1

Téma: Automatická závlaha bambusů

Dovolím si založit nové téma, které tady nemůžu najít.

Můžeme se zde podělit o možnosti vlastních řešení automatické závlahy, jaký typ a jak často ji necháváte běžet.
Sám mám závlahu dovedenou ke všem mým bambusům s automatickým časovačem. Později nahraji fotky.

Mám prosím první otázku. Když mám jednu rostlinu rostoucí již v 2m průměru a dále se bude rozrůstat stačí jí závlaha v jednom bodě? (centrum rostliny, místo zasazení). Rozvede si to kořenový systém po celé rostlině? Vyrůstají mi teď nové výhonky v místech kam závlaha nestříká a je vidět jak výhonky vyrůstají z úplně suché půdy a mám snahu tyto místa dodatečně zalévat.

Díky

2

Re: Automatická závlaha bambusů

pavelmicek napsal:

... stačí jí závlaha v jednom bodě? ...

Lepší závlaha (pokud je třeba) v jednom bodě, než žádná.

pavelmicek napsal:

... s automatickým časovačem.

Což takhle místo spínacích hodin doplnit senzor půdní vlhkosti a zalévat jen dle potřeby?

3

Re: Automatická závlaha bambusů

automatickou závlahu nemám, ale zalívám soustavně. Když se mi nechce, tak tam jen položím hadici a nechám ji téci Ještě se mi nestalo, že bych bambus přemokřil. Rostlina si kořeny vodu rozvede kam potřebuje.

4

Re: Automatická závlaha bambusů

Přijde mi lepší pokropit celý prostor než kapkově v jednom místě ikdyž i to je lepší než vůbec. Já zalévám hadicí, snažím se zalít i výhonky na okraji. Možná pokud jde o automaty by byly dobré ty koncovky co se používají na trávníky. Nastavit to časovačem ať se to večer na potřebnou dobu zapne a hotovo.

5

Re: Automatická závlaha bambusů

Možná je to blbost, ale napadlo mě - je možné ovlivnit směr šíření rhizomů, kdybych třeba zaléval jenom z jedné strany?

6

Re: Automatická závlaha bambusů

Jarek napsal:

Možná je to blbost, ale napadlo mě - je možné ovlivnit směr šíření rhizomů, kdybych třeba zaléval jenom z jedné strany?


Myslím, že to nejde. Ani jsem nepozoroval, že by rhizomy měly tendenci růst více do části která je vlhčí, nebo naopak sušší. O něčem podobném spekuloval i Paul Whittaker v knize Hardy Bamboos – TAMING THE DRAGON. Pokud se dobře pamatuji, tak tam udával, že suchem se dá podpořit šíření rhizomů do stran. Že rostlina má tendenci hledat vodu. Nevím, já mám třeba úplně opačné zkušenosti. Na slunné zahradě na svahu, kde je opravdu velké sucho a já tam nezalévám, naopak bambusy rostou spíše trsovitě. Nemají tendenci se moc rozrůstat. Dá se tam ale dobře pozorovat jejich závislost na vodě. Mají velkou odolnost vůči suchu. Nehynou jen narůstají velmi pomalu a jsou v porovnání se stejnými rostlinami jinde, kde je voda, po stejných letech pěstování cca. třetinové. Takže ještě doplnění k tématu zalévání. To, že pořád doporučujeme zalévat, je hlavně z důvodu dobré prosperity rostlin a jejich maximálního nárůstu. Pokud ovšem nebude čas, chuť, dojde voda, oni si také poradí a nezahynou. Z důvodů sucha jsem ve volné půdě ještě o žádnou rostlinu nepřišel.

Doplněk k bodovému zalévání. Rostlina čerpá živiny, vodu atd, hlavně vlasovými kořínky. Když vyroste nové stéblo, dole se okamžitě vytvoří kolem rhizomu hustá spleť vlasových kořínků, která stéblo vyživuje. Zůstává stále spojené s mateční rostlinou, a může si s ní vyměňovat živiny, vodu. Když zalejeme bodově, rostlina saje vodu kořínky jen v místě zálivky a zbytek posílá rhizomy, kam je potřeba. Když zalijeme větší plochu, zapojí se na čerpání vody další kořínky a to mi přijde mnohem efektivnější. Rychleji, než půda vyschne dokáže rostlina načerpat potřebnou vláhu a nemusí se tolik předistribuovávat zdoje v podzemním systému.