13

Re: pestování bambusů u nás v horách

diky za vložení. komentář k fotos: je to jedna a tatáž kytka ph. aureosulcata spectabilis. je to chronologicky opačně zobrazeno, takže ta druhá je stav po vysazení 04/2007, ta první je 06/2007. nově vyrostlé výhonky dosahují výšky zhruba 2m.

14

Re: pestování bambusů u nás v horách

zaslal heyoka:

Zimní idylka.

Phyllostachys virella


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

15

Re: pestování bambusů u nás v horách

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

16

Re: pestování bambusů u nás v horách

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

17

Re: pestování bambusů u nás v horách

Bashania fargesii

PunBB bbcode test

Indocalamus latifolius Hopei

PunBB bbcode test

18

Re: pestování bambusů u nás v horách

Phyllostachys rubromarginata Big form

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

19 Naposledy upravil: heyoka (13.12.2008 11:17:42)

Re: pestování bambusů u nás v horách

rubromarginata vyrážela výhonky celé léto a podzim, nějak se vůbec nezabývala tím, že by mohla přijít zima. ty výhonky trčící ze sněhu jsou vtipný smile

20

Re: pestování bambusů u nás v horách

Jak se chová Phyllostachys virella? Já s ní mám problém, že mi raší hodně pozdě a přes zimu jí zůstávají některá stébla nedostatečně vyvynutá. Zatím díky slabým zimám to vždycky vydržely, ale obávám se, že silnější mrazy by je pokosily.

P.S. Supr fotky, bambus a sníh to je krásná kombinace. Tohle si třeba frantíci moc neužijou.

21 Naposledy upravil: heyoka (16.12.2008 14:09:09)

Re: pestování bambusů u nás v horách

Phyllostachys virella je zatím nejvitálnější bambus ze všech zde vysazených, má nejvíc přírůstků a je i nejvyšší... výhonky začíná vyrážet, někdy začátkem července, stihnou dozrát v pohodě. Je vitálnější než ph. aureos. spectabilis. nutno ovšem podotknout, že zatím zde zažili jen loňskou mírnou zimu, takže asi brzo vyvozovat jakékoli závěry. I když, zapadají-li každý rok takhle sněhem, je to perfektní izolační mulč, což?
Jinak jsem z té pohádky taky okouzlen, je to nádhera už se těším, až to budou pořádný klackové, to teprve bude v zimě něco smile

22

Re: pestování bambusů u nás v horách

Při pěstování bambusů ve vyšších polohách bude hrát nemalou roli i mnoho dalších faktorů,než jen nadmořská výška.Já pěstuji Fargesia murielae,Bashania fargesii,Phyllostachys nuda,aureosulcata,aureosulcata Aureocaulis,propinqua a bissetii asi od roku 2003 .Jedná se o kotlinu na sv. ČR v nadmořské výšce 430m.Díky posledním mírným zimám dosáhla některá stébla až 5m výšky.Ovšem stalo se,když teplota klesla pod nulu na několik měsíců,případně pod mínus 20st. s větrem na několik dní,tak zmrzly nejen všechny listy,ale i listové pupeny a tím pádem bylo po stéblech.Stává se,že v důsledku kumulace studeného vzduchu,byl na zahradě poměrně dlouhou dobu o více než 10st. větší mráz,než na blízkém hřebeni mezi 700 a 800m.n.m.Zjistil jsem,že naprosto nejdůležitější je,zabránit zmrznutí půdy u kořenů silnou vrstvou mulče,což se dočtete sice všude,ale je třeba to nepodceňovat.Stalo se mě,že po relativně tuhé zimě v březnu měla většina bambusů zelené listy a pak přišlo slunce a teplo a protože zem byla umrzlá,přišel jsem na jaře o všechny listy.A to zamrzí…

23

Re: pestování bambusů u nás v horách

pro skot: hledal bych možnost odvedení studeného vzduchu z kotliny, je-li to možné... nebo alespoň vysázení keřů jako zábran proti "stékání". takhle se těžko radí když neznám reliéf terénu, ale technika je dostatečně vysvětlena v knize Úvod do permakultury od Billa Molisona

24

Re: pestování bambusů u nás v horách

Pro Heyoka: Zde se jedná o specifické klima v širším rozsahu.Je to Broumovská kotlina o mnoha kilometrech čtverečních a navíc otevřená SV větrům,takže s tím se moc dělat nedá.Škoda,že sem neumím vkládat obrázky,něco bych sem dal...