13

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Chtělo by to fotky. Kdyby odešla jedna či dvě, ale pokud jich je více, je to podezřelé.
Pokud nepřeschly, měly by držet.
Jaká je půda? Byly hnojené?
Pokud nejsou, zamulčoval bych je.

14

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Díky za odpověď.

Posílám fotky: https://eu.zonerama.com/Link/Open/64fe3 … 3aec079f28

Půda, vykopal jsem velkou díru a vyplnil kompostem a substrátem. Hnojivo jsem k nim pohodil až koncem srpna, když už bylo vidět, že nejsou ve 100% kondici. Použil jsem organické podzimní hnojivo na trávníky.

Hned na začátku jsem je zamulčoval posekanou trávou a kůrou.

Díky

15

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Bohužel, mě připadá, že sazenice jsou mrtvé - uschly. Jedná se o odkopek, nebo sazenice zakořeněné v květináči?
Jen typuji, že v horku nestačili přes nedostatečný kořenový systém brát vodu.

16

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Ach jo.

Jedná se o sazenice zakořeněné v květináči. Myslím si, že velmi pěkně.

Je pravda, že ty letošní horka nebyly ideální pro mladé bambusy.

Tak teď nevim, jestli čekat na jaro, nebo rovnou koupit jiné..

17

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Pokud byli dobře v květináči zakořeněné, tak by mohli vyhnat nové stébla.
Vyber si tu nejproschlejší sazenici a část ji vyryj a zkontroluj stav kořene - jestli je tzv. živí.
Víc neporadím.
Jestli chceš vysadit nové a kupuješ sazenice v květináči, tak to nechej na jaro a pak je vysaď.
U některých sazenic je taky problém v jejich množení a nejlepší jsou odkopky, ty chytnou v 99%.

18

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Z popisu mi přijde, že snaha jim dopřát moc, spíš uškodila. V první řadě kombinace kompostu a substrátu, který také bývá vyhnojený jim dala pecku živin hned na začátku. Mulč z trávy, další dusík. Další várka hnoiiva už nemohla ničemu pomoci, spíš naopak. Fargesie tolik hnojiva nepotřebují, stačí jednou na jaře pohnojit. Čerstvě vysazené do substrátu bych nehnojil vůbec. Takže výsledek podle mně - těžce přehnojené.


Druhá věc je, že substrát je na nic na slunci, pokud není smíchaný s normální zeminou. Takhle, jak to je vysazené na plném slunci, to myslím rychle vyschne a substrát po přeschnutí špatně saje vodu. Mám lepší zkušenost alespoň napůl s normální půdou. Možná to na začátku o něco pomaleji narůstá, ale má to pak velkou setrvačnost a podklad nemá tendenci vysychat tak rychle.

Červenec a srpen je zrovna blbý čas pro výsadbu Fargesií. V těch parnech je to asi chtělo přistínit. Lepší podzim nebo jaro.

Udělal bych, jak píše Jirka. Zkontroloval bych kořeny alespoň u té nejuschlejší. Můžeme tady spekulovat, ale také je klidně mohl sežrat hryzec či jiný hlodavec. Pokud budou ukousané kořínky a stébla půjdou vytáhnout ven lehce z půdy, může být problém tady.

Jinak bych to nechal do jara. Pokud nejsou mrtvé, tak nějaké listy by se měly ještě objevit, teď už bude chladněji. Na jaře bych mrtvé vykopal, půdu vylepšil zeminou a zkusil znovu.

19

Re: Nějak mi ty fargesie poschly.

Díky oběma za rady.

Máte pravdu, asi jsem to s tou péčí až moc přehnal. Chtěl jsem co nejdříve živý plot, ale někdy méně je více.

Zkusím o víkendu u jednoho bambusu zkontrolovat kořeny a uvidíme.
Když tak sem ještě hodím fotku, případně vše nechám na jaro a uvidíme.

Ještě jednou Vám děkuju!
M