1

Téma: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

Objevil jsem velkoobchodní firmu Naturix Seeds z Číny. Zabývají se distribucí semen nejen bambusů. Myslím, že mají nejucelenější nabídku pokud jde o počet druhů bambusů, které jsou v současnosti v Číně dostupné. Ostatní prodejci, kde se semena objevují v nabídce, jsou pouhými překupníky.

Zažádat o aktuální nabídku semen můžete tady: naturix@163.com

Komunikují v angličtině. Pošlou vám seznam druhů s cenami. Prodávají po 50-100 gramech, a ceny jsou lehce přes 30
dolarů za paklík. Půjde o několik stovek semen, takže možná by bylo nejlepší se tady domluvit a případní zájemci se
pak mohou o semena podělit. Certifikát (Phytosanitary certificate ) pro import do Čech nebyl potřeba, mohou ho vystavit, ale stojí 45 dolarů. Mně to přišlo v pořádku i bez něj.

Doprava je možná 2 způsoby. Doporučeným dopisem nebo službou EMS. Dopis dojde za cca. 20 dní a stojí 10 dolarů,
EMS zhruba týden - 10 dní a stojí 25 dolarů.


Loni toho kvetlo opravdu dost. Mimo mnoha tropických druhů dokonce i několik Fargesií.

Nabízejí:

Fargesia gaolinensis
Fargesia huaningensis
Fargesia similaris
Fargesia songmingensis
Fargesia papyrifera
Fargesia yunnanensis
Fargesia fungosa


Některé jsou známé (někdy jako Borinda), u některých jde patrně o nové, dosud nepopsané druhy. Které jsou pro nás perspektivní, těžko odhadovat. Údaje o nich nejsou příliš důvěryhodné, přesto doufám, že alespoň některá z nich se ukáže jako vhodná do našich podmínek. Sám jsem zkusil tyto.


Fargesia gaolinensis
Fargesia huaningensis
Fargesia similaris
Fargesia songmingensis


Nejperspektivnější se mi jeví Fargesia similaris. Je velmi podobná Fargesia nitida. V Evropě už byla a také vykvetla. Zkušenosti s ní byly dobré, tak snad bude i některý semenáč podobně odolný.

Fargesia fungosa, Fargesia papyrifera, Fargesia yunnanensis už v Evropě jsou a nejsou příliš odolné. Samozřejmě náhoda je možná a ze semen by mohly vyrůst odolnější jedinci, zvlášť jestli se jedná o sběr semen ve vyšších nadmořských výškách. Mám však už dost plno, tak jsem tyto nebral.

Z jiných zdrojů vím, že mají být v budoucnu dostupná semena Fargesia yuanjiangensis. Pokud by už vám je nabídli, dejte mi prosím vědět, měl bych o ně zájem.

2

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

Jde do toho někdo? Share?

3

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

DanielS napsal:

Jde do toho někdo? Share?

poslal som ti súkromnú správu.


Na tejto stránke sa dajú kúpiť aj menšie množstvá semien 15/50. A začiatkom októbra bude mať aj Fargesia yuanjiangensis
http://thai-bamboo-seeds.blogspot.com/

4

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

To není špatný zdroj. Párkrát jsem od něj bral, než jsem objevil ty číňany. Myslím, že to bere od nich a pak rozprodává po menších dávkách, stejně jako další distributoři. Bohužel, čím to jde přes více lidí, tím vznikají omyly. Takže jsem jednou dostal jiná semena, než jsem chtěl. Když jsem ho na chybu upozornil, vše se vyřešilo, ale byla to náhoda, že šlo o jiný rod a semena se dala dobře rozeznat, že jsou jiná. Proto jsem doporučoval pouze ten první kontakt. Omyl je tak minimalizovaný.

Jinak ale funguje dobře a poštovné z Thajska není drahé. Platil jsem přes paypall a vše klaplo.

Pokud by jste měli zájem o Fargesia yuanjiangensis, tak já jí budu určitě chtít. Rád bych jí vzal zase přímo od Naturix Seeds, takže semen bude dost a můžeme se podělit.

5

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

O Fargesia yunnanensis musim potvrdit, ze zimovzdornost a mozna i rust neni v nasich podminkach nic moc. Mam z lonska nekolik sazenic vypestovanych ze semen a presto, ze jsou ve skleniku tak rostou docela mizerne. Pokud ma nekdo lepsi zkusenosti, dejte prosim vedet.

6

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

Jeste bych doplnil web naturix seeds www.ynbambus.com (ale jeste je ve vystavbe).
Jestli od nich nedo budete objednavat Fargesii yuanjiangensis, mel bych zajem o par seminek.

7

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

Zkoušel jsem je kontaktovat, ale neozvali se mi, takže jsem nakonec využil ten thajský zdroj a vzal toho méně. Zkuste tedy objednat také přímo u nich. Pošlou to v dopise a není to drahé.

8

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

Můžu potvrdit. za 180Kč včetně poštovného jsem dostal 2x 20 semínek. Placeno přes PayPal. Komunikace mailem je rychlá, jsou velmi ochotní.
Bohužel jsem měl problém s plísní, přestože jsem aplikoval přípravek proti plísním. Nakonec mně tedy zbyla jen jedna rostlinka.

9

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

Ja sem si prave taky objednal pres thajsky zdroj (komunikace vypada solidne, poslali i fotky toho co poslou, vcetne nadepsane obalky). Ale zapomnel sem objednat Fargesii yuanjiangensis a samozrejme mi prisel puvodni cinsky zdroj jistejsi.
Ozvali se mi po par dnech, dodani nabidli jen EMS 34 USD, jestli nekdo bude chtit, preposlu xls s nabidkou.

10

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

Prosím o xls na wufeng@bambusy.info rád mrknu zda tam mají něco nového.

pro zdenek: S plísní u semen nebo sazenic?

11

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

U semen. Vyséval jsem podle doporučení z thajských stránek do kokosového substrátu, který jsem zakoupil ve Zvěrokruhu. Je to vlastně podestýlka do terárií.
Zhruba před dvěma lety jsem vyséval P. Edulis do substrátu pro květiny a tam žádný problém nebyl.
Snad byla kontaminovaná ta semena, protože plíseň se vytvořila jen na nich a v těsném okolí a nikde jinde.
Semena jsem po vysetí postříkal přípravkem proti plísni. Možná by bylo bývalo lepší je předem v tomto přípravku máčet.

12

Re: Semena bambusů z Číny - kontakt na obchodníka

Já sázím do normálního výsevního substrátu a s plísní problém není. Před vysazením jsem je máčel buď jen ve vodě, někdy v lignohumátu. Možná ten kokos je náchylnější ikdyž v teráriích kde ho mám, tak s plísní problém nemívám.