13

Re: Skot - bambusy

Já s tím v podstatě souhlasím. Taky všem doporučuji Fargesie, ale někdo chce mít na zahradě i ve vyšších polohách Phyllostachysy a pak se dají využít ty nejzimovzdornější. Uvidíme co letos, ale zatím jedinou zimu kdy mi umrzly až k zemi byla zima 2005/2006 a to jen na jedné nejchladnější lokalitě a to mrzlo v kuse 5 měsíců. Jiné zimy (myslím lokalitu u Liberce, kde jsou silné mrazy) přišly o listy, ale neumrzly stvoly ani listové pupeny, takže na jaře listí vyrostlo a k žádným větším škodám nedošlo. Když trsy zmohutní, chrání krajní porost střed trsu, takže časem i zde dojde k zlepšení odolnosti a pomrzne toho méně. Takže bych zas ty Phyllostachysy tak nezatracoval. Je zde samozřejmě riziko častého poškození listí, ale pokud se s tím člověk smíří, může je pěstovat i v nepříznivých podmínkách.

14

Re: Skot - bambusy

zaslal Skot:

Posílám pro ilustraci stav svých bambusů.
Obr.1-vlevo Ph.aureosulcata Aureocaulis,vpravo bissetii.

PunBB bbcode test

Obr.2-vlevo Ph.nuda,vpravo B.fargesii.

PunBB bbcode test

Obr.3-vlevo Ph.aureosulcata Aureocaulis,uprostřed propinqua a vpravo Ph.aureosulcata.

PunBB bbcode test


Vše bez listí,pouze bissetii má půl metru nad zemí několik zdravých listů.Jinak se zatím zdá,že pupeny by mohly přežít.Uvidíme.

15

Re: Skot - bambusy

Takhle z těch fotek to vypadá, že se některé listy možná ještě vzpamatují, ale třeba to mate. Mě to teď v Praze ošlehlo většinu vrcholků stébel, ale střední části a nízké části jsou docela OK. Jak to mám jinde to zjistím až později, ale tak snad už zima dá pokoj a začne se oteplovat.

P.S. Omlouvám se za zpožděné zobrazení byl jsem teď na týden mimo, ale teď už jsem zas online.

16

Re: Skot - bambusy

Situace je taková,že bissetii má jako jediný,asi do výšky 2m skutečně několik zelených listů.Tím se mě potvrdilo,že je z druhů,které tu mám,jednoznačně nejodolnější.Dnes jsem s lupou studoval pupeny a myslím,že nejhůře dopadl propinqua.Nenašel jsem u něj žádné živé pupeny.U aureosulcaty je to podle mě tak 50% pupenů zmrzlých,nuda to samé.Ale skutečně na sto procent to poznám,až se v květnu pupeny začnou prodlužovat.

17

Re: Skot - bambusy

Z jakého zdroje je tvoje propinqua? V oběhu je několik klonů, tak by mě to zajímalo kvůli porovnání odolnosti.

18

Re: Skot - bambusy

Tenhle propinqua je z V. Němčic.Měl jsem jeden i z Lenešic,ale ten byl podstatně méně odolný a tak mě tu každý rok zčernal komplet až k půdě a tak jsem ho dal klukům v Rosteto a těm tam jde bez problémů a už má 5m.Možná to ani nebyl propinqua.Tak uvidíme,jak bude tenhle reagovat na jaře a zdali něco vyraší.

19

Re: Skot - bambusy

P. Rezl má dvě, která z nich to je? Je mezi nimi dost rozdíl. Já mám od něj Li Yu Gan a z německa McClure. Ty by měly být identické. Docela drží, ale mezi nejzimovzdornější se řadit nedají.

Tu tvou v Rostetu jsem viděl. Jde tam fakt pěkně. Ale byly předtím dvě teplý zimy, tak jsem zvědav, jak dopadla letos. Ještě jsem jí po zimě neviděl. Já jí měl taky, ale dal jsem jí pryč. Mě v Praze každoročně zmrzala.

20

Re: Skot - bambusy

Je to Li Yu Gan,myslím,že tenkrát ani ten druhý kultivar neměl.

21

Re: Skot - bambusy

Ještě bych k tomu stavu svých bambusů po zimě dodal to,že jediná fargesie,kterou tady mám-F.murieliae Jumbo je celá krásně zelená,zcela bez poškození,jakoby ani zima nebyla.I když v mrazech zkroucené listy vypadají mnohdy dost neživě.

22

Re: Skot - bambusy

Zdravím všechny bambusáře.Pár slov k regeneraci mých rostlin: Ph.propinqua přišel o polovinu stébel,zbytek obrostla.Vyrazila tři nová.Ph.aureosulcata -všechny rostliny obrazily,zmrzly některé konce stébel,ale v pohodě.Vyrazilo minimum nových stébel a jsou velmi slabá.Nuda obrazila celkem dobře a nejlepší je bissetii,ten olistil na 100%,ale nová stébla také nevyhnal.Bashania fargesii obrazila jako první a velmi rychle.Ale též bez nových výhonů.