25

Re: Zima 2009/2010

Tak zima dává bambusům zabrat. Dva dny sněží a pak zase dva dny prší a teď právě pěkně mrzne ( v noci -10). Při kontrole bambusů jsem viděl, jak i 3m velké sazenice jsou váhou mokrého sněhu prohlé až na zem. Poškození už na listech je taky. Už ať je jaro.

Phyllostachys parvifolia

PunBB bbcode test

Vpředu Phyllostachys vivax aureocaulis vzadu je Phyllostachys aureosulcata aureocaulis.

PunBB bbcode test

26 Naposledy upravil: Vanjos (12.01.2010 12:46:20)

Re: Zima 2009/2010

Zdravím a chci se zeptat, jak dlouho můžou být bambusy zakrytý? Některý jsem v sobotu zabalil do deky a zaházel sněhem a některý jen zaházel. Listy už měly všechny druhy více či méně poškozeny, neb u nás před větrem bouhužel moc krytý nejsou a  minulý pátek a i předtím u nás občas fučelo až dost :-( Ale teď má mrznout déle a jelikož jsou to mladý (a malý)rostliny, tak jsem se odhodlal je zakrýt. Snad není pozdě :-). Dík za radu.

27

Re: Zima 2009/2010

Letošní zima asi vše pěkně prověří. Spousta druhů už toho začíná mít dost a to má ještě v následujících dnech přituhnout.

Přikrytí může zůstat i několik měsíců v kuse. Pokud se ale oteplí a bude nad nulou, tak bych je odkryl ať se provětrají.

28

Re: Zima 2009/2010

No,já měl kdysi takhle zakryto asi dva měsíce,pak jsem to v březnu odkryl,vše pod přikrývkou skoro v pohodě,až na trochu plísně a pak vylezlo slunce a za 2 dny bylo po listí.Tak už to nedělám.Teď jsem tady řešil,jestli to nechat trochu zapadat sněhem,když hlásí zase mráz.Nebo vlastně jsem to nějak nestíhal oklepávat,neboť jsem zachraňoval střechu a odhazoval sníh z ní a jak to přes noc napadalo na ty bambusy,tak se začly lámat stébla hlavně u aureosulcaty.Tak jsem to oklepal a myslím,že na jaře na to bude opět velmi žalostnej pohled,protože únor taky nebývá příznivej měsíc a mnohdy tady ani březen.Zatím nejlíp se drží tradičně bisseťák,aureosulcaty jsou napůl zdecimované,stejně tak bashania a propinqua ten má zcela dost.Přemýšlím,že ho na jaře vykopu,i když teda čtyřmetrovej kousek nevím a přenechám někomu z teplejších krajin :-)

29

Re: Zima 2009/2010

Jo a ty bambusy připláclé k zemi fakt vypadají na zlámání,já bych to raději vysvobodil,protože mně přijde lepší přijít o listy,než o celá stébla.Nevím,jak vám,ale tady teď v těch mrazech rádi praskají.Tak je mám raději svázaný k sobě,jsou pak stabilnější a ohýbají se jako celek a myslím,že nejsou tak zatížené.Ale oklepávat je musím.Tak nevím,jaké s tím máte zkušenosti.Tak hodně zdaru.

30 Naposledy upravil: choch (12.01.2010 21:13:43)

Re: Zima 2009/2010

To s tim listim se mi stalo taky. Pres zimu sem mel maly Pleioblastus pygmaeus pod hromadou listi a na jare jsem ho odkryl a vypadal uplne vpohode. Krasne zelene listy, ale za tyden uz byly vsechny spalene. U Ph. nigra to dopadlo podobne, ikdyz vic listu vydrzelo. Tak jsem tento rok nic neprikryval smile uvidim, jak to dopadne.

31

Re: Zima 2009/2010

No, tak teď teda nevím... Asi je chvilku nechám zakrytý, když už jsem se s tím dělal :-) a až se udělá líp, tak to oddělám a uvidíme, co se s nima stane. Snad vydrží...

32

Re: Zima 2009/2010

Já jsem přikryl loni Ph. aureosulcata a to tak že jsem přes půlku stébel hodil trámek a pak jsem to celé zaházel sněhem,nechal jsem to až do doby kdy sníh slezl sám a škody minimální,spíš žádné,naproti tomu jsem na zahradě nechal bez jakékoli ochrany Ph. rubicunda a omrzly horní třetiny stébel na totálku takže byly velmi škaredé,musel jsem tu třetinu odstřihnout, a takové stébla se mi teda vůbec nelíbí.Únorové slunce spolu s mrazem s tím těžce zamávalo.Proto se přikláním k přikrytí sněhem.

33

Re: Zima 2009/2010

Asi to bude tak,že čím větší mráz,tím déle to vydrží přikryté.Když to necháte zakryté celou zimu a polovina z toho bude nad nulou,tak je stejně po listech.Ale na přežití několika extrémních týdnů to bude zřejmě prospěšné.Pokud se vám teda podaří to úspěšně ohnout k zemi bez zlomení.Pak to je taky o tom,zda až to odkryjete,tak bude ještě promrzlá zem,nebo ne.Pokud ano,tak to listí odejde na tuty.Chce to všechno odzkoušet,je to alchymie :-)

34

Re: Zima 2009/2010

Tak nějak bych to viděl. Proto jsem výše psal, že pokud je nad nulou je lepší to odkrýt, aby se to provětralo a nechytlo to plíseň. Já jak to pozoroval u těch pár trsů, co jsem přikrýval, tak někdy to přežije i pár měsíců bez problémů, po oteplení se stébla narovnají a rostou dál bez ztráty listí. U pár se mi stalo, že chytly plíseň a po odkrytí všechny listy opadaly. Ale i pokud se tak stalo, pořád zůstala stébla nepomrzlá a na jaře z pupenů vyrostly nové listy. Takže ve výsledku pokud hrozí silné mrazy, je asi lepší to přikrýt, protože je menší možnost že stébla pomrznou.

35

Re: Zima 2009/2010

Dnes jsem se byl podívat na chalupě na bambusy a přišly o většinu listí sad bylo tam okolo 0, svitilo slunko a docela foukal vítr. Jen Ph. nuda vypadá, že by mohla být poškozená jen asi polovina listů, ale to bude tím, že stébla jsou slabá a většinou pod sněhem. Ph. atrovaginata přišel nad sněhem o všechny listy sad Je na nechráněném místě, kde dost fouká. Nejhůř je na tom nigra a shanghai 3. Fargesia jiuzhaigou 5 má stočenou většinu listí. Minulý rok jsem stočené listy nepozoroval. A to má ještě dál mrznout sad Jestli mi pomrznou stébla, tak příště budu muset všechno zakrývat a chránit před větrem a sluncem smile Ony u nás zatím nějaké extrémní mrazy nebyly. Jen 14 dnu vkuse mrzne. Jak to tak vypadá, tak letos budu rád, když bambusy vůbec přežijí.

36

Re: Zima 2009/2010

Prosím Vás, vysvětlete mi, co je špatného, když sníh ohne stébla? Já vycházel z toho, že je to přirozené, stébla celého trsu jsem ohnul a ještě jsem to celé přikryl slámou. V tomto okamžiku je z toho pěkný kopeček sněhu, jen lehce se klenoucí nad okolní terén... :-)
Udělal jsem to proto, že mám aerosulkátu v místě, kterému by spíš odpovídal název větrná hůrka a loni mi všechny stébla omrzla tak důkladně, že z nich nevyrazil ani jeden list. Až nové stébla dodaly trochu zeleně. A nerad bych letos měl opět holé kostřičky...