1 Naposledy upravil: pavel.janko (21.11.2022 18:51:22)

Téma: Nějak mi ty fargesie poschly.

Tak jsem kontroloval po zimě předloňské semenáče jakési fargesie. A jsou nějaké poschlé. Je to suchem, mrazem nebo je to nějaká sněžná plíseň?
Nic moc

jankop

2

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Viděl bych to na poškození mrazem.

3

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Já taky, bohužel tyhle nejsou opravdu moc zimovzdorné. Myslím, že je úspěch, že to díky teplé zimě vůbec přežily.

4

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

No, to jste mě tedy nepotěšili i když máte nejspíš pravdu. A to nebyla žádná zima. Dík za názor.

jankop

5

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

U nás pod -10°C je problém. Mají ale výbornou regeneraci, takže starší semenáče dokážou obrážet vitálně každý rok, ikdyž umrznou. Jsou to ale bambusy vhodné spíš do teplých krajin. Ve Francii jsem na fotkách viděl už pořádné macky, 5-6 metrů tam klidně udělají.

6

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Semenáčky kdoví čeho, jsem vysel na jaře 2020. Na podzim jsem je musel dát na zahradu. Z jara příštího roku 2021 nezůstalo jediné stéblo živé.  Ale bambusy obrazily a trochu porostly. Na jaře 2022 byly omrzlé listy, jak je vidno v předchozím příspěvku. Ovšem letos udělaly moje semenáčky pořádný vegetační skok. Ovšem riziko zmrznutí je veliké. Nemám žádnou garanci odolnosti, vlastně pořádně nevím, co za fargesie to je. Ale jsou opravdu krásné.

Jeden
bambus
pěknější
než
druhý

jankop

7

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Moc pěkně vyrostly. Když na ně hodíš přes mrazy nějakou pokrývku, třeba to dají a vydrží. Možná by stačilo je zaházet sněhem, pokud bude.

8

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Dneska jsem byl na zahradě a trochu mě překvapilo, jak byly svinuté. Přitom jsem neměl pocit, že by bylo nějak zvlášť sucho. Zakrývat je nejspíš nebudu. Buď to dají, nebo holt mám smůlu. Jinak to jejich umístění je v přístinu stromů u zdi, velmi příhodná lokalita, byť na úpatí Vysočiny 480 m n.m.

jankop

9

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Zbytkové teplo od zdi udělá hodně. Mám takhle na chatě kaktusy a je to znát.

10

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Výše prezentované semenáčky byly loni opravdu krásné. Ovšem po letošní, byť teplé zimě, dopadly tragicky. Všechny by sice obrazily, ale nemilosrdně jsem je vykopal. Překvapil mě jen jejich nádherný kořenový systém.

suchy
vykopany

jankop

11

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Myslím, že jsi se rozhodl správně. Udělal jsem před lety to samé a nelituji. Bohužel ani s věkem by se zimovzdornost nezvětšila, takže k nám vhodné nebudou nikdy.

V současné době je dost jiných Fargesií, které se dají u nás pěstovat, tak pokud člověk není maniak, který musí mít co největší počet druhů, nedává smysl si jimi zabírat místo, když se tam dá zasadit něco smysluplnějšího.

Jinak už mi F. scabrida, F denudata L1 a F. rufa vyhánějí spousty nových výhonků. U dalších druhů se pěkně klubou nové listy.

12

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Zdravím komunitu bambusářů :-)

Mám problém a prosím vás o radu.

Začátkem července jsem zasadil pár kusů F. Obelisk. Začátkem srpna přidal další kusy F. Schensbossen.

Po zasazení bylo vše v pořádku, ale koncem srpna začalo pár kusů Obelisků postupně žloutnout a usychat. Některé celé, u některých zůstalo jedno stéblo se zelenými listy. Postupně se ale přidávají další v řadě, včetně Schensbossen. Některé ale drží, asi lepší ochrana před větrem.

Bambusy jsou celý den na sluníčku a fouká na ně vítr. Vím, že to pro ně není dobré, ale myslel jsem si, že když vydrželi na začátku, že už vše bude OK. Bambusy samozřejmě zalévám.

Nevím, zda je to pro ně konečná, nebo se vzchopí příští rok na jaře. Co mi prosím poradíte?
1) Nechat být a na jaře se uvidí, zda pustí nová stébla a znovu se olistí
2) Stébla zkrátit a počkat na jaro
3) Bambusy jsou ztracené = koupit nové a zasadit znovu ještě letos

Fotky můžu poslat.
Děkuji za vaši pomoc.
M