Téma: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Zdravím bambusáře. Nadšenec začátečník zde.

Intro: Nedávno jsem se rozhodl bojovat s letnímy vedry v pokoji výsadbou bambusů na východní stranu domu. Bydlím v prvním patře, tak jsem si řekl, že nejlepší bude asi Phyllostachys Parvifolia. Bohužel se mi nepodařilo najít nikoho v blízkém okolí, kdo by je nabízel.

Sháním někoho v okolí Pardubic (50-70km) kdo by měl letos na prodej sazenice či rhizome. Zajedu si pro to i s vlastním nářadím. Klidně si počkám až na podzim bude-li třeba, hlavně abych měl příští jaro nové výhonky.

Na výmněnu toho jako začátečník moc nabídnout nemohu. Na Ebay jsem si sehnal pár semínek Phyllostachys aureosulcata f. aureocaulis a Phyllostachys nigra. Takže pokud vyraší tak můžu nabídnout sazenici nebo zbylé semínka Nigra, případně se vyrovnáme finančně.

Pěstování zdar.

2

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Držím palce ať seženete. Parvifolia je dost nedostatkové zboží, špatně se množí. Atrovaginata by byla myslím sehnatelnější. Do prvního patra by mohly v pohodě stínit i Aureosulcaty, a další, které seženete snadněji.

Seminka z ebaye budou asi pubescens, neslyšel jsem, že by v poslední době někde aureosulcata aureocaulis kvetla a dala semena. Bude to fejk.

3

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Ty aureosulcata jsem si objednal až z USA, ale kvalita byla oproti španělským Nigra byla hrozná. Skoro půlku jsem vyhodil, protože měli vadné semeno a mám jich 4x méně za stejnou cenu... Nigra po vyloupání byly v pořádku.

4

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

BambusMoravec napsal:

... Nigra po vyloupání byly v pořádku.

Po vyloupání?!

5

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Tak snad něco vyklíčí. Jen bych chtěl upozornit, že semenáče dost často špatně rostou. Mám 13 let staré semenáče Phyllostachys rubicunda a z těch co zbyly, jen jeden má kolem metru, zbytek živoří kolem 0,5 metru. Ty asi moc stínu neudělají. smile

6

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

davor napsal:
BambusMoravec napsal:

... Nigra po vyloupání byly v pořádku.

Po vyloupání?!

No jelikož jsem nevěděl jak se se semínky zachází tak jsem začal googlit a jeden z návodů doporučoval semínka vyloupat z lusku a namočit na 24H do vody. Další návod je nechal jen ve vlhké vatě, tak jsem to udělal půl na půl  část jsem vyloupal a část nechal v lusku. Teď mám obojí v Petriho misce s vlhkou vatou.
Udělal jsem snad něco špatně?

7

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Bambusová semínka v lusku jsem ještě neviděl, to bude asi dost překvapení, co z toho vyroste. smile

8

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Tak on to není pravý lusk. Prostě semínko je schované ve dvou vrstvách listu. Teďka jsem ale koukal na YTbera George jak pěstuje bambusy ze semen a taky mu to první roky moc nerostlo. Rostlina asi nejdřív musí mít dost síly aby se vůbec pokusila o vysoký stonek, jinak bude dál živořit při zemi.

Možná nakonec ten můj nápad se semeny nebyl tak dobrý a oddenkem bych si ušetřil 1-3 roky. No když nic neseženu tak si budu muset hold zajet na Moravu pro sazenice.

9

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Zdravím. Nějaké vysoke bambusy pěstuji🙂. Tomáš Dvořák, Čáslav. Do Pardubic jezdím často 🙂 608020373

10

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Zdravím. Nějaké vysoke bambusy pěstuji🙂. Tomáš Dvořák, Čáslav. Do Pardubic jezdím často 🙂 608020373

11

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Děkuji, ale od Vás už mám smile

Jinak prozatím bambusy už nehledám.

12

Re: Sháním sazenice vysokých bambusů. Východní Čechy

Zdravím, už si vzpomínám 🙂🙂🙂