1

Téma: Bashania fargesii

ahoj,
chtěl jsem poradit ohledně pěstování tohoto druhu - lokalita praha, písečná půda (téměř čistý písek, trochu jílových částic). měli jsme jej zasazenej volně, ale během cca 3-4 let se celkem rozrostl - trs šířky 3m, výbežky až 3 metry od něj, stébla ke 4 m do výšky. jelikož máme malou zahradu a jedno stéblo už loni začalo růst u sousedů, tak jsme ho chtěli nějak přesadit do bariéry, leč letošní zima celý trs zredukovala na asi 10 %, veškerý velký tyče pryč, zůstali jen několik tyčí zelených do cca 1 m a pár malejch novejch, který se objevily  v květnu.
do čeho ale přesadit - napadlo nás koupit v obi takovej ten 200 nebo 300 l sud na vodu - vyřezat drenážní otvory do dna a celý sud zahrabat do země a do toho ten trs přesadit. ten sud má výšku 80-90 cm, myslíte že to bude stačit, aby výhony neodrůstali dolu, skrz? taky nevim, co se bude dít až rostlina ten sud úplně vyplní - bude pak vůbec moct růst dál? předpokládám, že tak velkej trs už bude z toho sudu dost náročný vytáhnout (na odsekání výhonů a množení - což není můj cíl, spíš jen jak poskytnou trsu další místo....) nebo nemáte nekdo nějaký jiný řešení bariery u tohodle druhu? nopová folie by asi nestačila, typ na nějakou jinou?

Díky

2

Re: Bashania fargesii

Myslím, že to není úplně špatný nápad s tím sudem. Pokud tam budou jen drenážní otvory, tak myslím je velká šance, že ho to udrží. Pokud sud vyplní, což může být docela rychle, tak asi nezbude než opravdu ho jednou za čas vytáhnout a osekat. Pokud se nechá, asi pak bude krnět a vyhánět jen slabší výhony. Taky jeho zimovzdornost v prorostlém sudu bude asi slabší.

Když už ho to takhle zrublo, tak bych spíš zvažoval, zda místo něj nezkusit nějaký jiný.

3

Re: Bashania fargesii

tak to asi vyzkousime, diky. vyměnit za jinej druh - to se mi nechce, když mě se tahle bashania hrozne líbí....

4

Re: Bashania fargesii

Osobně si myslím, že ta nopkovka by to mohla vyřešit, ono to ani není moc drahé když se podíváš http://www.mpl-stavebniny.cz/izolace-sp … 36_38.html ale spíš bych se bál, že budu pak jednotlivé kořeny tahat mezi jednotlivými nopy nebo že to poškodím . Sud si představuješ jaký, plastový?

5

Re: Bashania fargesii

zpawelska napsal:

Osobně si myslím, že ta nopkovka by to mohla vyřešit, ono to ani není moc drahé když se podíváš http://www.mpl-stavebniny.cz/izolace-sp … 36_38.html ale spíš bych se bál, že budu pak jednotlivé kořeny tahat mezi jednotlivými nopy nebo že to poškodím . Sud si představuješ jaký, plastový?

Máte s tím osobní zkušenost, nebo jen hádáte? Podle popisu má nopová fólie tloušťku jen půl milimetru. To je pro bambusy příliš málo, nevěřil bych, že to vydrží. Když dokážou propíchnout 1 mm hladkou fólii, tak tuhle nerovnou bych tipoval, že projedou ještě snadněji.

6

Re: Bashania fargesii

Ahoj, mate nekdo zkusenosti s tim, jak hluboko rostou u Bashanie rhizomy kdyz ji neomezujete korenovou barierou? Mam ji zasazenou pomerne blizko sousedum, tak bych nerad, aby jim tam prorostla:)

7

Re: Bashania fargesii

Prema napsal:

Ahoj, mate nekdo zkusenosti s tim, jak hluboko rostou u Bashanie rhizomy kdyz ji neomezujete korenovou barierou? Mam ji zasazenou pomerne blizko sousedum, tak bych nerad, aby jim tam prorostla:)

Jirka zde psal, že i 1m hluboko.

8

Re: Bashania fargesii

Ahoj,
že koření hluboko mohu potvrdit. Ten 1m jsem vyčetl. Zatím mám ze strany od sousedů druhy rok zábranu cca 70 cm a bambus neprorostl. Když jsem kopal, tak některé kořeny i v hloubce 50cm. Bohužel jsem měl je tu 70 cm zábranu a proto předpokládám, že mě to čeká znova. Co by člověk neudělal pro sousedské vztahy. Stačí, když pěkně fouká a sousedka začne hrabat bambusové listí a hlavně se snaží, abych to viděl, že to musí uklízet. Naštěstí si soused zasadil k plotu túje, tak se to tím vyřeší.

9

Re: Bashania fargesii

Prave premyslim, jakou folii mam koupit, aby ji nepodlezla. Nebo jestli je jistejsi to radeji obryvat do hloubky treba tech 50 cm. Kdyz nenarazi na prekazku, tak se mozna nebude cpat tak hluboko? Kazdopadne to kazdorocni obryvani by nebyla zrovna zabava.

10

Re: Bashania fargesii

Bohužel Bashanii fargesii neobryješ.
Mám vyzkoušenou PENEFOL 950 síla 1mm. Koupíš ve stavebninách. Poprvé jsem ji použil u Phyll. aure. spetabilisu před cca 8-9 let a pořád drží a nic nepodlezlo.

11

Re: Bashania fargesii

Zkusil bych, jak píše Jirka tu folii PENEFOL 950. Jestli po těch letech Jirkovi neprošel spectabilis přes 1mm, tak asi tahle tloušťka bude stačit. Mají ale i tlustší, tak stojí za zvážení, zda si nepřiplatit a dát tam silnější. Dělají to v 1metrové šířce, tak to by snad mohlo stačit.


Já jí měl volně a když jsem jí vykopával, tak byla přes půl metru hluboko. Když podlézala pařez, který byl hned vedle, tak šla i níž, takže pro jistotu bych dal alespoň metr.

12 Naposledy upravil: Jirka (07.02.2016 19:14:23)

Re: Bashania fargesii

Taky bych Ti doporučil tu 1m vysokou. Používám 1mm tlustou, na omak je velice pevná, spíš ti to bude připomínat plast než fólii. Bambus ji určitě neproroste, jsem o tom přesvědčen. Jinak se uvedená fólie dá koupit v síle 0,6mm (slabá), nebo 1,3mm,1,7mm,2mm,2,5mm a 3mm samozřejmě pak je cena někde jinde.
Jinak se dá koupit také ve výšce 1,4m a pak ji řízneš na půl a máš fólii o výšce 0,7m a to ostatním stačí. Při ručním kopání to poznáš.

Dřív jsem bambusy pěstoval volně a zábranu měl jen u jedné sazenice - okrasná skalka poblíž. Ale co se mi rozrostli a začali růst nové výhonky cca 4-5m od rostoucí rostliny, tak jsem to musel začít řešit. Začalo to růst až u sousedů. Na obrývání toho mám již hodně a zábrana je pohodlnější.

Podívej se do tématu "kořenová zábrana" jsou tam fotky a celkem jde vidět, jak ta fólie vypadá a taky, že je pevná. Kyž jsem dělal díry na šrouby, tak jsem použil vrtačku.