13

Re: Zima 2006-2007

Na Plzeňsku byly minimálky -9. Navíc začalo mrznout až po sněžení, takže pod sněhem je půda úplně mokrá...tj. kořeny měli možnost sát vodu jako o závod smile
O dnešní oblevě ani nemluvím...

14

Re: Zima 2006-2007

letos ta zima je alespon zatim skutecne mimoradne prizniva. Vcera jsem kontroloval PS Japonica ktera je z toho co mam nejchoulostivejsi a je v naproste pohode. Je to asi predevsim tim, ze puda neni promrzla a jak stoupne teplota nad nulu tak hned muze nasat vlahu. Doufam, ze jeste ten unor prezijeme bez vetsich mrazu, brezen to jiz byva v pohode.

15

Re: Zima 2006-2007

Přátelé,pozor na únor,stačí vyhledat konec února 1929,to byla stoletá zima, snad až -40st.

16

Re: Zima 2006-2007

Radši nestraš, doufám, že letos nám bude zima příznivá a žádné škody nebudou.

17

Re: Zima 2006-2007

No nevím nevím konec týdne hlásí asi  -7,tak uvidíme.Zima je sviňa.Už aby byl duben.Mimochodem Jak někdo psal o růstu bambusů tak jsem koukl a fakt rostou, mám jich několik v teple průjezdu a tady už popojely.Ph rubicunda má dost nových listů a Bash. qing. má 6 nových výhonků a Ph.nuda Locaalis vyhodil novou větev hned odspodu.

18

Re: Zima 2006-2007

Radime, -40 snad ani být nemůže. To by snad žádný bambus nemohl přežít.
Zatím jsou všechny ve velmi dobrém stavu. V sobotu jsem měl dilema - zda bambusy zaházet sněhem, či nikoliv. Přece jen byla předpověď při vyjasnění větší mráz. Nakonec jsem je zaházel, ale dnes si říkám, že zcela zbytečně. Mrazy zatím velké nebyly - u nás podle teploměru na domě max. -6°C -  má se oteplovat a sníh již skoro slezl. V neděli jsme se žádné další sněhové nadílky nedočkali. Tak jsem bambusy přihazováním mokrého sněhu mohl jen zbytečně polámat.

Je již skoro únor a tak už o žádné mrazy nestojím. Vloni touto dobou byly bambusy již dost pomrzlé, když teploty klesaly k -20°C. Nejhorší pro ně byl konec ledna a začátek února. Nyní to vypadá, že i začátek února bude příhodný bez velkých mrazů. Kdyby to tak chtělo vydržet do konce února, tak bychom měli vyhráno.

Zajímavé je, že vichřice lámaly stromy, ale bambusům nezlomily ani stébelko. Naopak v sobotu na slunci a sněhu se bambusy parádně zelenaly. Půda není zmrzlá, mají dost vláhy, tak se jim daří. Když to vydrží, tak by letos mohly mít mimořádné přírůstky. Věřím Dannymu, že by se i proti loňsku zdvojnásobily. 

Myslím si, že v současném počasí by bylo chybou bambusy zakrývat před sluncem. Když není půda zmrzlá, tak by jim slunce nemělo uškodit. Po tání sněhu mají vláhy dost.

19 Naposledy upravil: Lime (30.01.2007 10:06:15)

Re: Zima 2006-2007

V únoru se má ochladit, ale minimálně v první polovině by žádný extrém přijít neměl.
- viz: http://wxmaps.org/pix/temp4.html

Radim má pravdu, 1929 skutečně bylo naměřeno u Budějovic rekordních -42,2. Brrr to bych nechtěl zažít.
Přestože je únor druhým nejstudenějším měsícem v roce, tak se průměrné teploty (Klementinské) pohybují kromě 3 dní nad bodem mrazu, takže statisticky je to optimistické smile
Pro nadšence hier http://www.chmi.cz/meteo/ok/extrklem.html#jan  and hier http://www.chmi.cz/meteo/ok/okdata12.html

20

Re: Zima 2006-2007

Moje babka povídala,že v tom roce 1929 to přišlo snad ke konci měsíce ,kdy už stromy začly tahat mízu,to pak prý byly rány .... jak ten mráz trhal nalité dřevo,tomu lze věřit , když pomyslíš, že kdysi trhali šutr v lomech vyschlým bukovým dřevem, které dávali do navrtaných děr.

21

Re: Zima 2006-2007

Tak tych -42 ma fascinuje, to je teda rekord... U nas tu v BA zatial teploty klesly pod bod mrazu iba 2 krat, maximalne na -3 stupne, tak to je super. Momentalne je tu 5 nad nulou, co je dokonale na slovensku februarovu zimu:D Co je vsak zaujimave, hlasite vsetci nove vyhonky, pricom ja neregistrujem nic... V piatok sa chystam do Strelnej - to je taka dedinka za Puchovom no tak uvidim, tam to asi bude trochu horsie... Stale mam strach, ze zo sekundy na sekundu budu obrovske mrazy, pretoze im v tom nic nebrani - ved je februar, ale inak ma vsetko prijemne prekvapuje... Napriklad exoticky giganteus je na vrchole svojho miniaturneho rastu, no napriek tomu vidim, ze za posledne 2 mesiace sa mu dari asi najviac. O take 2 roky by mohol mat tak cca pol metra az meter... a potom to snad uz pojde hravo - moja skusenost - ak ma bambus nad 1m, a aspon 10 - 15 stebiel, nic mu nebrani v absolutnom raste...
Snehom som zatial nic nezahadzoval, pretoze tu bol sneh iba 1 den a iba 1 cm big_smile ani to nie... mame tu suche chodniky, slnko sa snazi, tak snad vsetko dobre skonci = zima... Tak drzim palce bambusaci, nech sa vam dari a nech vas pocasie neprekvapi! big_smile

exoticke druhy bambusov

22

Re: Zima 2006-2007

zaslal Betyar: Phyllostachys viridis mi viráža výhonky.


http://bambusy.info/img/uploaded/Phyllostachys-viridis-Betyar.jpg

23

Re: Zima 2006-2007

To jsou takhle světlé normálně, nebo to je od blesku? Nebo byly pod mulčem? Normálně by měly být zelenější.

24

Re: Zima 2006-2007

Boli pod mulčem lepšie povedané pod hnojom.Akurát som chcel trocha ztoho odhádzať aj tak je mierna zima a vtedy som ich vyhrabal 2 som náhodou vylámal z lopatou ale nevadí dobré boli do polievky.:-) Teraz som ich naspať zahrabal uvidím čo bude  do jari.