1 Naposledy upravil: cz_mara (24.07.2007 20:07:55)

Téma: Stočené listy

Dobrý den,
minulý týden jsem koupil bambusy, které mi přišly poštou bez většího poškození jen jedna rostlinka měla lehce nažloutlé listy. Rostliny ještě letos nehodlám sázet do země taktže jsem je přesadil do 12l kyblíku a umístil je na balkon. Bohužel již zmíněná jedna rostlinka nějak nesnesla(pravděpodobně) vysoké teploty a listy se stočili a rostlina je nyní bez známek života. Všechny ostatní rostliny jsou v pořádku. Jedná se o Phyllostachys aureosulcata "Spectabilis". Nevím teď  jestli rostlina uschla úplně, což by bylo divné jelikož substrát nevyschnul, nebo jestli jsou listy spálené od slunce, popřípadě jestli se nějak probere nebo vyrazí nejaký další stonek.
Popř. pošlu foto co se s kytkou stalo.

2

Re: Stočené listy

Světlé listy by neměly byt problém, stačí přidat NPK, má velký obsach dusíku což je pravděpodobně látka která chybý Vašemu bambusu. Phyllostachys aureosulcata "Spectabilis" by neměl mít problém se sluníčkem, je to druh, který slunce miluje(rozhodně moje sazenice ano).

3 Naposledy upravil: cz_mara (25.07.2007 09:49:50)

Re: Stočené listy

Listy v tuto chvíli jsou stočené a už je to týden a stále se nic nedeje rostlina jako kdyby byla uschlá. Nevím zda rostlina neuschla nebo se nespálila.

4

Re: Stočené listy

Zkuste poslat fotku, ale těžko říct co jí je. Neměla porušený kořenový bal? Pokud Vám přišla balíkem, tak asi bude i dost malá a může být u ní problém se zakořeněním. Když se neujme zkuste jí reklamovat. V každém případě bych ty sazenice na slunce nedával a hnojení také zatím vynechte. Na to je času dost. Nejdřív musí pořádně zakořenit.

5

Re: Stočené listy

kam mám poslat foto....
Rostlina měla asi tak kolem 40cm. Kořenový bal nebyl porušen.

6

Re: Stočené listy

Fotku pošlete na email: wufeng@bambusy.info a já jí sem přidám.

7

Re: Stočené listy

http://bambusy.info/img/uploaded/suchej.JPG

Mě se tohle párkrát stalo při dělání sazenic. Buď má špatně přeseknutej rhizom, nebo přeschnul. Pokud je to první případ, pak už mu asi není pomoci, pokud je to druhý případ, tak záleží na tom jak dlouho byl na suchu. Je tam ještě šance, že se vzpamnatuje. Zatím bych ho nechal a zaléval. Takhle prťavé sazenice se špatně množej a dlouho jim trvá než zakořeněj a začnou pořádně růst. Příště radši kupte o něco větší. Je ostuda, že Vám někdo poslal takovýhle nedochůdče.

8

Re: Stočené listy

Substrát udržuji stálé vlhký. Rostlina byla ovšem v největších úpalech na přímém slunci. Šel jsem ráno do práce a večer jak jsem se vrátil byly všechny listy úplně stočené. Ale ani ten den nedošlo k úplnému vyschnutí substrátu. Mám zase ale strach aby v trvale vlhkém substrátu neuhnívaly kořeny. Každopádně doufám že se vzpamatuje nechci o ní přijít.

9

Re: Stočené listy

Pokud nezaschly listové pupeny, tak snad obrazí. Pokud bude ve vlhkém substrátu, tak mu to bude dělat dobře. Akorát nesmí stát ve vodě, vlhko mu bude svědčit.

10

Re: Stočené listy

no doufejme že se probere. Jelikož substrát nevyschl, tak předpokládám , že by se mohla probrat a že jí vadilo to přímé slunce.

11

Re: Stočené listy

Takovéhle stébelko by sem se styděl
někomu darovat natož prodat.
Nehnojit

12

Re: Stočené listy

Takovou sazenici nekupovat! Phyll. auero. Spetabilis je přitom velice rozšířen a neni problém ho sehnat 1-2m vysoký, podívej se co má k prodeji wufeng, nebo p. Rezl. Jinak doporučuji zalévat a doufat, že se vzpamatuje. Já jsem si taky jednou a taky naposled objednal bambus poštou s Českých tropů a to Phyll. heteroclada a první dva roky přemýšlel jesli vůbec poroste, vždy v zimě zmrzl a teprve tento třetí rok roste a i tak má pouze 40cm. Jinak při dalším nákupu doporučuji osobní odběr.