1

Téma: Výhonky 2018

Zakládám Výhonky 2018, aby se zde pokračovalo v diskuzi z tématu zima 2017-2018

Jirka napsal:

Tak u mě už raší nové výhonky u Phyll. aure. spetabilis.

Já pořád myslel že nic, až když jsem lezl mezi stébla Sinobambusa intermedia a pár jich zlomil, zjistil jsem že už dávno jede. smile

2

Re: Výhonky 2018

ahoj, tak u mě prvni raši fargesia robusta camplbell.ostatni zatim nic.

3

Re: Výhonky 2018

Taktéž Sinobambusa intermedia, Bashania fargesii, rufa vyšší.

4

Re: Výhonky 2018

Fargesia rufa - nové výhonky už asi 30 cm dlouhé.
Bashania fargesii - začínají vylézat ze země.

5

Re: Výhonky 2018

Všechny Fargesia rufa co mám už jedou. Loni jsem vysadil jednu novou Fargesia rufa Valkenswaard a ta má odlišné výhonky s červenými pochvami. Možná je to tím, že sazenice je malá, výhonky mají 2-3 mm, takže až ztloustnou asi budou podobné těm dalším. Zatím jsou však výrazně odlišné. Ještě mi leze Sasa oshidensis a Sasa kurilensis jinak nic.

6

Re: Výhonky 2018

zdar lidi
u mě jede fargesia sp jiuzhaigou 4 a viking , ph. aureocaulis jinak nic. půdokryvný dostaly zabrat a jsem zvědavej co z nich vyrazí.
zima byla těžce pracovní a tak nebyl čas dát sem nějakej příspěvek.
najdu pár fotek z listopadovýho výletu do mexika. bambusů jsem moc neviděl, sever je suchej.  když jsem potom sjel na západní pobřeží, tak jsem něco nafotil.
karlos

7

Re: Výhonky 2018

F.rufa vylezla 10.4., F.murieliae zatím jen pouští listy, zbytek nic, až na:
Dnes jsem doslova zakopnul o špičku P.a.spectabilis, v posekané trávě, kde bych ho nečekal...
Snad to přežil (i když jich bude ještě dost), je o 2/3 silnější než loňské výhonky. Mateční trs je z 97% suchý jak sláma, zatím ani náznak pučení listů.
Tak doufám, že rostlina překvapí a zmátoří se ze země.

8

Re: Výhonky 2018

Jestli už jsi viděl první výhonek, tak je to dobré znamení. Zmátoří se určitě, jen je možné, že bude víc narůstat kolem a u původního trsu vyrostou jen slabší stébla.

9

Re: Výhonky 2018

wufeng napsal:

... Zmátoří se určitě, jen je možné, že bude víc narůstat kolem ...

Z toho, že by se nevzpamatoval, strach nemám. Spíše se obávám tělocviku s rýčem, letos už budu muset radikálně zasáhnout okolo tří rostlin, jinak budu na rok vyrývat i 2m rhizomy, rostoucí nežádoucím směrem... smile

10

Re: Výhonky 2018

U me (vsechno to jsou koupene odkopky z lonska, sazene na konci leta) zatim F. rufa 6 vyhonku cca 15 cm. A dneska nalezen i Ph. a. alata prvni vyhonecek. Ale je teda super tenky..
Jinak spectabilis umrzlo jedine steblo, co mela,  ale dole byla tenounka vetvicka v zemi, na ktere uz lezou listy. Tak snad nejake vyhonky budou..

11

Re: Výhonky 2018

davor napsal:

Spíše se obávám tělocviku s rýčem, letos už budu muset radikálně zasáhnout okolo tří rostlin, jinak budu na rok vyrývat i 2m rhizomy, rostoucí nežádoucím směrem... smile

Já už si letos pořádně zacvičil. Přesouval jsem odkopky z velkého trsu. Asi deset kousků, které jsme i ve dvou skoro nezvedli. Chce to boty s tvrdou podrážkou a pořádný rýč.

12

Re: Výhonky 2018

wufeng napsal:

Já už si letos pořádně zacvičil. Přesouval jsem odkopky z velkého trsu. Asi deset kousků, které jsme i ve dvou skoro nezvedli. Chce to boty s tvrdou podrážkou a pořádný rýč.

Nepatří to sem ale jen okrajově - kdybych chtěl přesunout rostlinu a hodně bych oklepal kořenový bal od hlíny, abych mohl přesouvat převážně jen kořeny (plus nadzemní část) právě kvůli váze, bude to pro rostlinu nějaký větší problém? Přijde mi lepší přesunout větší kořenový systém bez hlíny, než menší, ale s hlínou..