1

Téma: Phyllostachys nigra aureovariegata

Zajímavá novinka roku 2016 je Phyllostachys nigra aureovariegata, někdy také nabízená pod názvem Phyllostachys nigra Variegata.

Jde o panašovanou formu, kdy lístky jsou žlutozeleně pruhované. Snažil jsem se vypátrat původ rostliny. Podle dodavatele jde o mutaci v zahradnické školce, která byla poté dána do laboratoře na rozmnožení. Sazenice, které jsou zatím dostupné, jsou tedy laboratorně množené.

Jednu jsem na zkoušku objednal. Přišel prcek, který doufám přežije a poroste dál. To panašování je opravdu moc pěkné. Snad se časem podaří vypátrat, kde k této mutaci došlo a půjde sehnat i vegetativně množená.

Phyllostachys nigra aureovariegata - sazenice, která mi přišla

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Fotky z webu prodejce: http://www.eden-exotics.com/store/p201/ … gata_.html

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

3

Zdravím, moc pěkná novinka od nigry,jen škoda té menší odolnosti ale snad poroste dobře.Bude to krasný přírustek do vaší sbírky.

4

Uvidíme, jak si povede. Čekám, že bude choulostivější, ale třeba příjemně překvapí.

5

Ahoj, za kolik to vyšlo i s dopravou?

6

Platil jsem 880,- , ale nebral jsem tu nejmenší sazenici, bral jsem prostřední, ta nejmenší byla o něco levnější.

7

Tak mi to nedalo a take jsem koukal kde a za kolik by se dala sazenice sehnat.A nasel jsem za cca 20 liber plus poštovné za  tři rostlinky ale jsou malé. Tak zatim nevim jestli zkusit nebo raději vzit tu větší.

8

Odkud jsem bral já, tak už má jen také ty malé po 10 librách, tak výhodnější je asi vzít jinde 3 za dvacet a něco z toho snad pojede.

9

Zkusim objednat a uvidim,melo by to vyjít take na cca 900kc tak snad porostou. Docela by me zajimali zkušenosti pěstování nigry laboratorne mnozene,protoze to byl mul prvni bambus co jsem mel a rostl krasne az do zimy 11/12 ,soucasne s ni jsem měl aureosulcatu take lab.mnozenou a ta se dodnes drží v trsu.

10

Moje skúsenosti s pestovaním Ph. nigry sú takéto : Asi pred dvanástimi rokmi som kúpil v záhradníctve rastlinu v 40 l kontajnery s víziou mať čo najskôr pekný, veľký bambus. Rastlina má vyhradených cca 16 m2. Za ten čas dorástla v priemere do výšky asi 3 m, väčšína stebiel má hrúbku 0,5 - 1 cm a vyrastá ich spústa akoby v malých trsoch. Akurát minulý rok spravil asi 5 stebiel vysokých cca 3,5 m o hrúbke stebiel do 1,5 cm. Podobnú skúsenosť mám aj s Ph. bissetii. Tak isto stará rastlina je vysoká cca 4 m, hrúbka stebiel do 1,5 cm. Tak isto starý bambus som videl v Dunajskej Streda a mal 9 m a hrúbku stebla 4 cm.
Takže rozdiel u bambusov množených in - vitro a klasicky delením je evidentný.

11

Děkuji za odpověď a zkušenost.

12

Tak zkušenosti s touto panasovanou  nigrou jsou po teto zimě velmi dobre.Na podzim jsem objednal tři, jednu jsem dal ven ,druhou do skleniku a treti na chodbu. Bez poškození prezimovala ve skleniku a k memu prekvapeni i velmi dobre venku,ztratila par listku a  ted uz krasne roste tak uvidime jak si povedou