1

Téma: Skot - bambusy

zaslal Skot:

Posílám fotky jak jsem slíbil.Jedná se o lokalitu 430m.n.m. u Broumova na Náchodsku.

Obrázky 1 a 2 ukazují bambusy 2 rok po výsadbě a to v prosinci 2005.V té době jsem je ještě na zimu přikrýval,jak ukazují obr. 3 a 4 z ledna 2006.Ohýbal jsem je k zemi,dal na ně chvojí a pletivo.Na obrázku 5 je vidět jarní tání 21 března 2006.Na obrázku 6 a 7 z dubna téhož roku je vidět,jak dopadly i přes tento zimní kryt.Foto 8 a 9 ukazuje stejné rostliny v prosinci 2008 a obr. 10 je z dnešního dne,čili leden 2009.Myslím,že sočasný ráz počasí je opět prověří a to i díky tomu,že zakrýt už prostě nejdou.Jsou to Phyllostachys aureosulcata,Ph.aureosul.Aureocaulis, Ph.bissetii,Ph.propinqua,Ph.nuda a Bashania fargesii.

Foto č.1 a č.2:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Skot - bambusy

Foto č.3 a č.4:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

3

Re: Skot - bambusy

Foto č.5:

PunBB bbcode test

4

Re: Skot - bambusy

Foto č.6 a č.7:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

5

Re: Skot - bambusy

Foto č.8 a č.9:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

6

Re: Skot - bambusy

Foto č.10:

PunBB bbcode test

7

Re: Skot - bambusy

Díky moc za fotky. Tady je názorně vidět, jak jsou schopné rychle narůst do krásných trsů. Ten zábal na zimu 2005/2006 byl moc dobrý. Mě v tu zimu (v podobné lokalitě) vše co bylo nad sněhem zmrzlo. Takže jestli jen přišly o listy, dopadly moc dobře.

Zajímalo by mě, které z nich jsou Phyllostachys propinqua
a Bashania fargesii a jak se jim daří. Raší oproti těm dalším dříve či později?

8

Re: Skot - bambusy

Propinqua je na obr.1 uprostřed nejvyšší a B.fargesii na obr.9 vlevo při kraji.Bashania tady raší jako první většinou začátkem dubna a Ph.propinqua jako poslední někdy přelom května a června.Jinak co se týká aktuálního počasí,tak právě toto dobou,tj. asi 18.50hod. tady teplota překročila -20st.C. Je to škoda,ale je mizivá šance,že to bambusy přečkají bez újmy,neboť týden byl holomráz a teď stále přituhuje.V poledne tady bylo jasno při minus 11st. Na některých listech jsem už pozoroval poškození,už to dobře znám,pozná se to nejdříve na rubu listu,změní barvu-jakoby zvodnatí...

9

Re: Skot - bambusy

Snad to odnesou jen listy. Držím palce ať vydrží aspoň stébla a listové pupeny na větvích. Dej prosím pak vědět, jak to dopadlo.
Já pojedu teď někdy v lednu obhlédnout bambusy co mám u Liberce a tam jsou mrazy vždycky silné, tak doufám, že vydrží. Tady v Praze taky dost přituhuje, ale je tu výrazně tepleji.

10

Re: Skot - bambusy

zaslal Skot:


Na obrázku vlevo je spodní strana bambusového listu poškozená mrazem v první fázi.Brzy na to následuje úplné seschnutí listu a změna barvy do šediva a nakonec do žlutohněda.Vpravo je nepoškozený list.Tady v noci klesla teplota k mínus 22st.C.už ve 21hod. Potom se zatáhlo,takže se pokles zastavil.Nyní silně fouká při -10st.C.Tipuju poškození listů u všech druhů mimo Fargesia na minimálně 80%..A to samozřejmě není konec.Myslím si,že žádný Phyllostachys nevydrží pokles teplot ke hranici -20st. po několik dnů,ani déletrvající nižší mráz bez poškození.Čili tvrzení,že ten,či onen druh je vhodný do vyšších poloh se mi zdá hodně přehnané.Možná jinde,ale ne v ČR.Samozřejmě,pokud stébla zmrznou až k půdě,tak vyrostou nová,stejně tak přežívá i třeba fíkovník,ale netvrdíme o něm,že je vhodný do vyšších poloh ve střední Evropě.


PunBB bbcode test

11

Re: Skot - bambusy

Skot napsal:

Čili tvrzení,že ten,či onen druh je vhodný do vyšších poloh se mi zdá hodně přehnané.Možná jinde,ale ne v ČR.Samozřejmě,pokud stébla zmrznou až k půdě,tak vyrostou nová,stejně tak přežívá i třeba fíkovník,ale netvrdíme o něm,že je vhodný do vyšších poloh ve střední Evropě.

K čemu se vztahuje tohle vyjádření? Můžeš sem na to hodit link?

12

Re: Skot - bambusy

Tak například v knize Bambusy pro zahrady a interiéry od pana V.Kastnera a J.Ondřeje jsou jako vhodné pro vyšší,nebo extrémní polohy doporučovány Ph.bissetii a nuda.Některé druhy označuje i pan Rezl jako vhodné do extrémních podmínek (Ph. rubromarginata).Tady u nás vítr při minus deseti od rána zničil zbytek listů u všech rostlin.Můj názor(je to jen názor,nikoliv tvrzení a už vůbec ne proti někomu)je ten,že bambusy nelze doporučovat do extrémních podmínek.Otázka je též, co jsou extrémní podmínky.Podle mě teploty méně než -10 až -20st.po více dní nejsou pro střední Evropu extrém,extrém není ani výška okolo 400m.n.m a i mrazivé větry nejsou vyjímkou,ba ani holomrazy ne.Proč teda neříci rovnou,že bambusy(Phyllostachys) mají u nás extrémní podmínky ke zdárnému přežití jen v nejteplejších a nejchráněnějších polohách? A že jinde hrozí občasné umrznutí rostliny až k zemi?Jistě,že bissetii vydrží více než třeba aurea,ale to už je trochu jiné téma...Podle mě do vyšších poloh lze doporučit jen některé Fargesie.