61

Re: Zima 2006-2007

Klíčivost jde obvykle rychle dolů, doporučuji je namočit přes noc do vlažné vody a pak je vyset. Pokud jsou v pořádku, tak by měly vyklíčit, ale sejte dost hustě, klíčivost nebude asi nijak vysoká.

62

Re: Zima 2006-2007

Zkoušel jsem i tuto variantu a nic moc , asi to už lepší nebude.Díky za radu.

63

Re: Zima 2006-2007

Zima už je pryč a dají se zhodnotit škody které napáchala. Poškození mrazem vykazuje pouze Shanghai 3 a ta má naštěstí jen s půlky omrzlé listy. Jiné druhy nemají poškození žádné. Dokonce vydrželi i stébla na Bashania fargesii, která vyrostla na konci léta. Tato zima se s minulou nedá vůbec porovnat, proto jsem zvědavý na letošní přírustky, rostliny jsou v kondici a proto by nárust stébel měl být obrovský. Akorát se chystám na pořádné přihnojení bambusu cereritem, ať mají dostatek živin.

64

Re: Zima 2006-2007

Letos to byla opravdu pohodička. Včera jsem už našel u některých Phyllostachysů nové výhonky, tak už je určitě čas pohnojit. Taky už jsem začal sázet a přesazovat. Myslím, že zima už nepřijde a asi bude lepší letos zasadit dříve, neb se dá očekávat, že i rostliny začnou dříve pučet.

65

Re: Zima 2006-2007

Tak pro mou Ph. rubicundu je tato zima horší než loni.Slunce vysušilo horní polovinu stébel a vypadá hůř,než po loňské zime.:-((A se sázením počkám,v sobotu nasypalo sněhu a ještě není zcela dole,dobrý co?Tak ať nám to roste

66

Re: Zima 2006-2007

To by mne vůbec nenapadlo, že ještě někde může být sníh. Máte zřejmě opravdu studenou lokalitu. Mám zprávy třeba z Vysočiny u Pelhřimova, kde každý rok tvrdě mrzne, že letos bambusy zimovaly bezproblémově. Pokud máte suché jen listy, tak to snad tolik nebude vadit. Jestli nejsou namrzlé listové pupeny, což by snad nemusely, tak brzy zregeneruje. Držím palce ať to netrvá dlouho.

67

Re: Zima 2006-2007

U nás v sobotu ráno také sněžilo, ale během dne sníh zase slezl. Mokro je dost. Díval jsem se, zda už někde něco neleze. Zatím nové výhony nikde žádné. Při těch teplotách během dne snad na sebe nenechají dlouho čekat. Koncem března sice mají být přízemní mrazíky, ale to snad bambusům mnoho vadit nebude.

Jsem rád, že wufeng již zmínil sázení a přesazování. Také hodlám udělat pár odkopků. Jen jsem nevěděl, kdy je k tomu nejvhodnější čas. Zda před začátkem růstu nových výhonů nebo až když začnou vyrážet. U Sas to je asi jedno, protože ty rostou hustě. S nimi mám zkušenosti z minulých let. Stačí odkopnout cca 30 cm rhizomu s několika špičkami a nová stébla určitě vyrazí.
Phyllostachysy mají podzemních rhizomů hodně, ale ne každý oddenek - každá špička jde do stébla. U nich možná bude lepší ještě počkat, co kde začne růst anebo odkopávat a přesazovat jen loňská stébla.

68

Re: Zima 2006-2007

já ty oslé větvičky ostříhám a bude klid,asi zítra vystrčím .Bash. qing ven na slunce a nechám je venku a v sobotu jdou do země. :-).

69

Re: Zima 2006-2007

Hlásím růst výhonků Bashanie quin. a Indococalamus latifolius Hopei. Phyllostachysy a Fargesie jsou zatím v klidu.

Letos to bude asi fofr, protoze traviny Miscanthus, které mají obrážet až v květnu raší už teď z nepromrzlých keřů (vždy uschnou až k zemi, letos přečkaly cca 20 cm výhonky, které teď začaly obrážet).

70

Re: Zima 2006-2007

Phyll. decora už razí dva nové výhony. Špičky jsou asi pěticentimetrové. Tento druh roste přímo ďábelsky, růst se nezastavil ani během zimy. U ostatních phyllostachysů rostou jen nové listy.

Listy všech mých bambusů dostaly opět takový nahnědlý nádech, jako po mrazu počátkem února. Nedávno však měly ještě barvu normální. Nevím zda je to důsledek občasných mínusových nočních teplot nebo nedostatku vody, když přes den je skoro 20°C. Půda se však zdá pod suchým povrchem vlhká. Jinde - v jiné obci - je bambus normálně sytě zelený. Nepozorujete někdo na svých bambusech stejné změny zbarvení listů?

71

Re: Zima 2006-2007

Podívám se, až se dostanu z světla domů. Od víkendu se mi to zatím nepodařilo. Předtím jsem nepozoroval nic.
Mohu potvrdit Jirkovo poznatek, že Shanghai 3 zimu odnesla nejhůř (alespoň z mých bambusů) - má nejvíce pomrzlých listů.

72

Re: Zima 2006-2007

Mám proschlé skoro všechny druhy, dokonce i Phyll.bissetii. snad jediný kdo zustal bez úhony je Phyll. aureosulcata Harbin-inversa.