1

Téma: Wufengovo rozhlasové povídání

Jistě jste nepřehlédli na úvodní stránce bambusy.info odkaz na Wufengovo rozhlasové povídání o bambusech na http://www.rozhlas.cz/radionaprani/arch … 460168.mp3 .
Je zajímavé, dobře se těch 40 minut poslouchá. Mimo jiné tak Wufeng odpovídá na otázku redaktora kolik je v ČR bambusářů, kteří pěstují více druhů bambusů. To se samozřejmě těžko odhaduje, když ne každý bambusový fanda se zapojuje do diskuzí na tomto nebo Rezlově fóru. Ač by mnozí jistě mohli, protože z e-mailů znám takové, co mají přístup k internetu a třeba i na jiných fórech diskutují. I ze samotných diskuzních příspěvků se těžko získá nějaký trochu přesnější přehled. Vždyť tyto stránky v současné době mohou slavit první výročí. No a kolik již je tu diskuzních příspěvků. Nechtěl bych je všechny číst na jeden zátah.

V té souvislosti si vzpomínám, že zhruba před rokem jsme zde diskutovali možnost vytvoření přehledu, jak kde se u nás bambusům daří. Něco na polský způsob, kde se lidé chlubí, jaké bambusy se jim kde podařilo vypěstovat. Jak se kde u nás bambusům daří by jistě zajímalo nejen současné bambusáře, aby mohli vzájemně porovnávat výsledky svého snažení, ale jistě i zájemce, kteří mají chuť bambusy na svých zahrádkách vyzkoušet. Momentálně v rychlosti nacházím třeba tuto diskuzní stránku http://forum.bambusy.info/viewtopic.php?id=23 . Diskutovalo se to však ve více tématech. Během jara a léta pak přišly jiné, naléhavější a zajímavější záležitosti k diskuzi.

Nyní máme před sebou zimu a zatím do větších mrazů se s bambusy nic mimořádného dít nebude. Tak si dovoluji zapadlé téma připomenout. Samozřejmě netrvám na původním záměru databáze. Registrovaných účastníků je zde nyní již mnohem víc a tedy mohou přijít další jiné nápady.

2

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

Poslechl jsem si rozhlasové povídání o bambusech a je dobře, že se lidi dozvědí, že je možné bambusy pěstovat v našich podmínkách. Mě bambusy učarovali před několika roky a až později jsem se dočetl na internetu, že se jim u nás daří. A tak je již dva roky pěstuji, mám sice jen deset druhu, ale i tak se považuji za bambusáře. Těším se již na jaro na nové a podstatně silnější a větší stébla a taky si pořídím další 3-4 sazenice.
Zdar všem kdo se nebojí, že se ušpiní od hliny a umí něco vypěstovat!!!  Jirka

3

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

Myslím, že deset druhů je docela dost, ale rozhodně na počtu nezáleží. I ten kdo bude mít jen jeden, ale bude ho mít rád může být na 100% za bambusáře považován také. Určitě nejde o kvantitu. Já jich mám sice dost, ale spíš za tím účelem, že se chci se všemi možnými seznámit a časem některé půjdou z domu. Zatím jsem však ještě ve fázi hromadění, která je musím říct velmi příjemná.

Teď jsem z Holandska přivezl cca. 10 nových druhů. Některé podle předpokládané zimovzdornosti by u nás měly být velmi perpektivní Borinda frigidorum, Borinda macclureana, Fargesia yulongshanensis, některé třeba  Phyllostachys meyeri a Phyllostachys violascens asi nic moc nevydrží, ale chtěl jsem je zkusit. Také Chusquea culeou asi u nás nevydrží, ale nedalo mi to a pokusím se jí u nás pěstovat venku. Zatím mají jednu ve skleníku Fata Morgana ve studené části. V každém případě jde o obtížně pěstovatelný bambus i v teplých krajích, tak se obávám, že to asi nevyjde. Podařilo se mi získat nepříliš rozšířenou Phyllostachys arcana, která pokud bude stejně výborně odolná jako Phyllostachys arcana Luteosulcata bude cenným obohacením mezi zelenými Phyllostachysy. U jednoho bambusáře jsem získal Phyllostachys stimulosa, bambus o kterém si zatím nejsem jist zda jde o samostatný druh, nebo se jedná o kultivar Phyllostachys humilis. Vypadá stejně jako on, ale dorůstá menších výšek (do 3 metrů) což by mohlo být zajímavé pro jeho využití pro tvorbu živého plotu. Konečně jsem také sehnal kultivar po kterém jsem dlouho prahnul Phyllostachys vivax Huanwenzhu-inversa, takže se mi výlet vyplatil.

Pane Karle pokud jde o tu databázi, určitě se k tomu někdy dostaneme, ale můj webmaster má teď rozděláno několik projektů, takže až se mu trochu uleví, tak mu to navrhnu znovu. Dělá to pro mě zadarmo, tak ho nemůžu honit a jsem rád, že je ochoten se mi starat o tyto stránky. Tímto mu i moc děkuji. Ale zatím to můžeme dočasně řešit i zde ve fóru. Kdokoliv budete chtít udělejte si tu vlákno, jako má pan Szomolányi, nebo Vám ho udělám já a pak stačí poslat mi fotky na email a já je tam vždy nauploaduji.

Už se hrozně těším na jaro. Jak jsem dovezl ty nové sazenice a čekají ve skleníku, nemůžu se dočkat až je zasadím.

4

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

Tak ta chusquea je nádherná. Někde jsem viděl fotečku, prostě skvost.Hlásím se do pořadníku. Zdeněk

5

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

Obávám se, že k namnožení Chusquea culeou jen tak nedojde. Teď musí vydržet v květináči do jara a všichni holandští zahradníci co jsem s nimi mluvil tvrdí, že udržet ji v kontejneru není snadné. Třeba druh Chusquea andina, který mi doporučovali jako ještě vhodnější k nám, vydrží v kontejneru jen chvíli, takže šanci získat sazenici je pouze na jaře, kdy ji můžou odkopnout z trsu. Druhým problémem je, že rostliny několik let zakořeňují a nedoporučuje se je přesazovat vůbec, tak i odkopávat z nich sazenice bych se bál. Nehledě k tomu, že Chusquea culeou v průběhu pěstování v Evropě několikrát kvetla a některé populace ze semen jsou málo životaschopné. Já mám rostlinu importovanou z Chile, která už musela vydržet transport a několik měsíců v květináči, tak není úplně ve 100% stavu. A uvidí se jestli se jí u nás bude dařit. Takže vůbec udržet ji naživu je můj první úkol a pak teprve se můžu pokusit o rozmnožení. Ale zase je to výzva, tak mám o zábavu postaráno.

6

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

Dejte sem fotečku,prosím.           Z.

7

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

Jestli to stihnu zítra jí sem šoupnu, ale radši nic neslibuji. Jsem až do 20 00 v práci a to už je tma a nedá se nic vyfotit.

8

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

Bohužel mám trochu problém s celkovým foto. Sice jsem ho v Holandsku nafotil, ale majitel zahrady mi ho nedovolil zveřejnit. Tak přidávám akorát polocelek a detail.

http://bambusy.info/img/uploaded/Chusquea-culeou-01.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Chusquea-culeou-02.jpg

9

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

A takhle vypadá ta sazenice.


http://bambusy.info/img/uploaded/Chusquea-culeou-03.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Chusquea-culeou-04.jpg

10

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

http://bambusy.info/img/uploaded/Chusquea-culeou-05.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Chusquea-culeou-06.jpg

11

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

A tady jsem objevil pěknou fotku z Anglie.

http://k41.pbase.com/u13/theukoasis/large/42513416.oasischusquea_couleou.jpg

12

Re: Wufengovo rozhlasové povídání

To vypadá skutečně zajímavě, tak nebambusově.