1

Téma: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Opuncie si asi zaslouží samostatné téma mezi dalšími exoty - tak jsem si dovolil založit.

Pro pěstování na skalce připadá v úvahu několik málo druhů - ovšem v mnoha stanovištních formách a barvách květů:

Opuntia humifusa
Opuntia macrorhiza
Opuntia phaeacantha
Opuntia polyacantha
Opuntia fragilis
Opuntia imbricata
Opuntia whipplei
Opuntia basilaris v. aurea

Letošní zima jim narozdíl od bambusů obvzláště prospěla, hlavně formy opuncií fragilis a polyacantha ze severních států (Wyoming, Montana, Alberta) jsou letos obalený poupaty. Dosud mi severní druhy nekvetly, letos je však kontinentální zima vybudila jak se patří.

Postupně budu přidávat obrázky s popisy až to vykvete.

2

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Supr, těším se. Moje na balkóně přežily docela dobře, akorát jsem jim asi namíchal moc chudou půdu, tak květy jsem zatím neměl, nebo jsou ještě moc malé, uvidíme. Ty co mám venku na skalce postihla teď trochu jarní hniloba, tak se teprve vzpamatovávají.

3

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Pokud jde o půdu, stačí písek. Důležitý je neutrální (písek) až zásaditý pH, pokud nevíš jaký má tvoje zem, stačí posypat drceným vápencem a ten to rychle srovná do zásaditýho. Některý druhy v kyselym nerostou vůbec, snad jen humifuse nevadí.

Hnojení je pro kvetení potřeba. Dávám navrch granulovanej hnůj, většina druhů to snáší dobře ale některý po něm uhnívají (kupodivu právě z okruhu humifusa). Pak je líp použít minerální hnojivo.

Důležitá je taky zálivka, tady opět zvláště okruh humifusa zalévat, zalévat, zalévat. Ale zas nesmí stát v misce s vodou, drenážovat. Zimuvzdorný opuncky snáší vodu dobře. Pokud mají málo vody a hnojení, přežívají ale omezují růst a kvetení. Zalévat už brzy z jara, přes zimu vyhovuje líp sucho.

Nezbytností je co nejvíc přímého slunce, vyjma humifusy která roste dobře i v polostínu.

Při dodržení těhlech zásad se mi nestává že by něco hnilo. Pokud ano, tak držet víc na slunci, suchu a v minerální zemi. Samozřejmě druhy původem z jihu - Nevady či Arizony chtějí spíš sucho a zalévat jen za chladnýho počasí.

4 Naposledy upravil: PetrK (21.05.2012 15:31:16)

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Opuntia polyacantha var. polyacantha

Je ideální druh pro venkovní pěstování, absolutně odolná. Areál rozšíření v přírodě je obrovskej, celý západ ameriky od Mexika po Kanadu. Nejsevernější výskyt je v Kanadském Drumheller, nejvýše roste v horách do cca 3000 m.n.m.

var. polyacantha je nejotužilejší, na jih od Utahu rostou var. hystricina, erinacea, arenaria, nicholii. Ty jsou u nás spíše nedostatečně odolný. Trpí vlhkostí a vymrzáním.

http://img217.imageshack.us/img217/9376/20090601162420.th.jpg

Obr.1 - z roku 2009
Tahle je podobná těm z Utahu, červený květy, řídký otrnění, na zimu se barví články do fialova. Severní formy jsou hustěji otrněný, žlutě kvetou a v zimě zůstávaj zelený.

http://img593.imageshack.us/img593/2937/20110628220308.th.jpg

Obr.2 - z roku 2011
To je můj oblíbenec, hybrid, podobá se už hystricinám. Každoročně bohatě kvete, nepomrzá, nehnije.

Poznávacím znakem druhu polyacantha jsou mrazuvzdornost, vysychavý plody, nerozpadavý články (článek nelze snadno oddělit rukou, nutno použít nůž)

Další druh zase příště.

5

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Opuntia humifusa

Jestliže předchozí druh je kaktusem amerického západu, tak opuntia humifusa je kaktusem teplých vlhkých nížin východu. Obývá celou východní polovinu Ameriky, od Floridy přes New York až po Minnesotu.

Je kaktusem zcela unikátním, roste v zalesněných oblastech se srážkami až 1500 mm ročně na skalách a písčitých náplavech. Mrazuvzdornost je pro naše klima dostatečná, dokonce i kříženci z jihu přežili letošní zimu.

Humifusa je zcela beztrnná (New Jersey) až divoce trnitá (kříženci z Minnesoty). Obvykle ale bez trnů se spoustou glochid. Květy žlutý s oranžovým středem nebo celožlutý (New Jersey). Plody měkký, šťavnatý, jedlý s výraznou vůní po malinách. Chutná spíš po melounu, ale bacha na glochidy, je třeba opálit zapalovačem. Články pospolu nedrží tak pevně jako u polyacanthy, dají se ulomit.

U nás jí vyhovuje vydatná zálivka a pěstování jako běžný hrnkový kytky. Potom dokáže za rok až zečtyřnásobit počet článků nebo bohatě vykvést – podle způsobu pěstování. Jedná se o nejvhodnější kaktus do našeho vlhkého klimatu. Přežívá i sucho ale omezuje růst a kvetení.

Na jaře začíná růst a kvést jako poslední z opuncií až když je už opravdu teplo.

http://img685.imageshack.us/img685/5571/20100709112119.th.jpg

Obr.3 - z roku 2010, na skalce, tahle je spíš přisušená

6

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Opuntia fragilis

Nejmenší a nejmrazuvzdornější opuncie ze všech. Opuntia fragilis je kaktusem amerických prérií, její areál rozšíření odpovídá pastvinám bizonů, kteří jí roznášeli po prériích. Drobné články se snadno odlamují, stačí dotknout se trnů se zpětnými háčky a už si článek nechtěně odnášíte s sebou.

Mám ale i formu z Britské kolumbie která vydrží krupobití aniž by se cokoliv rozlámalo.

Kromě vlhkého východu roste po většině Ameriky, od Arizony po Peace River na 56°severní šířky v Kanadě. V horách jde až do 3000 m.n.m. Mrazuvzdorný jsou všechny formy.

Na východě se často kříží s humifusou, na západě s polyacanthou, na jihu s phaeacanthou. Ve státech Oreton, Idaho, Washington tak na náplavech řek vzniknul druh Opuntia x Columbiina, z nichž některý jsou s fantasticky dlouhými trny.

U nás je největším nebezpečím krupobití, trs opuncií se tak rozlamuje na hromadu článků. Rozlamují a roznášejí jí po zahradě taky kočky a další zvířata.

Kvete různě barevně, obvykle žlutě a to až větší trsy pokud je mezi tím něco nerozláme. Naštěstí starší články drží už pohromadě dobře. Plody jsou malý a suchý, nejedlý.

http://img215.imageshack.us/img215/977/64505411.th.jpg

Obr.4 - z r. 2011

http://img802.imageshack.us/img802/4472/72119089.th.jpg

Obr.5 - detail

http://img687.imageshack.us/img687/7257/87232274.th.jpg

Obr.6 - hybrid "Fussen" (2011)

http://img339.imageshack.us/img339/1636/66149848.th.jpg

Obr.7 - hybrid "Freiburg" (2010)

Poslední dvě kvetou i v malý velikosti na rozdíl od normálních fragilisek.

7

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Opuntia phaeacantha

Kaktus amerického jihozápadu. Má mnoho forem lišících se vzhledem i květem, řada je otužilá i pro střední evropu ale spolehlivě jen var. phaeacantha nejlépe původem z Colorada. Je už introdukovaná i ve střední Evropě, u nás jí najdeme na Lovoši, Pálavě a dalších místech. U nás nehrozí invazí v krajině, spíš jen přežívá. Roste na zásaditých půdách.

Kvete žlutě, jižní formy často i červeně, existují i s oranžovými květy. Plody jsou dužnatý, jedlý, větší a chutnější než u humifusy. Články drží pospolu velmi pevně, jako u polyacanthy. Typický jsou hnědý trny - ale jen u severních forem.

http://img405.imageshack.us/img405/2764/85010884.th.jpg

Obr.8 - tahle vzhledem odpovídá formám z Colorada a severu Nového Mexika

8

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Opuntia macrorhiza

Op. macrorhiza zaujímá většinu středních států Ameriky, od Arizony po Louisianu, severně až po Jižní Dakotu a Wisconsin. Na východě a dále na západě (Nevada, Kalifornie) neroste. Jak napovídá název, má ztlustlé podzemní kořeny (i když ty mi po letech dělá i humifusa).

Severní formy jsou drobný a květem k nerozeznání od humifusy, jižní jsou mohutný a vzhledem i květem se podobají druhu op. phaeacantha. Běžná barva květu je žlutá, příp. s oranžovým středem. Články drží pevně, plody jsou jedlý dužnatý.

Mrazuvzdornost severních forem je vynikající, jižní jsem si testovat netroufnul neboť to není u nás zas tak běžný kaktus.

http://img864.imageshack.us/img864/5611/92591137.th.jpg

Obr.9 - z roku 2011 - jižní forma s neobvyklým oranžovým květem. Moje nejmohutnější platyopuncie. Michael Kiessling, známý pěstitel z německa uvádí že je "absolut hardy". Radši jsem jí letos schoval, neměl jsem odvahu riskovat zmrznují.

9 Naposledy upravil: PetrK (11.06.2012 15:12:57)

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Opuntia basilaris var. aurea

Beztrnná fialově kvetoucí op. basilaris je nejhezčí opuncií vůbec. Bohužel pochází z horké Kalifornie a Arizony, naše zimy snáší dobře jen pokud je v suchu (skleník).

Drobná žlutě kvetoucí var. aurea z Utahu je dostatečně otužilá i pro pěstování na skalce. Jako všechny formy druhu je beztrnná.

http://img4.imageshack.us/img4/2334/57272419.th.jpg

10

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Opuntia whipplei (Cylindropuntia whipplei, Whipple cholla)

Tenhle rod se od předchozích liší, články jsou oválný, podlouhlý. Kaktus roste vzpřímeně, dřevnatí a vytváří křoví výšky cca do metru.

Má i jiný typ trnů, ty jsou v jakémsi obalu který je chrání před povětrnostními podmínkami. Trny tak zůstávají po léta ostré, při doteku se obal snadno rozlomí a nepoškozený harpunovitý trn se zabodne do kůže. Na druhou stranu mezi trny nejsou glochidy (mikroskopický trny co se snadno oddělují od kaktusu a zůstávají zabodnutý).

V přírodě roste na jihozápadě USA, severně po Nevadu, Utah, Colorado, poměrně vysoko v horách. Mrazuvzdornost je vynikající díky tomu, že zimuje nad sněhem a ne pod ním jako platyopuncie.

Kvete žlutě, plody žlutý nejedlý.

http://img577.imageshack.us/img577/9480/94935202.th.jpg

Obr.10 – z roku 2011

11

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Opuntia imbricata (Cylindropuntia imbricata, tree cholla)

Kdo chce u nás mít venku opravdu velký kaktus, potom se nabízí tenhle druh. Podobá se předchozímu druhu s tím rozdílem že je větší s tlustšími články, v Čechách dorůstá 1,5 m na výšku i šířku. (PBZ Trója, sekce Mexiko) V amerických pouštích až do 3 m výšky.

Kvete fialově, existují i oranžově a růžově kvetoucí. Plody žlutý, uvádí se sice že jedlý ale rozhodně nejsou chutný.

Rozšířením Jihozápad USA, nejseverněji v Coloradu a Kansasu. Mrazuvzdornost výborná, nejotužilejší formy co v Evropě kolují jsou původem ze severu Colorada.

http://img401.imageshack.us/img401/9116/35691339.th.jpg

Obr.11 – vypůjčil jsem si z internetu, ty co mám potřebují ještě pár roků pěstování

Další fotky opuncií budou až s letošním kvetením.

Howgh, domluvil jsem.

12

Re: Opuncie - mrazuvzdorné druhy

Supr, díky, moc pěkné. Začínám je dle rady hnojit a zalévat. To jsem dost zanedbával, tak se teď polepším. smile