37

Re: Jaro 2010

Betyar, prosím, zajímalo by mne jak se má u Vás Phyllostachys viridis , jak přežil tuto poslední zimu ?

38

Re: Jaro 2010

Dnes som si všimol že zakvitol Phyllostachys rubicunda. Neviem ako dopadne, či sa po odkvete pozviecha, alebo skončí ako Fargesia nitida.Pre istotu by som tento druh nekupoval, pokiaľ sa nepreukáže že prežije.Fotky pošlem Wufengovy

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

39

Re: Jaro 2010

Tak to jste mě vůbec nepotěšil. Už jsem se radoval, jak mi pěkně vyrostl a teď tohle nadělení. sad Jsem zvědav, jak to s ním dopadne.

40 Naposledy upravil: Josef Knap (30.04.2010 10:59:02)

Re: Jaro 2010

Také u mne je P. rubicunda jedním z nejkrásnějších bambusů. Dosáhl mi od vysazení na jaře malé sazenice od pana Rezla na jaře 2005 v r. 2009 již výšky 6m s tím, že jsem již vyvětvil do výšky očí nová stébla. V zimě 2009/2010 vůbec neomrzl a to ani v listech. Dnes ráno jsem ho důkladně prohlédl a žádné známky kvetení jsem neshledal. Roste mi zatím trsovitě nevybíhá jelikož ho hnojím doprostřed rostliny granulemi hoštického koňského hnoje. Budu smutný, pokud o něj přijdu. Ještě k tomu hnojení bambusů a jejich růstu. Honza Kocourek ze své vlastní zkušenosti i po konzultacích s Hans Prins a  Jos van der Palen uvádí na svých stránkách :
viz odkaz  http://www.bambusy.cz/vase-dotazy   

a citace:

" 3.pokud chcete pěstovat vysoké tyčové výběžkaté bambusy je nutné počítat s tím, že potřebují větší plochu a nebo jim jejich životní prostor vymezit betonovou zídkou do hloubky cca 70cm nebo protikořenovou bariérou. Jejich životní prostor by měl být na jednu rostlinu min. 3m2 a více, záleží na rodu a druhu, pokud se bambusu však v jeho vymezeném prostoru nebude dařit (tj. málo vláhy, nedostatek živin, nekvalitní mělká půda…) stejně budou mít tendenci unikat a hledat si jiné místo! Do jisté míry můžeme ovlivnit rozpínavost výběžkatých bambusů dostatečným přihnojením a zásobením výběžkatého porostu živinami především dusíkem. Bambus pak nemá důvod tolik se rozrůstat."

I já se mohu ze své zkušenosti přidat. Bambusy, které nehnojím, mají sklon k tomu velice rychle vybíhat.

Jinak dnes v noci kleslo u mne minimum na 14°C a byla to první teplá noc po včerejším velmi teplém dni. A je to znát i na bambusech. Nová stébla raší u Bashania fargesii - ta letos opravdu hodně pozdě oproti jiným rokům, dále raší Phyllostachys nigra ,  Phyllostachys nigra Boryana,  Phyllostachys Shanghai3, Phyllostachys vivax a kultivary,  Phyllostachys kwangsiensis,  Phyllostachys rubicunda.

Josef Knap z  Čelákovic - na levém břehu Labe cca 3km proti proudu Labe od soutoku s Labe s Jizerou.   

wufeng napsal:

Tak to jste mě vůbec nepotěšil. Už jsem se radoval, jak mi pěkně vyrostl a teď tohle nadělení. sad Jsem zvědav, jak to s ním dopadne.

41

Re: Jaro 2010

Josef Knap napsal:

Do jisté míry můžeme ovlivnit rozpínavost výběžkatých bambusů dostatečným přihnojením a zásobením výběžkatého porostu živinami především dusíkem. Bambus pak nemá důvod tolik se rozrůstat."

I já se mohu ze své zkušenosti přidat. Bambusy, které nehnojím, mají sklon k tomu velice rychle vybíhat.

Já bych byl opatrný a moc bych to nepřeceňoval (všimněte si píše - do jisté míry), trochu to asi u některých druhů vliv mít může, ale že by to nějak ovlivnilo vybíhavost moc nepozoruji.
Pokud bych hledal faktory, které na to mají vliv tak především je to teplo a sucho.

Pokud bambus vysadíte do suché lokality, tak tam i silně vybíhavé se drží v těsném trsu. Tak to je alespoň u mne. Ale třeba Paul Whittaker píše, že naopak sucho podněcuje bambusy vybíhat a tím se snaží dostat k vodě. Takže dvě naprosto odlišné zkušenosti s jedním faktorem.

Co bych považoval za prokázané, je jejich závislost na teple. Některé druhy, které v teplých lokalitách jsou silně rozrůstavé, tak v studených se drží v těsném trsu.

Nejvíce však záleží na tom kterém konkrétním druhu. Zkuste třeba takhle nahnojit Phyllostachys aureosulcata spectabilis a stane se spíše to že se začne rychleji rozlézat, než když bude nehnojený.

U Phyllostachys rubicunda bych tomu, že je v trsu nepřikládal význam. Ten se takhle chová na víc lokalitách ať už se hnojí jakkoli.

42

Re: Jaro 2010

Tak konečně to začína pěkně růst. Phyll. aure. spetabilis má několik desítek nových výhonků a Phyl. shangai3  má taky venku výhonky.
Pleioblastus shibuyanus Tsuboi mi taky šel do květu.
Osobně Phyl. aure. spetabilis hnojím a zalívám a minulí rok vyhnal výhonky až 4m od mateřské rostliny.

43

Re: Jaro 2010

Josef K: Viridis je vporiadku minimálne škody na listoch má už plno výhonkov smile

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

44

Re: Jaro 2010

Betyar chcem ťa poprosiť či nemáš na predaj sadenicu Viridis tie ktoré máš vyobrazené na foto.

45

Re: Jaro 2010

Betyar, a je to vůbec P. viridis ?  Pavel Rezl ho nenabízí, protože mu vždy vymrzl, Honza Kocourek též. Jos van der Palen tvrdí na svých stránkách že je odolný jen do -10 - - 15°C.  Já se moc omlouvám ztratilo se mi na Vás spojení jak e-mail tak Vaše webové stránky, prosím o jejich sdělení.  Pokud je to opravdu P. viridis, tak by musel růst i v Praze a okolí. Je to pro mne ten Váš Phyllostachys viridis jedna velká záhada. Nebo je to snad tím, že u Vás na Žitném ostrově je možná o 3 týdny delší vegetační období než v Praze a též konec léta a prvá půlka podzimu bývá slunečná neb se uplatňuje právě v tom období kontinentální klima a tak ty studené fronty od západu a jejich oblačnost k Vám nedorazí a tak prostě stébla i listí tohoto bambusu dobře vyzrají.



Betyar napsal:

Josef K: Viridis je vporiadku minimálne škody na listoch má už plno výhonkov smile

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

46

Re: Jaro 2010

Peter napsal:

Betyar chcem ťa poprosiť či nemáš na predaj sadenicu Viridis tie ktoré máš vyobrazené na foto.

Peter  už bohužial nemám nedávno mi  zobrali  posledné ale na jeseň alebo možno  koncom leta už budú zas.

47

Re: Jaro 2010

Josef  je to viridis.U mňa je tento druh jeden z najlepšie prezimujúcich druhov.Raz som sa o tom aj rozprával z pánom Rezlom ze u nich  vymrza.Možno že som zohnal dobrý druh ktorý je  velmi odolný alebo práve   mrazy  sú miernejšie.Hlavne že rastie.Keby že nemáme tam ten skleník tak by mohol aj tam rásť a bol by už omnoho  mohutnejší.Dobré by bolo ho vyskúšať niekde u vás v čechách ako by rástlo bol by som velmi zvedavý.    email:  mr.bamboo@real-net.sk

48

Re: Jaro 2010

Betyar, měl jste štěstí na dobrý klon. Mohu si u Vás prosím zamluvit na období poloviny léta jeden malý odkopek ? Přijel bych si pro něj.

Betyar napsal:

Josef  je to viridis.U mňa je tento druh jeden z najlepšie prezimujúcich druhov.Raz som sa o tom aj rozprával z pánom Rezlom ze u nich  vymrza.Možno že som zohnal dobrý druh ktorý je  velmi odolný alebo práve   mrazy  sú miernejšie.Hlavne že rastie.Keby že nemáme tam ten skleník tak by mohol aj tam rásť a bol by už omnoho  mohutnejší.Dobré by bolo ho vyskúšať niekde u vás v čechách ako by rástlo bol by som velmi zvedavý.    email:  mr.bamboo@real-net.sk