci, v doline -22 dva metre nad zemou.Fargesie mám v doline.Pri zemi bol mráz určite silnejší.
Pre Wufeng-a.Zaujímalo by ma či ste postrehli už nejaký rozdiel v kultivaroch "Lama Tempel" oproti ostatným.

34

Re: Jaro 2010

Szomolányi napsal:

Zaujímalo by ma či ste postrehli už nejaký rozdiel v kultivaroch "Lama Tempel" oproti ostatným.

Mám je v Liberci, čili dost studené lokalitě, takže pokud je horší zima omrzne to všechno zhruba stejně. Čili v zimovzdornosti rozdíly moc nevidím. V teplejší lokalitě by se možná nějaké rozdíly zpozorovat daly.

U Phyllostachys aureosulcata spectabilis jde klon Lama Tempel rychleji do tlustších stébel, Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel mi přijde, že má trochu jiný odstín žluté než normální Phyllostachys aureosulcata aureocaulis. U Phyllostachys aureosulcata mi přijde lepší Phyllostachys aureosulcata klon ABS také import od Vaupela. Přijde mi vitálnější. Rychleji dělá tlustší stébla.

Borindy to letos nepřežily, nadzemní části jsou zmrzlé, tak čekám zda obrazí odspodu. Zklamal mě Phyllostachys prominens. Dopadl hůře než vivaxy. Není na lokalitě ještě dlouho, tak se třeba časem zlepší, ale to že na zahraničních fórech ho někde vychvalovali, že je odolnější, tak to se zde nepotvrdilo.

35

Re: Jaro 2010

Phyllostachys promines sklamal aj u mňa. Je síce ešte malý, tri steblá asi 1.5 m. Zmrzli asi z 3/4.Uvidím čo povie ak zosilnie.U Palena minulý rok mal pri -19 mrazové škvrny, ale bol zelený.

36

Re: Jaro 2010

Mám s ním zatím stejnou zkušenost

Szomolányi napsal:

Phyllostachys promines sklamal aj u mňa. Je síce ešte malý, tri steblá asi 1.5 m. Zmrzli asi z 3/4.Uvidím čo povie ak zosilnie.U Palena minulý rok mal pri -19 mrazové škvrny, ale bol zelený.