109

Re: Fargesia Nitida

Taky by mě zajímalo, co je tím hlavním spouštěčem rolování. Nejde zřejmě jen o přímou reakci na pokles teplot, nebo sucho. Zejména Jiuzhaigou 1 mi často neočekávaně sroluje listy i v létě, kdy mám pocit, že zalitá je dost.  To samé v zimě. Roluje ikdyž se mi nezdá, že je moc zima. Možná preventivně při nějaké kombinaci faktorů zmenšuje plochu listí.
Další Jiuzhaigou co mám v zemi ale nerolují zatím moc. Je obrovský rozdíl mezi jednotlivými klony. To samé u nitid. Tam pozoruji také velké rozdíly. Zejména nové semenáče Nymphenburg rolují brzy a často. Těm to ale sluší. smile Naopak to podtrhne jejich štíhlost. Trochu mě to štve u Vikinga (kříženec z Holandska). Roste sice bombasticky, ale roluje poměrně snadno.

Zřejmě je spouštěč rolování u některých rostlin nastaven citlivěji než u jiných a vyhodnotí dannou situaci jako vážnou a spustí proces ochrany dřív než je potřeba. Možná by to mohly být i biologické hodiny. To by se asi dalo vypozorovat několikaletým zaznamenáváním, kdy rostlina roluje, zda pravidelně v podobný časový úsek a v jakých povětrnostních podmínkách. To je ale úkol pro pečlivého statistika a to já vůbec nejsem. Radši koukám do zeleně, než abych o tom vedl statistiky. Nechceš se do toho pustit? wink

110 Naposledy upravil: Vanjos (20.01.2014 09:49:34)

Re: Fargesia Nitida

Zdravím,

Taky jsem si včera všiml, že F.Jiuzhaigou 1 má lehce srolované listy, ale ještě citlivější je u mě F.denudata Lancaster 1. Ta je ale úplně na druhým konci zahrady, kde je takový tmavý a studený kout a každoročně má listy srolovaný první a nejdéle.  Už dříve jsem se divil, že i když nemrzne a není sucho, tak se listy stáčí... Zatím jsem však nějaké další souvislosti nevypozoroval, ale dlužno říci, že jsem se o to ani nepokoušel :-)

111

Re: Fargesia Nitida

Vanjos napsal:

ale ještě citlivější je u mě F.denudata Lancaster 1. Ta je ale úplně na druhým konci zahrady, kde je takový tmavý a studený kout a každoročně má listy srolovaný první a nejdéle.

To je zajímavé, já jí mám ve stínu a také studenějším místě a nekroutí se vůbec. (Alespoň letos jsem jí ještě neviděl.)

Dneska u nás napadl sníh, tak jsem se byl podívat jestli se něco kroutí a byl jsem překvapen. Všechny rostliny jsou rozbalené. Je těsně nad nulou, sníh taje a přišlo mi, že jim to dělá moc dobře. Přišlo mi, že přes rozbalené listy sají vodu.

112

Re: Fargesia Nitida

Ahoj, mám Nitidu od pana Rezla, zatím jsem ji nesadil do země, jenom jsem ji přesadil do většího květináče. Dal jsem ji na místo pod stříšku, kde přímé slunce svítí až později v odpoledních hodinách. Přesto začaly časem žloutnout a osychat listy (foto). Listy se nekroutí, jen výjimečně. Zalívám vcelku poctivě, snažím se nepřelívat. Občas trošku přihnojím.
Dnes jsem ji přemístil do sklepa, kde na ni přímé slunce svítit nebude vůbec, ale světlo mít bude (rozestavěný dům). Zároveň tam nefouká a je tam velká vlhkost (ještě není střecha). Ale zároveň je tam o nějaký ten stupeň chladněji. Jak poznám, jestli je nové stanoviště lepší? Olistí se znovu, když jí bude vyhovovat? Jak rychle? Nevím, co můžu očekávat..
http://www.imagehosting.cz/images/dsc07604.jpg

113

Re: Fargesia Nitida

Tak nevím, jestli byly ve sklepě lepší podmínky, ale na hlíně se mi tam začala dělat plíseň, tak jsem ji dal pryč. Zkusím jí dnes najít nějaké vhodnější místo.

114

Re: Fargesia Nitida

Podle popisu máš ve sklepě vlhkost. Osobně bych sazenici přesadil ven někam do polostínu. Každopádně ji nehnoj. Zalívání je důležité, ale nepřežeň to. Potom jen můžeš čekat, jak to dopadne. Jinak rostlina má dostatek času, aby do zimy zakořenila.

115

Re: Fargesia Nitida

Dík za odpověď Jirko. A může se stát, že třeba všechny listy oschnou a rostlina přesto příští rok znovu ožije?

116

Re: Fargesia Nitida

může,ale  pravděpodobnější je,že Tvůj exemplář je slabounký a zajde.Nebo se může trápit ještě nějaký čas.Navíc vypadá jako meristém .
A u nich je to jako v ruletě,nikdy nevíš jak poroste.Ale většina je na vyhození.

117

Re: Fargesia Nitida

Pan Rezl říkal, že je rostlina vypěstovaná ze semen, když nedávno nitida kvetla. Dnes jsem prostříhal stébla, která měla všechny listy uschlé a vzal jsem ji domů, našel jsem jí místo kde je hodně světla, ale slunce tam přímo nesvítí a ani tam moc nefouká. Budu to sledovat no hmm

118

Re: Fargesia Nitida

Doporučil bych udělat to, jak píše Jirka. V květináči bych jí nedržel, lépe jí bude v zemi. Také neustálé přesouvání jí určitě nedělá dobře.

119 Naposledy upravil: Jarek (09.08.2015 17:46:49)

Re: Fargesia Nitida

Chápu. Já pro ni zatím ale nemám vhodné stanoviště, kde by měla dostatek stínu sad Proto jsem ji aspoň přesazoval do toho většího květináče. Nechám ji tam, kde teď a budu sledovat vývoj.