61 Naposledy upravil: zdenda (28.01.2010 11:51:42)

Re: Zima 2009/2010

Tak když už jsme u těch teplot dnes o půl 6 ráno  -28,1 smile ,tak a je to, na zahradu jaksi nejdu abych se podíval jak to vypadá,musel bych se brodit asi v půlmetrovém sněhu a to raději počkám,až to trochu slehne,taky se nepodívám ani do skleníku kde je část chovanců zahrabaná v zemi smile

62

Re: Zima 2009/2010

Tady v 5 ráno,když jsem odjížděl do práce -28,2 a jestli to pak ještě kleslo nevím.Fakt je ten,že už se na bambusy nemusím chodit ani dívat,protože už se na nich nic na pohled nemění.Teď už sleduju začínající poškozování u cesmín,bobkovišní a jiných odolnějších rostlin,než jsou bambusy :-)

63

Re: Zima 2009/2010

Tady u mě v Praze ráno -20°C. Už tady bylo dříve i víc, ale i takhle je to až dost. Měl jsem tady takovou pěknou cca. 3.5 metru vysokou sazenici v cca. 40 litrovém kontejneru. Bohužel byla tak velká, že musela zůstat venku. Tak ta už to má asi spočítané. sad Že by tohle přežila už nevěřim.

Teda soucítím se všemi co máte ještě více pod -20°C. To bambusy opravdu prověří, ale snad vše obrazí a pár dalších zim už bude lépe.

Kde jsou všichni ti chytráci co nás globálně oteplujou? Teď by se tady pár takovejch oteplovačů hodilo. smile

64

Re: Zima 2009/2010

U me dneska rano bylo -19 a pres den se teplota pohybovala od -12 do -9 podporovana sluncem v plne sile :-). Nu vypada to, ze letosni zima nam vsem ukaze skutecnou mrazuodolnost nasich bambusu. Mam docela obavy o Ph. vivax aureocaulis a Fargesia sp. Jiuzhaigou1 , ktere jsou tedy pod snehem , ale jsou zasazene az na podzim , takze dostatecne zakorenit urcite nestihly. Snad to do jara prezijou....

65

Re: Zima 2009/2010

Já bych se toho moc nebál těch mrazů, to co je pod sněhem v poho přežije,jen to co náhodou ale opravdu čistě náhodou smile nebylo pod sněhem to asi odejde, teď s úsměvem můžeme čekat na jaro. U mne dostaly  bambusy na prdel nejvíce v únoru,kdy přišla obleva a stébla vylezla z pod sněhu, slunce a mrazivý vítr to vždy zpražili na totálku a stébla jsem musel prostříhat.

66

Re: Zima 2009/2010

Tak dnes jsem si  udělal výlet přes sníh do skleníku a to co je ve skleníku je naprosto ok,bohužel po cestě mám Ph. rubicunda a ta je  omrzlá, nijak jsem ji nepřikryl a tak krásné 3 metrové stébla trčí nad sníh a jsou totálně v p..., takže letos asi pojedou všechna stébla odnova sad

67

Re: Zima 2009/2010

Tak jsem se byl podívat na bambusy na zahradě. Je to hrůza. Sazenice, které jsou 1-2 roky staré,  mají všechny listy zmrzlé, některé mají i stébla. Starší rostliny jsou na tom lépe, kromě Bashanie fargesie, ta má listy taky všechny zmrzlé. Nejmenší poškození listů má Phyll. concava, něco kolem 10-15%, následuje Phyll. atrovaginata 20%, Phyll. parvifolie a Phyll. aure. spetabilis 25%. Phyll. aure. aureocaulis a Phyll. vivax aureocaulis mají poškození víc jak 50%. Phyll. shangai3 ma poškození listů tak 75% a má již černé fleky od mrazu na stéblech.
Teď si jemom přeji, ať už je po zimě.

68

Re: Zima 2009/2010

Předpovídají oteplení až na začátek března, tak doufám, že jim to zas jednou neklapne. Já teď pokračující požkození odhadnu těžko. Všechno je zmrzlé, tak se víc uvidí až mrazy poleví a listy rozmrznou. Zajímavé, jak se daří tvé concavě. Moje je tedy na tom výrazně lépe než loni, ale nějaké poškození už na ní mám. Jsem zvědav jak na tom bude po zimě.

69

Re: Zima 2009/2010

Malému, nezakořeněnému Ph. pubescens už nedávám téměř žádné naděje na přežití. Nevím, jak to na chalupě vypadá, ještě jsem tam bohužel nebyl, ale minimální teploty byly rozhodně pod -20°C. Je sice malinká šance, že pod sněhem by teoreticky přežít mohl, ale příliš tomu nevěřím. Doufám, že přežije alespoň Bissetii.
Letošní zima je vskutku brutální a myslím, že teprve únor dá bambusům na frak.

70 Naposledy upravil: Tomanek (22.02.2010 11:04:32)

Re: Zima 2009/2010

Tak, zde je foto meho Phyllostachys viridiglaucescens, jak zatim vypada po teto zime.

PunBB bbcode test

71

Re: Zima 2009/2010

To dopadl docela dobře. Na jaře mu naroste nové lupení a bude OK. Stébla vypadají v pořádku. Možná vrcholky budou trochu omrzlé.

V podobném stavu, některé ale hůře, mám  bambusy v Praze. Jak to dopadlo jinde netuším.

Snad teď bez dalšího poškození vydrží následujících pár dní. Přes den tu mám docela teplo a vše taje, přes noc to ale zase zmrzne a tak furt dokola. Asi to není úplně ideální pro listy. Listové pupeny to snad ale už nepoškodí, ikdyž jsem si všiml, že některé se už začaly zvětšovat.

72 Naposledy upravil: Skot (24.02.2010 18:50:26)

Re: Zima 2009/2010

Tady u nás vše bez listí a jestli něco obrazí bude zázrak,protože poprvé asi za 6 let jsou lupeny pryč i na Fargesii murieliae,což jsem zjistil,když se listy rozvinuly při oteplení sad