49

Re: Zima 2006-2007

Na konci července jsem zasadil nové Phyllostachysy  - 2 vivaxy a Shanghai3. Prekvapive je i ta mirna zima lehce sežehla, ale přičítám to tomu, že to byly čerstvé sazenice.
Bashanii q. mám na rohu domu, kde se stáčí vítr. Po té vichřici jsou nekteré listy jak roztřepené jak námořnické praporky...

Jinak: předpověď mě potěšila - průměrné teploty se už zřejmě nedostanou pod nulu - na koci února už předpověď hlásí dokonce denní průměr 5-10 stupnu Celsia !! wow !

50

Re: Zima 2006-2007

Předpověď - prognóza počasí je výborná, nečekám a jdu shánět hnůj.

Lime, významné je, zda mrazíky sežehly všechny listy nebo jen na podzimních stéblech. V prvním roce po vysazení bambusy často nedodržují stanovené cykly růstu a nová stébla si rostou průběžně jak chtějí.

Já se jen divím Phyll. decora, který bez ohledu na nízké teploty a dřívější mrazíky stále žene nové listy, kterým ani mráz nevadil. Vůbec při těch nedávných vichřicích, sněhu a mrazu neomrzl.

51 Naposledy upravil: Pospa (14.02.2007 13:16:09)

Re: Zima 2006-2007

Ahoj, ten hnuj povrchu,nebo se ho snažit zapravit do země?
Mám zdroj zralích slepičinců, je to velice dobré hnojivo, ale
nezničí bambusy, nebo je mám nechat rozmočit a zalívat tím?
pokud chemie jaká?Pokud hnojit od kdy?

CHEMIE nebo PŘÍRODA?

Ať Vám to roste!!!

52

Re: Zima 2006-2007

Zdravím a vítám zde nového člena Pospu. Táta Pospa z bambusária asi nebude jen náhodná shoda, že? Škoda, že diskuze tam jaksi zmrzla.

O hnojení jsme se tady bavili začátkem února - str.3.
Zapravovat hnůj do země bych se raději moc nesnažil. Špičky rhizomů v zemi čekají a mohly by dojít k úhoně.

53

Re: Zima 2006-2007

Správně, díky za přivítání. Pro hryzomy cokoli, ale co odpovědi na další moje otázky.
Ty slepičince sou suchy, mohl bych je rozdrobit a rozstřepat, ale kdy začít?
Jsem si jist že začínám pozdě, mám druh co začíná s růstem až v srpnu.
Problém s nevyzrálímy stébly je jasný, co je nad sněhem zmrzne, ale rostlina
ochotně obráží ze zbytků stébel a ty už problém s mrazem nemají. Ani listy,
který druch Phyll. tak pozdě raší?
Měj se Táta Pospa

54

Re: Zima 2006-2007

K hnojení jsem odkázal na st. 3 této diskuze. Já takové zdroje hnojiva nemám. Zasvěceně by se mohli vyjádřit ti, co slepičince a králičí hnůj používají.
Podle volné úvahy bych část slepičinců jen tak poházel kolem bambusů, aby se při dešti postupně rozmáčely a část bych rozmočil ve vodě a s tím pak zalil.
Dohadovali jsme se, že s hnojením bude lepší ještě počkat. To jsme však neznali předpověď počasí na měsíc dopředu. Když nám nyní meteorologové předpovídají, že už nebude mrznout, tak si myslím, že není důvod hnojení odkládat. Risk může být zisk.
Který bambus začíná rašit až v srpnu bude možná vědět wufeng.

55

Re: Zima 2006-2007

Pospa: Stačí ak bude nahádzané okolo bambusu a dážd ho postupne spracuje do pôdy.

56 Naposledy upravil: Lime (14.02.2007 23:22:03)

Re: Zima 2006-2007

Karle a ostatní! Ještě opatrně - možná přijdou ještě mrazy sad

Meteorologové přehodnotili ranní předpověď  (téměř o 360 stupňů sad) a teď koukám, že naopak hlásí v té periodě (22.2.-1.3) mráz. Takže ještě si budeme muset počkat...   Obecně je takto dlouhodobá předpověď úspěšná na cca 50 %, takže zatím jsem klidný a vyčkávám.

- viz http://wxmaps.org/pix/temp4.html
Karle, ty sežehlé listy byly jak na podzimních (tomu se ani nedivím) , tak na jarních stéblech. Nedělám si z toho hlavu, pořád doufám, že celkově byla zima příznivá a že to letos doženou.

57 Naposledy upravil: Karel (27.02.2007 16:54:21)

Re: Zima 2006-2007

Prvním rokem po vysazení se bambusy (zvláště menší sazenice) mohou chovat nestandartně. Tedy omrznutí i jarních stébel nemusí nutně prokazovat malou mrazuvzdornost rostliny. Důležité bude, zda se to omrznutí jarních stébel bude opakovat i v dalších letech.
Já jsem vždy na pochybách, co skutečně způsobil mráz a co je důsledek nedostatku vlhkosti v půdě. Taková ta pergamenová zeleň suchých listů podle mě svědčí o zmrznutí listů. Tak mi mrzne každoročně Phyll. aurea. Když však listy nebo jejich okraje schnou přímo do žlutohněda, tak si myslím, že to nasvědčuje vysušení. Nejen v suché půdě, ale i jako následek zmrzlé půdy. Pod sněhem ani za mrazu listy neuschnou. Vítr a slunce je nad sněhem vysušit může.

Jistě trvá nějakou dobu, než vlhkost hnojivo rozpustí a hnojivý roztok kořeny nasají. Záleží na formě dodávaného hnojiva. Hnojit až když bamusy vystrčí výhony je dost pozdě. Někde jsem četl, že nové výhony začnou růst, až když se půda ohřeje na nějakých 15°C. Loňský podzim to nepotvrzoval, protože výhony vyrážely i když bylo poměrně dost chladno. Půda zatím zmrzlá není a ani během zimy nijak zvlášť nebyla. Kořeny bambusů tedy zatím mohou v zemi růst a zakládat na nová stébla. Když stále rostou nové listy, bylo by divu, kdyby kořeny nerostly. Nové výhony však vyrazí až při nějaké vyšší teplotě. Vyrazí bez ohledu na to, zda rostlina byla či nebyla předem či v té době pohnojena - zvláště dusíkem.  Jistě se dá usuzovat, že nové výhony nerostou z toho, co právě je v půdě kolem rostliny, ale z předem připravených zásobních látek. Proto při brzkém pohnojení by se měla zvýšit zásoba pro růst, ale nemuselo by to mít větší vliv na  začátek růstu výhonů.
Pravdou je, že pokud pak příjdou mrazy, tak u silněji rostoucí rostliny toho zmrzne víc. Ale větší újma tím by přihnojené než nepřihnojené rostlině vzniknout neměla.
V zimě na zmrzlou půdü se nehnojí proto, že minerální látky by bez užitku voda vyplavila a odplavila. Tedy byla by to zbytečná práce.
Mrazy, které možná přijdou, snad nebudou ty dvacetiosmi stupňové (co jsou kousek od nás) a nebudou snad trvat týdny, aby půda do hloubky mohla promrznout. Z toho mi vyplývá, že nynějším přihnojením by se nemělo nic zkazit. Při nejhorším  jen hnojivé minerály bez užitku odtečou.

58

Re: Zima 2006-2007

Já stále ještě váhám s hnojením. Myslím, že je ještě čas. Pokud se teď pohnojí a trochu vylezou teploty, může se stát, že po nynější teplé zimě to bambusy vyprovokuje a výhony vylezou příliš brzo a i slabší mráz by je mohl poškodit. Ale třeba jsou to plané obavy a klapne to. Já ale radši ještě počkám do konce února.

pro Pospa: S tím slepičincem zkušenost nemám, ale rady mého dědy vždyky zněly, že slepičince jsou dost silný, tak s tím radši opatrně. Udělej to jak radí Betyar, v zemi radši nerej ať nepoškodíš rhizomy.

59

Re: Zima 2006-2007

Dik za rady i názory a podělení se o zkušenosti.
Pamatuju se jak slepičinec dokáže nabudit okurkové
sazenice, pokud se tím zalívá a taky že spálíte každé list
které omylem polijete.

Počkám na konec února, répat v zrmi nebudu
a s hnojivem to nebudu přehánět.

Ať Vám to roste
Táta Pospa

60 Naposledy upravil: petr (18.02.2007 23:45:22)

Re: Zima 2006-2007

Mám z loňského roku semena F. nittida. Dosavadní pokusy s množením většinou ztroskotaly. Poradí mi někdo s jejich výsevem?
                                                                                                                                                 
petr