25

Re: Jaký druh bambusu?

Doporučil bych vybrat některý z druhů z tohohle článku. Na vysočině je dost chladno, tak to chce vybrat z těch nejzimovzdornějších.

http://bambusy.info/?clanky:s-jakymi-druhy-zacit

26

Re: Jaký druh bambusu?

Díky není ještě nějaký druh který by byl zimuvzdorný ale dosahoval šířky tak 10cm.

27

Re: Jaký druh bambusu?

Tak takový 10-i cm bambus bych chtěl taky. Mám na něj sice už zaděláno (7mm), už ale jen čekám, až se už konečně globálně oteplí a za cca 10 let ho máme všichni. Globální oteplení se ale bohužel poslední zimu nedostavilo, tak na jaře se zase asi významějších přírůstkůch nedočkám.
Největší bambus, co jsem u nás viděl je v pražské zoologické zahradě (asi vivax) a viridiglaucescens v Brně se sílou stébel 2,5 cm. Ve Vídni byl viridiglaucescens se stébly cca 6 cm - tento trs je ale 115 let starý a má 300m2 rozlohu. Takový chci vypěstovat taky.

28

Re: Jaký druh bambusu?

Já se domnívám,že v ČR je strop tloušťka stébla do 3cm.Na vysočině to budou v příznivých letech nanejvýš 2cm...

29

Re: Jaký druh bambusu?

To je příliš málo. Přes 3 cm už jsem se dostal u Phyllostachys vivax McClure a to je ten trs ještě dost mladý, určitě dá mnohem víc. Já bych si troufal odhad tak do 7-8 cm v teplé lokalitě, na vysočině 2-3 cm budou asi dost úspěch.

30

Re: Jaký druh bambusu?

Je pravda,že někde v nížinách to asi reálné je.Já sám jsem u nás viděl nejsilnější stébla u Ph.Aureosulcata v botanické v Troji.A asi i některá stébla 3-4cm mají.Vivax jsem u nás ještě neviděl,teda kromě Kocourkova bambusária.Ale vysočina tomu určitě přát nebude.Já osobně jsem zvědav,kolik mě tady toho přežilo a zdali něco alespoň obrazí. V těch 430 m.n.m. to dostalo teda letos pořádně zabrat.Dneska to vyfotím a pošlu Wufengovi,tak třeba Vám to sem dá,jak to dopadlo... smile

PunBB bbcode test

31

Re: Jaký druh bambusu?

U Honzy Kocourka je zatím myslím nejtlustší Phyllostachys dulcis. Taky už je přes 3 cm. Otázkou je, jak si poradil s letošní zimou. Na to jsem hodně zvědav.

Na vysočině vím o pár let pěstovaném Phyllostachys vivax aureocaulis. Maximum co udělal je stéblo přes 2 cm. Při tužších zimách ale vymrzá až k zemi. Ovšem slušně regeneruje, takže i po umrznutí je schopen vytvořit tlusté stéblo.

32

Re: Jaký druh bambusu?

Tak s vivaxem zkušenosti nemám,ale u ostatních druhů jsem vypozoroval,že když přijdou v zimě o listy,tak jsou tak zesláblé,že následující sezonu vyženou minimum stébel a ta jsou silná jako tužka...

33

Re: Jaký druh bambusu?

U hodně druhů to takhle funguje, ikdyž spíš bych řekl že je ovlivní až ztráta nadzemní části. Pokud přijdou jen o listy, tak mi jich hodně v následující sezóně přidá na tloušťce a větší vysílení nepozoruji.

Regenerace ale u Phyllostachys vivax aureocaulis je nějaká lepší než u ostatních. Podobně se mi chová i na další studenější lokalitě, kde po omrznutí silně přibývá.

34

Re: Jaký druh bambusu?

Dobrý večer,
rád bych si na chalupě vysadil bambus a jelikož jsem úplný začátečník,potřeboval bych poradit ohledně nejvhodnějšího druhu.Výškou ani prostorem nejsem nijak omezen,lokalita je nedaleko Votic(okr.Benešov),slunné místo po celý den.
Také nemám tušení,kde koupit sazenice,tedy pokud možno v Praze a kdy je nejvhodnější doba výsatby.
Díky za odpovědi,Tomáš

35

Re: Jaký druh bambusu?

Ahoj,
vše co chceš vědět, je v článcích, které napsal Wufeng.