1

Téma: pestování bambusů u nás v horách

zdravim, zacal jsem letos s pestovanim bambusu, mam vysazeno 7 kytek v krusnych horach ve vysce asi 700 m.n.m. muzete mi nekdo prosim sdelit ma-li zkusenosti s pestovanim v takovychto podminkach? mam vysazeny: bashania fargesii, qingchenshanensis, ph. nuda localis, ph. aureosulcata spectabilis, rubromarginata big form, virella, hindocalamus latifolius hopei, tesim se na vase moudra, dikes.

2

Re: pestování bambusů u nás v horách

To bude zajímavej pokus pro nás ostatní, tak vysoko je zatím asi nikdo nepěstuje. Já je mám nejvýš u Liberce v cca. 420 metrech. V těch 700 metrech bych tipoval, že budou každej rok umrzat až k zemi. Doporučil bych pořádně je na zimu přikrýt, alespoň prvních pár let než pořádně zakoření.

3

Re: pestování bambusů u nás v horách

taky jsem zvedavy, co to udela, prikryvat budu, udelam poradny kopce ze slamy a na to dam chvoji, a byva tam dost snehu, tak 1 - 1,5m, kdyz zapadaji snehem, mohli by byt o.k(?) taky jsem si rikal ze dokud jsou maly, mohl bych oplest z prouti ohradku, aby byli chraneny pred vetrem... vyzkousim co se da, verim ze to pujde...

4

Re: pestování bambusů u nás v horách

Ještě by se vyplatilo vysadit Fargesia murielae a až budou k dostání tak nové sazenice Fargesia nitida. Zejména s Fargesia nitida mám vynikající zkušenost. Taky Fargesia rufa by stála za pokus.  A pak ještě Phyllostachys bissetii, to je taky držák.

5

Re: pestování bambusů u nás v horách

ctes mi myslenky, fargesie mi ucarovaly, kdyz jsem byl v Rostetu, pro bisetii, kterou nemam vysazenou v teto lokalite. mam totiz jeste pro sichr vysazeny dalsi bambusy na lounsku, kde byvaji zimy opravdu mirne... do fargesii se chystam pustit asi napresrok, chceme koupit pozemek aspon 1ha, kde bych se mohl s bambusy poradne odvazat smile dik za radu.

6

Re: pestování bambusů u nás v horách

Ze 700 m n.m. zkušenosti nemám, ale myslím si, že se jim tam bude dařit dobře, pokud nebudou na větru. Pod sněhem vydrží zelené několik měsíců bez jakékoliv ochrany. Mrazivý vítr a slunce v mrazu je však ničí. V létě jim bude prospívat vlhko z dešťů.

7

Re: pestování bambusů u nás v horách

ta lokalita neni na planich nahore, kde fici skoro porad, je to ve svahu v "kapse", navic v zahrade, kde jsou vzrostle stromy, zivy 2m vyssoky plot ze stribrnych smrku. atp. jinak, co jsem je zasadil, dari se jim dobre, vsechny vyhnali vyhonky jen ph. nuda ne, mel takovy chudsi korenovy bal, nicmene vyhnal mnoho listu a jsou krasne zelene... hm, koukam ze jsem takovy horsky baboo pionyr, budu vam tedy nepravidelne prinaset horske bambusove zpravodajstvi

8

Re: pestování bambusů u nás v horách

Ty smrky jsou super. Já letos na podzim budu vysazovat 100 smrků, jako bariéru proti větru. Udělám z nich před bambusy živý plot. Myslím, že to dost pomůže.

9

Re: pestování bambusů u nás v horách

hm, koukám taky nejsi, troškař.... smile

10

Re: pestování bambusů u nás v horách

jinak pro úplnost mě ještě napadá dodat, že jsem zde vysadil dvě trávy z rodu miscanthusů a to sinensis kleine silberspine a flaminco, které jsem dostal návdavkem při koupi bambusů v Rostetu, takový jsou tam hodný. jinak bambusy výše popisované jsou od pana Rezla. z rosteta mám jinde. dole. v teple.

11

Re: pestování bambusů u nás v horách

zaslal heyoka:

Dukaz, ze i pro ceske hmyzaky je bambus atraktivni. Muska nevim co je za druh, ale bambus je nigra boryana.

http://bambusy.info/img/uploaded/bzikavka_na_bambusu-heyoka.jpg

12

Re: pestování bambusů u nás v horách

zaslal heyoka:

http://bambusy.info/img/uploaded/Phyllostachys_aureosulcata_spectabilis-heyoka-01.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Phyllostachys_aureosulcata_spectabilis-heyoka-02.jpg