1

Téma: Phyllostachys nigra aureovariegata

Zajímavá novinka roku 2016 je Phyllostachys nigra aureovariegata, někdy také nabízená pod názvem Phyllostachys nigra Variegata.

Jde o panašovanou formu, kdy lístky jsou žlutozeleně pruhované. Snažil jsem se vypátrat původ rostliny. Podle dodavatele jde o mutaci v zahradnické školce, která byla poté dána do laboratoře na rozmnožení. Sazenice, které jsou zatím dostupné, jsou tedy laboratorně množené.

Jednu jsem na zkoušku objednal. Přišel prcek, který doufám přežije a poroste dál. To panašování je opravdu moc pěkné. Snad se časem podaří vypátrat, kde k této mutaci došlo a půjde sehnat i vegetativně množená.


Phyllostachys nigra aureovariegata - sazenice, která mi přišla

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Zdravím, moc pěkná novinka od nigry,jen škoda té menší odolnosti ale snad poroste dobře.Bude to krasný přírustek do vaší sbírky.

3

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Uvidíme, jak si povede. Čekám, že bude choulostivější, ale třeba příjemně překvapí.

4

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Ahoj, za kolik to vyšlo i s dopravou?

5

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Platil jsem 880,- , ale nebral jsem tu nejmenší sazenici, bral jsem prostřední, ta nejmenší byla o něco levnější.

6

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Tak mi to nedalo a take jsem koukal kde a za kolik by se dala sazenice sehnat.A nasel jsem za cca 20 liber plus poštovné za  tři rostlinky ale jsou malé. Tak zatim nevim jestli zkusit nebo raději vzit tu větší.

7

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Odkud jsem bral já, tak už má jen také ty malé po 10 librách, tak výhodnější je asi vzít jinde 3 za dvacet a něco z toho snad pojede.

8

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Zkusim objednat a uvidim,melo by to vyjít take na cca 900kc tak snad porostou. Docela by me zajimali zkušenosti pěstování nigry laboratorne mnozene,protoze to byl mul prvni bambus co jsem mel a rostl krasne az do zimy 11/12 ,soucasne s ni jsem měl aureosulcatu take lab.mnozenou a ta se dodnes drží v trsu.

9

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Moje skúsenosti s pestovaním Ph. nigry sú takéto : Asi pred dvanástimi rokmi som kúpil v záhradníctve rastlinu v 40 l kontajnery s víziou mať čo najskôr pekný, veľký bambus. Rastlina má vyhradených cca 16 m2. Za ten čas dorástla v priemere do výšky asi 3 m, väčšína stebiel má hrúbku 0,5 - 1 cm a vyrastá ich spústa akoby v malých trsoch. Akurát minulý rok spravil asi 5 stebiel vysokých cca 3,5 m o hrúbke stebiel do 1,5 cm. Podobnú skúsenosť mám aj s Ph. bissetii. Tak isto stará rastlina je vysoká cca 4 m, hrúbka stebiel do 1,5 cm. Tak isto starý bambus som videl v Dunajskej Streda a mal 9 m a hrúbku stebla 4 cm.
Takže rozdiel u bambusov množených in - vitro a klasicky delením je evidentný.

10

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Děkuji za odpověď a zkušenost.

11

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Tak zkušenosti s touto panasovanou  nigrou jsou po teto zimě velmi dobre.Na podzim jsem objednal tři, jednu jsem dal ven ,druhou do skleniku a treti na chodbu. Bez poškození prezimovala ve skleniku a k memu prekvapeni i velmi dobre venku,ztratila par listku a  ted uz krasne roste tak uvidime jak si povedou

12

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Tahle varieta je vazne nadherna. Asi ke sve prvni nigre porizene teprve tyden nazpet prikoupim dalsi kvetinac smile Tak mam pocit ze bambus dokaze byt pekny srdcervac, malo co me tak nadchlo 🤘🏿