13

Re: Zima 2022-2023

Po letošní zimě stav výborný:
1* - absolutně bez poškození: Ph. atrovaginata a Sasa kurilensis;
1-2 částečně seschlé listy (do 25 %) u Ph. alpina a B. fargesii;
2-3 asi polovina listů uschla u Ph. parvifolia a Pl. pygmaeus.

14

Re: Zima 2022-2023

Já zatím eviduji jen pár zlomených i vyvrácených stébel, omrznutí žádné. Teploty ale poslední 2 měsíce lítají od -5 k +15, ze dne na den, takže největší zápřah pro rostliny bude asi jaro a ostré slunce...

15

Re: Zima 2022-2023

Letos pohoda. V Liberci občas něco, v Praze mi to profoukl hned na začátku zimy vítr, takže je tam dost suchého listí, hlavně vršky a kraje. Rozdíl je znát. Stejné druhy někde absolutně bez poškození, v druhé lokalitě trochu poškozené, ale jen lupení.

16

Re: Zima 2022-2023

Dneska ráno jsme měli -2,5 st.C, tak jsem zvědav co to udělá s novými výhonky.

17

Re: Zima 2022-2023

Záleží, jak jsou velké. Prckové budou v pohodě.

18

Re: Zima 2022-2023

Snad jo, když s tím počítám, tak je zakrývám filcem, který se dává pod bazény, ale teď mělo být jen kolem nuly, tak jsem se na to vykašlal. Dneska už  6,5 C, kdyby tohle vydrželo, tak by to byla paráda. Už se nemůžu dočkat až vyrazí Phyllostachysy.

19

Re: Zima 2022-2023

Tak všem bambusářům vše nejlepší do Nového roku 2024.
Jinak zatím žádné poškození mrazem a jen dnes bylo u nás 13 st. plus
Bohužel jsem musel vyřezat cca 15 stébel poškozených mokrým sněhem a pak mrazem - vyvrácené a několik se jich i zlomilo. Vždy šlo o větší stébla. Bohužel jak je stéblo 5-6m, tak už není tak pružné.
Tak jsem se naučil hlavně Phyll. parvifolii a i Phyll. shangai3 mít svázané. Na tu výšku koření strašně mělce a vítr rád krajní stébla vyvrací.

20

Re: Zima 2022-2023

Taky přeji vše nejlepší.

Mráz také zatím nic nepoškodil, jen jsem bohužel musel odstranit pár zlomených stébel. Nasněžilo docela dost a velká stébla u P. parvifolia, P. bissetii a hlavně Phyllostachys vivax Shanghai se mi zlomila. Nejvíc se polámal P. vivax Shanghai. Když už jsou konečně teplé zimy a vyhnal, tak se hned při prvním sněhu polámal. Dumám, že půjde z domu.

21

Re: Zima 2022-2023

Vše nej v 2024!

U mě velké bambusy v pořádku, ale kupodivu Pleioblastus pygmaeus se nezdvihnul ze země, po roztání hromady sněhu na něm.