13

Re: Jaký druh bambusu?

Dík stránky už upraveny.
Od p.Rezla mám meristémově množenou sazenici jen Fargesia Nitida "Great Wall".Můžeš přiblížit proč je nebrat?Jsou v něčem nevhodné? Jak se chová ta co ji máš ty vysazenou?

14

Re: Jaký druh bambusu?

Mrkni třeba sem, tady jsem o meristémech psal. Když si to tam projedeš celé, najdeš tam k tématu příspěvky i od jiných pěstitelů.

http://forum.bambusy.info/topic/73/poradte/page/5/

15

Re: Jaký druh bambusu?

Dík za odkaz. Docela mě překvapilo co sem se tam dočetl a budu se muset přeptat co mám vůbec za sazenice.

16

Re: Jaký druh bambusu?

Zdravím všechny čekatele na jaro. Právě přemýšlím jaký druh letos koupit, ale nemůžu domyslet. Chtěla bych něco s velkými listy, moc se mi líbí Indocalamus latifolius "Hopei", ale měl by být spíš v polostínu. Tam ho pořídím určitě, ale potřebovala bych něco na jižní stranu a nevím jak by se mu tam dařilo.  Pěstujete ho někdo na slunné straně? Další typ mám Sasa kurilensis, ale na to, že by měla dorůst 2-3m, tak jsem všude našla fotky, kde spíš vypadá jako vyšší půdopokryvka. Máte s ní někdo zkušenosti? Chtěla bych před dům kousek živého plotu právě z nějakých těch velkolistých druhů, tak 1,5-2m vysokého, myslíte že je to reálné? Jinak zima už mi, tak jako všem, leze krkem. Bambusy jsem ohnula k zemi, přikryla tenkým neoprénem nebo gumou, či co to je, a zaházela sněhem. Bohužel až při druhé vlně mrazů, takže trochu už poškozené byly, nejhůř dopadla Atrovaginata, tak z 50% proschla. A ten led co všechno jednu dobu pokryl, tomu taky moc nepomohl. Asi budou po odkrytí dost zubožené, ať už jde ta zima doháje. ) Přeji všem co nejmenší škody, pokud možno žádné.

17

Re: Jaký druh bambusu?

....A co Sasa palmata? Vydrží zimu? U nás to letos párkrát padlo k mínus 19,20.

18

Re: Jaký druh bambusu?

Zdravím,S. palmatu mám již od roku 2007 v zemi ,roste hodně bujně ale výšku má asi jen 80 cm, je fakt, že každým rokem je o něco vyšší ale zima  na něm dost zkouší. Každý rok horní listy omrznou a až nové listy ji přerostou,takže je do konce května taková míň hezká.Jak jsem psal, dožene to novými výhonky jak do výšky tak do šířky a musím ji dost omezovat. Sázel jsem květináč o průměru asi 20 cm a loni jsem to drasticky omezil na cca 1,5 metrů,jinak by byla na nějakých 2,5 až 3 metrech.Jinak se velmi dobře množí a z deseti odkopků se jich 9 chytne smile

19

Re: Jaký druh bambusu?

S. Palmata, která roste v Brně se drží dost daleko od sebe - sem tam stéblo. Je vysoká cca 1,2 m a dost se rozlízá do stran. Na živý plot se mi proto moc vhodná nezdá. Přes zimu jsem ji neviděl, tak nemůžu říct, jak zimu snáší.

20

Re: Jaký druh bambusu?

Palmata má nádherné listy,ale taky mi každou zimu hodně omrzá.Ale když na jaře obroste,tak je fakt krásná.

21

Re: Jaký druh bambusu?

Pepa napsal:

S. Palmata, která roste v Brně se drží dost daleko od sebe - sem tam stéblo. Je vysoká cca 1,2 m a dost se rozlízá do stran. Na živý plot se mi proto moc vhodná nezdá. Přes zimu jsem ji neviděl, tak nemůžu říct, jak zimu snáší.


Ano, to ráda dělá,já jsem ji tak dvakrát ročně ojel rýčem aby se trochu držela pokupě, možná kdyby byla nucena se držet v bariéře byla by asi hustější, sám ji ale takhle neomezuju smile

22

Re: Jaký druh bambusu?

Moje Sasa palmata,  letos omrzla kolem -10°C.  Každoročně namrzá a trvá déle než obnoví porost. Pokud s tím ale člověk počítá, dá se pěstovat i na studených lokalitách. Jako živý plot se mi taky moc nezdá.

Sasa kurilensis by na tento účel asi byla vhodnější. Zimy snáší skvěle a ty 2 metry si myslím může dosáhnout. Mě ze začátku lezla spíš při zemi, ale loni už se stébla začala zdvihat a přes metr už určitě mají. Starší trs jsem viděl v sev. německu a tam měla mezi 1.5 - 2 metry. Pro účel živého plotu by to ale asi chtělo jí dát víc prostoru, aby vytvořila neprůhlednou stěnu.

Tady jsou fotky z Holandska, kde už je větší.

Sasa kurilensis

http://bambusy.info/img/uploaded/Sasa-kurilensis-02.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Sasa-kurilensis-14.jpg

23

Re: Jaký druh bambusu?

...Díky všem za postřehy a zkušenosti, budu ještě přemýšlet. Sasu palmatu asi pořídím, to asi neodolám a budu jí věnovat větší péči a jinak ještě uvidím.

24

Re: Jaký druh bambusu?

Ahoj chi se zeptat jaký druh bambusu by byl pro mě vhodný. Bydlím na vysočině chtěl bych to používat jako užitkové dřevo tudíž co největší lokalita je dost vlhká. Díky