13

Re: Zima 2009/2010

Sťastný nový rok všetkým bambusárom krásne výhonky na nový rok a mohutné bambusové hájiky!  smile

14

Re: Zima 2009/2010

Zdravím, u nás (jižní Čechy) bylo doposud nejméně -19°C. Mám akorát namrznuté listy u phyllostachysů (ph. aureosulcata aureocaulis, aureosulcata spectabilis) jinak ostatní druhy jsou zatím v pořádku. Doufám, že nejhorší mrazy máme za sebou.

15

Re: Zima 2009/2010

Zdravim vsechny, nejak to tady ztichlo :-) mate nekdo nejake nove zpravy, jak jsou na tom vase bambusy? U me porad stejny (Jizni cechy) jak jsem je zakryl ,tak jsou na tom porad stejne, je tu cca  5cm snehu a od -8 (noc) do -4 pres den.
Pro Wufeng, uz vis jak to vypada s Tvymi bambusy na ostatnich lokalitach?

16

Re: Zima 2009/2010

Ja byl na silvestra kouknout na chalupe v 500m nad morem kousek od Doubravníka na bambusy a nevidel jsem zadne poskozeni. I shanghai 3 mi pripadal celkem vpohode. Bylo teplo a vsude tekla voda. Ted tam muze byt v noci -6 a ve dne bych to tipoval tak okolo -2. Jen kdyz jsem se vratil domu (Kuřim), coz je asi 300m vysoko, tak jsem videl namrzle konce stebel u Phyllostachys viridi-glaucescens, tak mi to prislo trochu divne. Ted je u nas vsechno zapadane snehem a ovikendu ma zase snezit, tak snad to bambusy trochu ochrani pred mrazem smile

17

Re: Zima 2009/2010

U mně v Praze už mráz začíná poškozovat některé míň odolné druhy. Už tu bylo i -15°C. Třeba Phyllostachys meyeri už má skoro všechny listy zmrzlé. Taky u hodně druhů začínají namrzat vršky loňských stébel. Jestli bude mrznout ješte v kuse několik dní, tak škody budou asi větší.  Další lokality pořád nevím.

Pro ilustraci čerstvá fotka z Pelhřimova.

Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel

PunBB bbcode test

18

Re: Zima 2009/2010

Já mám namrzlých asi 10% listů na všech druzích,kromě parvifolie,ta je z mých bambusů nejdodolnější.Dnes napadlo asi 25 cm sněhu,celý den jsem v práci trnul,jestli se mi nezlomí stébla u Phyllostachys vivax Huanwenzhu jako loni,ale naštěstí byl sníh sypký a tak ho většina sama opadala na zem.Zbytek jsem otřepal a teď už tady prší,tak si můžu oddechnout.

19

Re: Zima 2009/2010

Do včerejška bambusy celkem OK. Po včerejším a dnešním namrzajícím dešti vše ohlé až k zemi. Nevím co vydrží. Viz foto. http://nemcicky.com/ostatni/b2.jpg , http://nemcicky.com/ostatni/b3.jpg , http://nemcicky.com/ostatni/b1.jpg

20

Re: Zima 2009/2010

sialene pocasie, pred chvilou som nameral vonku +8C, vsetok sneh zlezeny a to sme tu mali este vcera rano takych 20 cm urcite. kedze ma dalsi tyzden zima naplno udriet, tak by som radsej bral ten sneh, dufam, ze este nieco stihne napadat.
Inak skody badat uz aj na Ph. atrovaginata, bissetii a parvifolia, este rubromarginata zda sa drzi. je fakt, ze je to ich prva zima od vysadenia, ale parvifolia prezila tu minulu vonku v kontajneri bez akehokolvek poskodenia. zrejme rozdiel vo vplyve vetra.

21

Re: Zima 2009/2010

to pocasi je fakt sileny,snih, pak do toho zaprsi, snad se to pocasi nejak ustali, jinak bambusy dostanou pekne nafrak.
2 airwavemagic : budu drzet palce, jakozto i ostatnim, aby to vydrzely, nepolamaly se a s co nejmensima skodama se dockaly jara (vypada to opravdu hrozne). Ja je mam teda vsechny prikryty a jsou nastesti zapadany snehem, ale i tak mam docela obavy. Preci jen nejsou jeste moc zakooreneny....

22

Re: Zima 2009/2010

Docela se děsím, jak si bambusy s touto zimou poradí, bohužel jsem je ještě neměl šanci vidět. Všechny 3 druhy (Phyllostachys pubescens, Phyllostachys bissetii a Fargesia rufa) jsem přesadil na zahradu minulé léto, nejsou tam tedy ani půl roku, takže rozhodně dostatečně zakořeněné nejsou. Trochu jsem zimu podcenil a jediná ochrana, kterou jsem bambusům proti mrazu poskytl, je to, že jsem je obehnal králíkářským pletivem do výšky asi 40cm a tento prostor jsem vycpal slámou. Nezbývá než doufat, že se bambusy dočkají jara.

23 Naposledy upravil: zdenda (11.01.2010 13:45:58)

Re: Zima 2009/2010

Myslím si ,že to s tou slámou je dobré,já takhle chránil první zimu Ph. rubicunda a zcela bez úhony,samozřejmě že stébla byly malé a celé pod slámou

24

Re: Zima 2009/2010

Taky si myslim, ze 40cm slamy je dobra ochrana smile teda jestli neni mokra. Ja letos zadne vetsi ochrany proti mrazu nedelal. jen u Ph. nigra a shanghai 3 jsem  dal mulc z sena a na to vetsi kusy kury, co se nehodila do kompostu. Trochu me desi, ze vic jak tyden ma ted podle predpovedi mrznout a jestli prijde nejaky vitr, tak to bude asi zle. Tak aspon drzim bambusum palec big_smile ovikendu se na ne zajdu podivat a uvidim jak jsou na tom.