Téma: Nové tyčky 2023

Pořád jsem čekal, kdo napíše první, ale nedá mi to. První tyčky se objevili 17.03. u Bashanie qingchengshanensis, pak hned u B. fargesii a 22. u F. scabridy a F. malachite monkeys a včera se ukázaly i u F. robusta. Příští týden u nás má byt kolem -3 st. tak jsem zvědav, co to odnese.

2

Re: Nové tyčky 2023

Tak to začalo. B. fargesii má výhonky do 10 cm, S. kurilensis do 15. Obě musely vylézt už v posledním březnovém týdnu, ale přišel jsem na to až dneska.

3

Re: Nové tyčky 2023

Tak mi už taky něco leze. F. scabrida a B. qingchengshanensis už mají malé výhonky.

4

Re: Nové tyčky 2023

Tak už to i u mě začíná, včera jsem objevil několik špiček u Phyll. aure. spetabilis.
Po deštích je vody dost, takže teď to sluníčko a hned se to pěkně rozjede.

5

Re: Nové tyčky 2023

V Beskydech to už také začíná. Objevil jsem první výhonky P.a.spectabilis. Sekačkou, jako obvykle...

6

Re: Nové tyčky 2023

zaslal Jirka:

Ahoj

Tak krásně mi vyráží nové stébla Phyll. Aure. Spectabilis.

Nesměle je venku i Phyll. Nigra i parvifolie

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

7

Re: Nové tyčky 2023

to Jirka:
Nádhera! Klima a půda na J Moravě dělají svoje..
U nás na S je vláhy nadbytek, ale chladno. Ze země to leze pomalu. Zatím jen nesměle P.a.spec., Sasa p.neb. a Fargesia d.r.

8 Naposledy upravil: davor (29.05.2023 16:36:28)

Re: Nové tyčky 2023

P.a.spectabilis začíná zlobit. Už mu nestačí 2-3 rhizomy nad/pod sebou, ale občas vytvoří takovou změť:

rhizomy

Letos vyryto zatím cca 30m...

9

Re: Nové tyčky 2023

Mám to podobně. Leze už hodně druhů, ale zatím tak rozpačitě pomalu, žádný bomby. Uvidíme teď, když konečně bude tepleji.

10

Re: Nové tyčky 2023

Tak už roste vše a po suchu konečně i napršelo.
Radost mi udělal Phyll. vivax aureocaulis - má cca 20 stébel a minulý rok bylo pouze 1 a také Phyll. sp. kew, který po zakořenění a 2 roční stagnaci má 6 krásných stébel.
Phyll. aure. spetabilis má stébla je na cca 5m.
Phyll. parvivolie má mnoho stébel a už jsem některé slabší vystřihl a jsem zvědavý, jaké bude mít nejsilnější stéblo.
Tak ať nám to roste.

Phyllostachys parvifolia
PunBB bbcode test

Shanghai 3

PunBB bbcode test

Phyllostachys vivax aureocaulis, vzad Phyllostachys nigra, vpravo Phyllostachys sp. KEW

PunBB bbcode test

11

Re: Nové tyčky 2023

Tady zatím vylezla Bashania fargesii. Slabší než loni i předloni (do 3 cm), přesto letošní nejvyšší výhonky dosahují už cca 6 m. Výhonků bylo extrémně moc, zhruba 80 - 100 na metr čtvereční. Většinou tenké, 2 cm a méně. Ponechal jsem jich jen asi 10 %, těch nejsilnějších. Letos vynechám hnojení a uvidím, co to udělá.

Phyllostachys alpina (viz fotky) - dvě tři stébla budou mít kolem 4 cm, takže jako loni, možná o nějaký milimetr víc. Snažím se vylámat všechno pod 3 cm, i když je mi to líto. První výhonky vyrašily až koncem května, výrazně později než loni. Teprve teď lezou. A byla zima, ještě před pár dny byly ranní teploty k 5 stupňům. Letních dnů bych napočítal letos na jedné ruce. Neroste to, články jsou krátké, zhruba o 1/3 kratší než u loňských tyček. Takže otázka, kam se až vyšplhají.

Pak ještě Sasa kurilensis - šíří se jako maliní.

Atrovaginata i parvifolia spí. Parvifolia ovšem u mě vyráží někdy až v červenci. Loni kupodivu nevylezla vůbec. Ani jedno stéblo. Už začínají narůstat nové lístky, takže myslím, že to co nevidět vypukne. (Zajímavé je, že Phyllostachys nejdřív vyhání listy, potom výhonky. Bashania naopak.)

Phyllostachys alpina

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

12

Re: Nové tyčky 2023

Já 14 dní nebyl na zahradě, tak jsem zvědav, jak to roste. Uvidím o víkendu. Doplnil jsem fotky.